• babamın tamamını izlediği ilk ve tek bilimkurgu dizisidir.

baba yahu. yaşlı başlı adam, çocukluğunda uzay yolu'yla büyümüş, bilimkurgu filmi düşüncesi 2001 a space odyssey'de kalmış bir adam.

izlerken "neden" diye sordum; "neden bir sürü başka güzel dizi de varken bu?"

yanıtı basitti:

bilmkurgu gibi, ama tam değil. uzay gemisi var, ama atlar da var. karakterler çok iyi dialoglar çok iyi, bir de başlangıç şarkısını duyduğum zaman başından kalkmak istemiyorum...

hayatım boyunca fox'a nefretle bakmamı sağlayacak dizidir.

babamın bile gördüğünü göremediği için...
  • bu dizinin tek sezon sürmesi, insan ırkının ümit vaadetmediğinin yeterli kanıtıdır tek başına.
  • 14 bolumden olusan insani kendisine hayran birakan muazzam yapim. bu diziyi izlemeyenler lutfen saga sola dizi izliyorum demesinler. su aralar oynayan butun dizilere fark atacak bir kalitede olan bir dizidir firefly. her bolum tek tek izlenip incelenmelidir. hic bir dizide insan denen varligin bu kadar iyi irdelendigini gormemistim. keza bu isi yonetmen 2500 yillarinda gecen bir dizide yapmistir. o kadar yeni teknolojinin arasinda insan ancak bu kadar etkili bir bicimde anlatilabilir. kisi bu diziyi izlerken, odak noktasi o sasali bilimkurgu efektlerinden cok insanlar arasindaki iliskilere kayacaktir. muazzam bir dizi izlemek isteyen sahislara siddetle tavsiye edilir.
  • şimdilik gördüğüm kadarıyla "uzay gemisiyle sığır sürüsü taşınan" tek yapım.
  • 14 bölümün 13 ünü izlediğim,son bölümünü gozyaslari ile izleyecegim dizi. fox a cince kufurler ediyorum en agirindan.
  • jaynestown bölümündeki bi repliği aktarmak istiyorum. önce uzun ama gerekli bi iki ön bilgi,

firefly'ın mürettebatında jayne isminde, hırsız, suçlu, çok yüksek insani değerlere sahip olmayan, iyiyle kötü arasında bi dengede karakter bulunmakta. bu jayne, yıllar önce bi gezegende validen çaldığı parayla kaçar, gemisiyle havalanır ama gemi isabet alır, irtifa kaybetmeye başlar. gemideki bütün ağırlıkları attıktan sonra bile hala gemi düşmektedir ve son çare olarak suç ortağını ve validen çaldığı para kasasını da atmak zorunda kalır. tesadüf odur ki paralar tam da işçilerin bulunduğu mekana düşer.

işçiler jayne'in hırsız değil de, bi nevi robin hood misali validen para çalıp kendilerine sunduğunu sanır. o günden sonra jayne o işçilerin kahramanı olur, onun adına şarkılar bestelerler, hatta jayne için bi heykel bile dikerler. vali heykeli yıkmak istediğinde ayaklanma çıkarırlar ve heykeli korurlar.

jayne yıllar sonra firefly'la tekrar o gezegene geldiğinde işçiler onu kahraman gibi karşılarlar ama vali jayne'in suç ortağını (düşüşten kurtulmuş ama hapse düşmüştür) hapisten çıkarıp jayne'in üstüne salar. adam meydanda bütün işçilere yıllar önceki olayın gerçekte nasıl olduğunu anlatır ve jayne'e ateş eder.. tam o sırada işçi gençlerden biri kendisini jayne'e siper eder ve kurşunu yiyip ölür. jayne suç ortağını öldürür ve işçilere kendisinin bi kahraman olmadığını söyleyip heykelini yıkar. firefly'a biner ve gezegenden uzaklaşır.

gemide geminin kaptanıyla aralarında şöyle bi konuşma geçer.

jayne:
    - hiç bi anlamı yok.
    malcolm:
    - neyin?
    - niye o salak böyle bi şey yaptı ki.. ateşin önüne kendisini attı. orada kimse gerçeği anlamadı.. büyük olasılıkla heykelimi tekrar dikiyorlardır.
    - büyük olasılıkla.
    - niye beni bu kadar rahatsız ediyor peki bu..
    - zannedersem heykeli dikilmiş kim varsa o ya da bu tür bi orospu evladıydı.. seninle bir ilgisi yok jayne. o heykele onların ihtiyacı var.

heykeli dikilen herkes bi tür orospu evladıdır.. sonra bu dizi niye yayından kaldırıldı diye şaşırıyoruz. doğru lafların edildiği bi şeyin özgürce var olabildiğini ne zaman gördük ki..
  • dizi iptal edildiğinde fox'ta yetkili kişi olan rupert murdochtan, sheldon cooper da dahil olmak üzere bir çok kişi nefret etmektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=gypo6_ft_qm
  • daha yeni izledim. dizi dünyasının hamburgeri gibi. lezzetli, hızlı tüketiliyor ve kısa süre sonra damar tıkanıklığından ölüyorsun. benzetme pek olmadı sanki. neyse. bir de 2005'te madeintaiwan'la izlediğimiz serenity'yi baştan izlememi ve bu sefer anlamamı sağladı o da süper bir artısı.
  • joss whedon'in super dizisi. bazi bolumlerde western tadi agir basiyor, normalde sevmem, ama yakismis hatta cok guzel olmus diyebilirim. çince de cok yakisiyor ayrica.

fox'in verdigi bolum sirasi sikiktir yanliz, internetten cekecek olanlar asagidaki gibi siralayip oyle izlemeliler:
    serenity (cift bolum)
    the train job
    bushwhacked
    shindig
    safe
    our mrs. reynolds
    jaynestown
    out of gas
    ariel
    war stories
    trash
    the message
    heart of gold
    objects in space

ayrica (bkz: serenity)
  • dizi şimdiye kadar izlediğim en iyi bilim kurgu dizisidir (ki çok izledim), klişelerden ve saçmalıklardan büyük ölçüde arınmış bir holivud cowboy bebop ıdır. espriler yerinde ve çok sağlamdır. kim bu dizinin yayından kaldırılmasını sağladıysa allah cezasını versindir. ikinci bölümün en sonuda ki konuşma* ve olay* beni hala güldürmektedir. elinde hem dizi hemde serenity filmi olanlara öğüdüm ise, önce diziler sonra film kronolojik sıra böyle.
hesabın var mı? giriş yap