şükela:  tümü | bugün
 • kürdistanın yumuşatılmış şeklidir.
  göt ile popo arasındakine benzer bir durum söz konusudur.
 • hayırlısıyla elden çıksa da fazlalıklarımızı oraya göndersek. istanbul ve izmir baya boşalacaktır o günden sonra. korkmayın ama arkadaşlar oralar da güzel, artık özgür olacaksınız kendi ülkenizde oralarda hem fena mı?
 • bugün adının anılmıyor oluşu büyük bir çelişkidir. türkiye'nin kırmızı çizgisi fırat'ın batısı olamaz. doğrusu türkiye'nin sınır hattının başından sonuna güneyi olmalıdır.
  fırat'ın orası burası boş bir söylem. etnik temizlikçi, istilacı ypg/pyd gibi terörist gruplar fırat'ın doğusuna çekilince sorun bitmiş mi olacak?
 • (bkz: #62547042)
 • suriye ordusuyla birlikte ne zaman girileceğini merak ettiğim lokasyon.
 • muhtemelen rusya destekli resmi suriye hükümeti'nin islamcı isyancıları bitirmesinden hemen sonra ypg'nin firatın doğusunda kalan bölgelere odaklanmaya başlamasından sonra başlayacaktır.

  rusya+türkiye+iran+suriye+avrasya ülkeleri, abd+kürt koalisyonuna biraz büyük kaçar.
 • türkiye membiç ve afrin zehirli yemlerine takılmışken, ırak kürdistanı, deir-ez zor'daki petrol kuyuları, türkiye'deki kürtlerin yoğun olarak yaşadığı şehirler ile komşu bölge.

  yok efendim düz arazi, yok efendim öso'cu abilerimiz olayına fazla güvenmeyin, ösocular bildiğin paralı asker, adamlar üç gün içerisinde taraf değiştirir.
 • türkiye için asıl sorun olan bölgedir.
 • hanefi avcı'nın son kitabı.

  --- spoiler ---

  güneydoğu’da son 50 yılda yaşanan olaylar hep terör, anarşi, operasyon, hesabı sorulacak, ihanet sözcükleri ile anıldı. halbuki bu olaylar “geliyorum!” diye alarmlarını yıllarca önce vermişti. ancak “geliyorum!” diyen olayları hazırlayan sebepler bölgede yaşanırken bunları okuyacak, anlayacak ve tedbir alacak basirette yetkililer olmayınca, olaylar, yıllarca ihmal edilmiş, kendi kaderine terk edilmiş, zaman ve insana uygun olmayan bölgede yaşanan sosyal yapının üzerinden katlanarak geldi.

  bu yapıyı; bölgeye çalışmak için dışarıdan gelen, bölgede şark görevi gereği bulunan, burada yaşayan, burada yaşarken olaylar nedeniyle batıya göçmüş farklı insanların yaşamlarından alıntılarla resmetmeye çalıştık, bugünün olaylarını doğuran, dünün yaşam biçimidir ilkesi gereği. bugün yaşadıklarımızın asıl sebebinin; cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte benimsenen yeni değerlerin, yıllarca, fırat’ın doğusuna geçirilmemiş olmasından kaynaklandığı kanaatiyle kitabımızda bölgede yaşanan olaylar nedeniyle ülkede yeterince acı çekildiğini, huzura; ancak savaş, kavga, çatışma yöntemleri dışında aklın, ferasetin ışığından bakarak, geçmişteki yanlışları düzeltmek üzere başlanacak bir çalışmayla ulaşılabileceğini anlatmaya çalıştık.
  --- spoiler ---
 • yakın zamanda ana gündem olması muhtemel bölge. ülkede önümüzdeki 5-10 sene ne yaşayacaksak bura üzerinden belli olacak. ya abd ile ipleri koparıp saldıracağız. ya uzlaşıp saldırmayacağız. ekonomiden sosyal hayata bir çok şeyin belirleneceği bir bölgeden bahsediyorum. radarları açık tutun.