şükela:  tümü | bugün
 • (scrubbing parties)

  1938 yılında, hitler, avusturya'yı işgal etmiştir. veya tarih kitaplarında yazan budur. ama gerçek çok daha karmaşıktır. bunun ceremesini de doğal olarak avusturya yahudileri çekmiştir. bu hikaye avusturya halkının eğlencesi için yahudi halkına yaptıkları belki de ilk aşağılama "fırçalama partileri" üzerinedir.

  avusturya hitler'in doğum yeridir, ve nazilerin içselleştirdikleri "heim ins reich" (reich'e dönüş) politikası dahil birçok politika bu ülkede her zaman güçlü olmuştur. ancak birleşmiş avusturya-almanya 1919 san-german ve 1919 versay anlaşması ile yasaklanmıştır.

  tarih 1938 yılında avusturya'nın hitler'in ekonomik ve şiddet baskılarına dayanamayarak teslim olduğunu söyler. ancak işgal eden ordu 8.ordunun gösteri birliğidir, ve işgal süresince halktan kayda değer bir direniş görmemiştir.

  alman ordusunun viyena'ya ulaşması, ve nazi partisinin resmi olarak göreve geçmesinin ertesi günü "fırçalama partileri" başlamıştır.

  avusturya nazileri (sa), ellerinde bir süredir hazırlamakta oldukları listelerle doktor, mühendis gibi toplumun yüksek seviyelerine ulaşmış yahudileri evlerinden toplamış, ve her gün viyena'nın meydanlarını dizlerinin üzerinde fırçalatmışlardır.

  en korkuncu ise, o zamandan elimizde kalan belgeler, viyena halkının bu gösterileri izlemek için nasıl birbiri ile yarıştığını, ve nasıl eğlendiğini göstermektedir. ernest p.'nin anlatımıyla "şık giysili bayanlar, alımlı saçlarıyla akşamları meydanlara koşup, doktorların nazi çizmeleri altında sokağı fırçaladığını görmek için birbirlerinin sırtına tırmanıyordu"

  daha sonra bu gösteriler (bkz: joseph goebbels)'in tasarımıyla yaşlı insanlara fiziksel işkence, yahudi bayanların soyulup cinsel tacize uğraması şeklinde devam edecekti.

  goebbels'in aklındaki plan, almanya'da yaptığından farklı değildi. bir insanı başka bir insanı öldürmeye ikna etmek, sanıldığı üzere öteki insanı "hayvan" "canavar" gibi göstermekten geçmez. bilakis, öldürecek kişiye "bunu yapmakla iyi yapıyorsun", "haklısın" görüşünü vermek gerekir. fırçalama partilerinin de başarısı buradan geçer. bu partileri izleyen halk yahudilerin insan olduğundan kuşku duymuyordu ki aşağılanmalırından zevk alıyordu. bu gösterilerde naziler yandaşlarına "biz artık istediğimizi yapabiliriz" mesajı verirken, yahudilerin alman temizliğini kirlettiği ve bu yüzden öldürülmesi gerekyiği mesajını yayıyordu. almanya'da ise yaygın şekilde aynı etkiye ulaşmak için biraz daha fazla çaba sarfetmesi gerekmişti. bunun için luther prensiplerinin yozlaşması "iyi iş" kullanıldı. yahudi ölümlerini "transfer" "temizlik protokolü" gibi teknik terimler arasına gömülüp karmaşık bürokratik zincirlere yedirildi (bu ayrı bir hikaye).

  avusturya'da ise sadist bir meydan şovu haline getirmesi yetmiş gibi gözüküyor.

  (bunu neden yazdım derseniz, avusturya'da yaşayan insanlarla konuşuyorum, gazetelere bakıyorum, 1920-30ların gazeteleri ve yazıları ile karşılaştırıyorum. bu ülkede yaşayan türk kökenli insanlara yakın gelecekte bol şanslar diliyorum)

  kaynak
  resim