şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle şunu belirteyim bizim insanımız bu sakat düşünce içerisinden çıkamadıkça bizden hiçbir bok olmaz, aşağıdaki entryleri buyurun okuyun. gavur yapsaydı vay be helal olsun onlar yapıyor, biz de bor'dan tank yapıyoruz diye dalga geçecek olan zihniyet kendi yaptığımız şeyler ile gurur dahi duyamayacak kadar sakat düşünceye sahip. bu sakat düşüncenin dedeleri de babaları da 80 yıldır cumhuriyet tarihinde adam akıllı tek bir çivi dahi çakamamışlar, bugün bunu görenler çatlıyor saygılar.
  güzel şeyler de oluyor hep yabancıların ürettiklerini izleyip vay be diyecek değiliz.
  https://youtu.be/y2irlb-jy9c

  evet bu da biz hiçbir şey yapamayız biz savaş uçağı yapamayız biz o bu şu diyenlere inat, kendini ve vatanını küçümseyen ezik ruhlulara yetersizlere inat. seri üretim ihalesi yapılan altay tankımızın görüntüleri. kimden alacağız diye düşünmeyeceğiz, eğer yetişirse leopard'lar menbiç'te demeyeceğiz altay menbiç'te diyeceğiz...tıpkı fırtına afrin'i vuruyor dediğimiz gibi yolda olan fırtına-2 menbiç'i vuruyor diyeceğiz.
  https://youtu.be/rxsgpo0a4k4

  amerikan cobra'ları menbiç'i vuruyor demeyeceğiz, atak-2 (yolda) ve atak menbiç'i vuruyor diyeceğiz.
  https://youtu.be/uodihrdvpgi

  israil heron'ları güvenilir mi? onlara da görüntü aktarıyor mu? teröristlere önceden haber veriyorlarmış? silahlısını bize satmıyorlar demeyeceğiz. bayraktar ve anka vatanımız için vuruyor, gözlüyor diyeceğiz ve diyoruz...
  https://youtu.be/xx3meco1qlw
  https://youtu.be/pyg_v6osb1y
 • gulu gulu gulu. çok güzell

  tanım: diğer ülkelerde baz alınıp tasarlanan (yılan, köpek..vs) gibi robot projelerinin ülkemizde yaygınlaşmasıyla başardığımız farklı bir robot ürünü.
 • şu haliyle mekanik açıdan pek bir esprisi olmayan balıktır. proje olarak, hidrodinamik açıdan ve yapay zeka konusunda geliştirildiği takdirde bir anlam kazanabilir.

  -verimlilik açısından geliştirilmesi (tam şarjda maksimum uzunlukta yol kat etmek gibi)
  -akıntıya göre minimum enerji ile istenen manevraları yapabilecek kabiliyete gelmesi
  -sürü olarak üretildiğinde uzaktan verilen yönergelerle, sürünün senkronize şekilde hareket etmesi

  şeklinde geliştirmeler yaparsanız uluslarası bir anlam kazanabilir.
 • fırat üniversitesi, ülkedeki teknik okullarla yarışabilecek kalitede ve yetenekteki hocalar ve öğrencilerin olduğu bir okuldur .şaşırılmaması gereken bir haberdir.

  (bkz: doğunun oxford'u)
 • casusluk amacı ile kullanılabilecek müthiş bir buluş aslında. hareketleri tıpkı gerçek bir balık gibi. bir robot ve suda gidiyor. bence harika.
  edit: derin deniz ya da mağara gölleri içerisinde inilemeyecek derinliklerdeki bilimsel araştırmalar için de kullanılabilir.
 • basarili olmus gibi gorunen bir calisma. dizayni da cok guzel gorunuyor. yapay zeka ile gelistirildiginde cok guzel isler cikarabilecek, su altinda dalgiclarin ya da buyuk kamerali robotlarin girmesi zor olan yerlere rahatlikla girip cekim yapabilecek, belki su ya da doku ornekleri alabilecek ve geri donebilecek. ayni sekilde degisik balik kolonilerinin davranis bicimlerini calismak icin de cok uygun.

  ulkemiz universitelerinde basarili projeler oldugunu gormek mutlu ediyor beni, ozellikle de sacmasapan insanlarin sacma yayinlarla, sacma doktora tezleriyle mezun olabildigi ve akademisyen olarak is bulabildigi bu ulkede. pes etmeyip calismaya devam ederler umarim.
 • çok derin bir kodlama çalışmasından geçtiğini düşünmüyorum ya da en azından izlenimim böyle. gene de umarım teknoloji alanında devamı gelir.
 • bok atmaya lüzum yok. hülovv dunya lideriyiz moduna girmeye de lüzum yok. bunların dışında gayet başarılı görünüyor. geliştirmelerini temenni ederiz.
 • ne tankmış, ne helikoptermiş arkadaş, 20 senedir bitmedi.

  yok olacak, yapıyoruz, yapıcaz, mmmmhh oluyo, şimdi gelecek, az kaldı, 3 sene sonra, 5 sene sonra bilmem ne, şu seçimde oy verin uçak kalkıyo, bu seçimde oy verin helikopter, 8 farklı ülkeden parça getirdim ama %100 milli falan.

  siktirin gidin arsız köpekler.

  seri üretime başlamadan konuşmayın gevşek gevşek. karnımız tok bizim, sizin sazan oyverenlerinizden değiliz biz.

  tanım: türkiye de bol miktarda olan sazan simülasyonudur. yeteri kadar var zaten, gereksizdir.