şükela:  tümü | bugün
 • gudumlu olmayi ifade eder. amraam gibi fuzelerde gorebilecegimiz bu ozellik sayesinde, bir kere hedef'i gosterdikten sonra fuzemiz ne yapar eder bir $ekilde oraya gidip patlar.
 • (bkz: maverick)
 • titus tarafindan yapilmi$ eski bir oyun.. crazy cars motoru ustune kondurulmu$ ate$li silahlarla mad max havasinda ilerlediginiz bir arcade'ten ote degildi.. kotuydu hatta..
 • barda cirkin kizlarin sigarasini yakmak icin benden cakmak isteyen arkadaslara soyledigim laf obegi
 • son zamanlarda tanksavar silahlarinda kullanilmaya baslanmistir. bu sayede bir piyade bir tanktan ustun duruma gelmistir. cogu zaman, tank zirhini delmek icin zayiflatilmis uranyum ihtiva eden mermiler kullanilir. isabet almis tankin icindekiler sag kalsalar bile saglikli kalmalari zordur.**
 • bir dolu teorem, formul ezberleyip girilen sinavlar icin kullanilan tabir. son ana kadar belleginizde tutmak icin yogun caba sarf ettiginiz bilgileri sinav esnasinda unutmadan yazayim diye hizlica kagida doker*, sinavdan sonra da muhtemelen bir daha hatirlamayacak $ekilde unutursunuz*.

  yalniz silahlarda kullanilanlarin aksine gudum falan yoktur, unutmamak icin hizlica yazarken bir nevi yaylim ate$i acar, bir yerlerden sekip kiciniza girmesine neden olabilirsiniz, afiyet olsun.
 • askeri literatürde "at ve unut" şeklinde geçen "akilli" füze
 • hedef kilitlenir (hedefe kilitlenilir) ve füze ateşlenir. pilotun artık füzeyi ve düşmanı radarda izleme zorunluluğu yoktur. yeni bir hedefe yönlenir, ya da üsse geri döner. füze, füzeyi fırlatan uçaktan bağımsız olarak hedefini bulur ve imha eder (ya da edemez). yeni nesil aim-9'lar (sidewinder) ve aim-120 amraam'lar bu tür silahlardır.

  ayrıca havadan karaya agm-65 maverick, helikopterlerden fırlatılan hellfire gibi füzeler de ateşle ve unut özelliğine sahiptir.

  f-14 tomcat, - yanlış hatırlamıyorsam - 7 ayrı hedefe aynı anda 7 ayrı phoenix füzesi yollayabilir. bunun anlamı şudur: f-14 pilotu, ikinci füzeyi ateşlemek için ilk füzenin hedefe ulaşmasını beklemek zorunda değildir. ilk füzeyi ateşler, diğer düşmana kilitlenir ve ikinci füzeyi ateşler (bkz: fox one). uygun koşullar sağlanırsa hava savaşından bir anda yedi düşman uçağı eksilir - ki bu çoğu zaman zafer demektir. hatta duruma bağlı olarak tüm bir savaşın kazanılması anlamına bile gelebilir.
 • çok pahalı olması sebebiyle sanıldığı gibi muharebe ortamında pek kullanılmayan sadece stratejik ve hareketli hedeflerde kullanılabilcek bir füze sistemi.adı üstünde atıyorsun unutuyorsun.