• internet deneyimini arşa çıkaran eklentilerdir. benim gibi gizliliğine ve keyfine düşkün olanlar için, arkaplanda ahenk içinde çalışan bazılarını paylaşmak isterim.

skip redirect
    bazı sitelerde linke tıklandığında direkt siteye gitmez, "yönlendiriliyorsunuz", "forum dışı link gitmek istiyor musunuz?" vb. fasiliteleri atlayarak nihai url'e gitmenizi sağlar.

bypass paywalls clean
    sitelerin devamını okumak için para isteyen ekranlarını skip atar.

bloody vikings
    websitelerine üye olurken geçici mail kullanmayı kolaylaştırıyor.

privacy badger
    tracker engelleyici, firefox'ta zaten var ama bazı trackerları unutuyor.

https everywhere
    tüm linkleri https olarak açmaya zorlar.

cookie autodelete
    websitesinden çıktığınızda çerezleri siler, istisna eklenebiliyor.

decentraleyes
    cdn’e yönlendirmeyi engelleyerek profilleme ve hedefleme bazlı veri sızıntısını ortadan kaldırır.

smart referer
    örneğin arama motoruyla ekşiye girdiğinizde kanzuk sizin aramaya ne yazıp da ekşiye girdiğinizden hangi linkle geldiğinize kadar herşeyi görebilir. bunu kullanırsanız artık göremez, link direkt tarayıcıda açılmış gibi yönlendirme yapar.

ublacklist
    arama motorlarından sözcü, hürriyet vb. çöp sitelerin sonuçlarını kaldırır.

sponsorblock
    youtube videolarındaki sponsorlu kısımları atlıyor.

adnauseam
    bunlar yetmez illa bokunu çıkarıcam diyenler için adblock ama arkaplanda engellediği reklamlara tek tek tıklayarak hem siteyi maddi zarara sokar hem de reklam profilinin içinden geçer.

end of fuck the system

yabancı dil öğrenenler için;

grammar and spell checker
    yazı yazarken dilbilgisini kontrol edip hataları detaylı olarak görmeyi sağlar, mesaj kutusunda çalışmıyorsa; metin seçiliyken sağ klik.

netflix bilingual subtitles
    netflix'e 2. altyazıyı eklemenizi sağlar, learning modu da var. çooook faydalı.

transover
    sayfayı tamamen translate etmek yerine bununla kelime gruplarını translate edin, pek çok özelleştirilebilir seçeneği var.

others:

betterviewer
    firefox resim görüntüleyicisini çok işlevsel araçlarla donatır.

search by ımage
    sağ klike görsellerde arama butonu ekler.

tree style tab
    sekmeler için sol frame

augmented steam
    steam webe pek çok işlevsel özellik ekler.

edit: imla.
  • üst edit:
    eklentilerin ya github adreslerini ya da internet sitelerini link olarak ekledim. çoğu eklentiyi chromeda da kullanabilirsiniz.
    ben evimde reklam ve güvenlik için pi-hole kullanıyorum. eski bir laptop vardı onda yüklü ve lokal dns olarak o gayet iyi iş görüyor. ama ben yine de reklam engellemek için kullandığım eklentileri de buraya ekledim. umarım işinize yarar.
    1. adblocker for youtube™:
    youtube için özel bir reklam engelleyici. amaca özgü olduğundan daha kullanışlı. bir ayar yapmanız falan gerekmiyor. siteyi daha hızlı yüklediğini iddia ediyor, benim deneyimim bu iddianın doğru olduğu yönünde ama ağ ve bilgisayar koşulları işi değiştirebilir; ayrıca 2. eklenti işin rengini değiştiriyor.
    2. blocktube:
    rahatsız olduğunuz görmek istemediğiniz videoları ve kanallari engellemenizi sağlayan bir eklenti. ben sıkça kullanıyorum. üstteki eklentide bahsettiğim seyir değişikliği durumu bu eklenti için geçerli. bu eklenti youtube un yavaş yüklenmesine bazen tam olarak yüklenememesine bazen de bazı fonksiyonların tam olarak çalışmamasına yol açabiliyor. bazen sayfa yenilemek ya da yeni bir sekmede youtube u açmak gerekebiliyor. ben buna takılmıyorum. saçma şeyler görmek beni daha çok rahatsız ediyor.
    3. bypass paywalls clean:
    adından da anlaşılabileceği üzere medium gibi makalelerin ödeme yapmadan okunamadığı siteler için geliştirilmiş bir eklenti. bu uyarıları görmeden istediğiniz haberi veya makaleyi okumanızı sağlıyor. güvenilir ve gerçek bilgiye ulaşmak için gerekli olduğunu düşünüyorum. etik olarak uygun bulup bulmamak sizin nazarınıza kalmış.
    4. clearurls:
    sitelerin adreslerinde sizin aktivitenizi, hangi siteden geldiğinizi veya hangi dili kullanıldığınızı, takip etmek için kullandığı parametreleri temizleyen bir eklenti. güvenli ve temiz bir internet için kullanılması gerekli eklentilerden biri olarak görüyorum. ayrıca bir paylaşım yaparken sağ tıklayıp temiz adresi kopyala diyebiliyorsunuz.
    5. decentraleyes:
    internet siteleri verinin bağımsızlığı için (bkz: cdn) kullanırlar. siz bir siteye girerken gerekli script dosyalarını veya görselleri size en yakın cdn den talep edersiniz. böylelikle hem sunucunun yükü azalır hem siz daha hızlı hizmet alırsınız. bu eklenti talep ettiğiniz bazı dosyaları lokal olarak depoluyor. böylelikle sürekli cdn den talep etmek zorunda olmuyorsunuz, doğrudan bilgisayarınızda olan bu dosyalara hızlıca erişiyorsunuz. ayrıca diğer eklentilerle işbirliği de yapıyor. ayrıca cdn ler üzerinden sizin ne sıklıkla veri talep etiğiniz hangi verileri talep ettiğiniz gibi bazı bilgilerin izlenmesine de mani oluyor.
    6. https everywhere:
    bu eklenti tarayıcı internet sitesine erişmeye çalışırken alan adını gözden geçiriyor. eğer sunucu güvenli iletişimi (bkz: https) destekliyorsa sizin için güvenli alan adının yüklenmesini sağlıyor. sertifikaları da içiren bir kural havuzu var sadece site adına veya sadece http protokolüne bakmıyor kısacası. eğer sunucu güvenli iletişim desteklemiyorsa sizi koruyacak bir şey yapamıyor dolayısıyla.
    7. privacy badger:
    tarayıcı tarafiğine bakarak sizi takip eden gizli veya açık (bkz: tracker) ları engelleyen bir eklenti. reklam engelleyicilerle birlikte kullanılması gereken bir eklenti bence. kişisel verilerin takibini engelliyor.
    8. privacy redirect:
    benim en sevdiğim eklenti olabilir. twitter, instagram, youtube, reddit vs. gibi sitelere girmek istediğinizde sizi onların alternatifi, muadili, sitelere yönlendiriyor. ola ki bu sitelerde hesabınız yok, ki benim bir çoğunda yok, bilidiğiniz üzere içerik erişimi için üye olmanızı istenebiliyor. bu muadil sitelerde böyle bir zorunluluk yok. reklam yok, çerez vs. yok veya çok az. ayrıca birden fazla muadil seçeneği de sunuyor.
    9. sponsorblock:
    youtube videolarında sponsorlu kısımları otomatik olarak atlamanızı sağlayan bir eklenti. video o kısma geldiğinde sizin için bittiği noktaya atlatıyor videoyu. eğer siz o kısma tıklarsanız da sizi reklamın bittiği yere gönderiyor. dilerseniz whitelist özelliği de var ve çokça seçenek barındıran bir ayarlar kısmı da mevcut.
    10. tampermonkey:
    siteler için geliştiriciler tarafından yazılmış (bkz: userscript) denilen eklentileri çalıştıran bir eklenti. örneğin google bir süre önce doğrudan görsele erişmenizi sağlayan butonu kaldırdı. ben siteye girip görsele erişmekle uğraşmamak için bunu google a ekleyen bir script yükledim ve tıkladığımda görsel yeni sekmede direkt açılıyor. bunun gibi yüzlerce site için yüzlerce irili ufaklı script mevcut. buradan scriptleri nereden yükleyebileceğinizi de görebilirsiniz.
    11. ublock origin:
    en etkili, kapsamlı ve güvenilir reklam engelleyici. burada basitçe anlatılamayacak kadar kapsamlı ve gelişmiş özelliklere sahip. eğer 1. eklentiyle beraber kullanacaksanız ublock u youtube için devre dışı bırakmanızı tavsiye ediyorum. kendi filtreleri dışında filtre eklemek isterseniz de bu site işinize yarayabilir.
    12. universal bypass:
    son eklenti universal bypass. adfly gibi adres kısaltıp size reklam gösteren siteleri beklemeden geçmenizi sağlayan şahane bir eklenti. eğer ilk defa siz bu tip bir linke tıkladıysanız geçemeyebiliyor. bunun için crowd bypass denilen bir özellik mevcut. eğer sizde bu seçenek etkinse siz reklamı geçtikten sonra bu bilgi veri tabanına gönderiliyor, diğer kullanıcılar bu reklamı görmesi diye. aynı şekilde siz de veri tabanındaki verilerden faydalanıyorsunuz tabii.
    edit:
    universal bypass yaklaşık bir senedir güncellenmemiş. onun yerine aynı işlevi yapan aynı özelliklere sahip fastforward eklentisini kullanabilirsiniz. hem fastforward chrome için de mevcut.
  • daha etkin kullanılmek adına şöyle bir add-on listem bulunan tarayıcıdır.

önce reklamlar. firefox'da çok bilenen adblock plus'ın aksine bu eklentinin google reklamları için bir whitelist'i yok ve geliştiricinin github'daki paylaştığı istatistiklere göre adblock plus'dan daha az ram tüketiyor. ublock

bilmediğiniz yabancı kelimeleri kelimenin sadece üzerine tıklayarak açılan bir menü aracılığıyla anlamlarına bakabileceğiniz google translator eklentisi.

tab badge benim firefox'u tercih etme sebebim olan ev sevdiğim eklenti. facebook, twitter gibi sitelerde bildirim geldiğinde, bildirim sayısını kırmızı renkte bir yuvarlakta göstererek dikkat çekiyor.

web sayfalarında cümlelerin üzerini çizdiğinizde bunu web sayfası ve çizilen cümleler olarak eşleyip bir dosyada kaydını tutuyor. web sayfasını tekrar ziyaret ettiğinizde altı (veya üstü diyelim) çizilen cümleleri gösteriyor. eklenti uzun süredir güncelleme almamasına rağmen iyi iş çıkartıyor. web sitesinden dropbox senkronizasyonunun nasıl yapabileceğini görebilirsiniz. wired marker

sitelere kurduğunuz arama işlemlerini otomatikleştirmenizi sağlıyor. mesela youtube bir arama yapmak istiyorsunuz fakat youtube'a girmeden sadece adres çubuğuna y komik videolar diyerek youtube'un içerisinden arama sonuçlarına ulaşabiliyorsunuz. bu işlemi wikipedia için de ekşisözlük için de ayarlayabilirsiniz. instantfox

dizüstüleri yakıp kavuran flash içeriklerini safari'deki gibi tek tık ile aktif olacak şekilde engelleyebilirsiniz. bu eklenti ayrıca marketplace'de adam gibi çalışan tek engelleyicidir ayrıca. flash block plus

tarayıcıda geçirdğiniz süreyi tutan belirli aralıklarda mesaj gönderen veya ses çalan eklenti. mind the time

tarayıcınızdan bir panel üzerinden whatsapp'e erişim. panele pin/unpin işlemi de yapabiliyorsunuz. whatsapp panel

zamanı verimli kullanmanızı sağlayan başka bir eklenti. belli aralıklarda belli sitelere erişimi engelleyebiliyorsunuz. mesala haftaiçi sosyal medya sitelerinde çok zaman harcıyorum ben diyorsanız belirli bir süreden sonra sayfayı engelle diyebiliyorsunuz. çok fazla ince ayarı var tabii ki. leech block

bonus: firefox dev sdk'yini öğreniyorum bu aralar. güzel bir eklentim çıkacak bu yazın sonuna. onu da sonradan buraya eklerim.
  • (bkz: anonymox)

https://addons.mozilla.org/…firefox/addon/anonymox/

firefox eklenti çubuğundaki kontrol paneli sayesinde sizi başka bir ülkeden bağlanıyormuş gibi yaptırabilen xhamster ve youjizz açtırıcı. dns ayarlarını değiştirerek dahi girilemeyen (bkz: xhamster) (bkz: youjizz) bilgi içerikli sitelere elinizi, kolunuzu ve bilumum uzuvlarınızı sallayarak girmenizi sağlıyor.
  • uzun bir deneme sürecinden sonra kendimce çok güzel bir eklenti koleksiyonu oluşturdum. bunları paylaşmakta yarar var.

adblock plus: aşağı yukarı her firefox kullanıcısı bu eklentiyi bilir ve kullanır. reklamları engellemeye yarar.

all-in-one sidebar: bunu da çoğu firefox kullanıcı bilir. eklenti, tema... vs tercihleriniz yönetmek için birebirdir.

autohidestatusbar: adından da anlaşılabileceği statusbar'ı saklar.

autopager: sözlüklerde, forumlarda çok işe yarayan bir eklenti. bir sonraki sayfayı otomatik olarak sayfanın sonuna ekler. isterseniz daha çok sayfayı da ekler, size kalmış.

bugmenot: internette birşeyler aradınız, buldunuz ama ilgili konuyla alakalı linki görebilmek için foruma üye olmanız gerekiyor. işte o zaman bu eklenti müthiş oluyor. kullanıcı adı kısmına gelip sağ tıklayıp login with bugmenot diyorsunuz ve siteye giriyorsunuz. site sahipleri bu eklentiyi öğrendiği için önlem almaya başladı ama hala kullanılabilir durumda.

download statusbar: birşey indirirken ayrı bir pencere açılmasını istemiyor ve indirmenin ne durumda olduğunu tarayıcının bir köşesinde görmek istiyorsanız bu eklentiyi kurun.

element hiding helper for adblock plus: adblock plus'ın otomatik olarak engellemediği fakat engellenmesini istediğiniz öğeleri engellemenizi sağlar.

febe: eklentilerinizi, bookmarklarınızı ... vs yedekler.

fasterfox: hızdan şikayet eden her firefox kullanıcısının kullanması gereken bir eklenti. seçeneklerden turbo yükleme'yi seçerek ya da ileri düzeyde bir bilgisayar kullanıcısıysanız seçenekleri kendiniz belirleyerek firefox'un hızını belirgin bir şekilde arttırabilirsiniz. bu eklenti adını sahiplenen birçok eklenti var; benim önereceğim fasterfox(eladkarako mod) olanı.

firegestures: klavye kullanmadan, herşeyi sadece fare hareketleri ile yapmanızı sağlar. hareketleri kendiniz ayarlayabilirsiniz. örneğin; ben arama yapacağım zaman, arayacağım kelimeyi seçip, sağ tuş basılıyken, fareyi önce sağa, sonra aşağı hareket ettirdiğimde hangi arama motorunda arama yapacağımı belirleyebiliyorum; kelimeyi seçip, kopyalayıp, arama motorunu değiştirip, kelimeyi yapıştırıp, aramaya basmak yerine.

foxyproxy: proxy ayarlarınızı düzenlemeye, proxy'ler arasında tek tıkla geçiş yapmaya yarar.

lastpass : şifrelerinizi bu eklenti sayesinde saklayabilirsiniz.

lazarus: bir sözlükçünün firefox'unda kesinlikle bulunması gereken bir eklenti. uzun bir yazı yazarken elinizde olmayan sebeplerden dolayı yazı silinebilir. bu eklenti orada devreye giriyor. yazdıklarınızı hafızasına alıyor. elektrikler kesilmiş bile olsa bilgisayarı açtığınızda yazdıklarınız yerli yerinde duruyor olacak.

read it later: bir web sayfasını daha sonra okumak için saklamanızı sağlar.

resozluk: açıklamaya gerek yok herhalde.

speed dial: açtığınız yeni sekmede, boş bir sayfa yerine sitelere kısayol gösterir.

stumbleupon: internette girecek bir site kalmayıp da canınız sıkıldığında çok işe yarayan bir eklenti. size, stumbleupon kullanıcılarının önerdiği ve genelde çok güzel olan siteleri gösterir.

text link: metin halindeki urlleri çift tıklamayla girebileceğiniz bir hale sokar.

webmail notifier: firefox'unuzun belirlediğiniz bir köşesinde durur ve önceden eklediğiniz mail adreslerinizi belli aralıklarla kontrol ederek mail geldiğinde sizi uyarır.

yet another smooth scrolling: sayfayı kaydırırken akıcılık katar. smoothwhell denen aynı işi yapan bir eklenti daha var ama ben bunu daha çok beğendim.

son olarak strata40 temasını ve stratabuddy eklentisini kullanarak firefox'un görünümünü güzelleştirebilirsiniz.
  • firefox 42 versiyonuyla artık mozilla tarafından onaylanmamış (signed) eklentilerin hiçbirisi çalışmayacak.
    buna gerekçe olarak firefox'un eklenti becerisinin fazla low-level olabildiğini, dolayısıyla kullanıcının sistemi üzerinde güvenlik açıkları oluşturabildiğini söylüyorlar.

millet de "imzasız extension yükleyebilme seçeneğini about:config'e eklesenize kardeşim manyak mısınız?" diyor.
    mozilla da "eklesek de orayı bile değiştirebilir eklentiler, öyle aşmış bi sistem bizimki" diyor.

şimdi ortada iki problem var.

birincisi extensionların güvenilir olmamasından daha ziyade, güvenilir extensiona yetkili tek mercinin mozilla olması, ve mozillanın bugüne kadar extension imzalamak konusunda yavaş kalmış olması.

ikincisi extensionlarını paylaşmak istemeyen, kendi çapında geliştiren vatandaşın başına kabağın patlaması. bunun için firefox'un custom compile edilmesi yoluna gidilecek gibi görünüyor. hali hazırda pek çok linux distrosunda yapılan bu olsa da windows'da durum nedir pek bilmiyorum. yine de acılı bir süreç olacağı aşikar.

mozilla kendi topuğuna sıkıyor olabilir bu hareketle.
  • aşmış browser firefox'u daha da uçuran eklentilerdir (bkz: extension). ister eğlence için, ister profesyonel ihtiyaçlar için sürüyle eklenti bulunur.. ayrı bir dünyadır resmen..

asıl önemlisi "ah şu ne cici, bu da süpermiş bunu da yükliim" derken abartmamak, mümkün olduğunca en gerekli olanları yüklemektir ki firefox'un açılması uzun süre almasın. gerçi firefox versiyonları yükseldikçe bu sorun da yavaş yavaş düzelmekte.. şahsen buna kanaat getirdim

(bkz: adblock)
    (bkz: googlebar)
    (bkz: mouse gestures)
    (bkz: foxytunes)
    (bkz: fasterfox)
    (bkz: ie tab)
    (bkz: ieview)
    (bkz: forecastfox)
    (bkz: download statusbar)
    (bkz: flashgot)
    (bkz: gmail notifier)
    (bkz: gmail manager)
    (bkz: tabbrowser preferences)
    (bkz: colorzilla)
    (bkz: chipmark)
    (bkz: noscript)
    (bkz: stumbleupon)
    (bkz: fireftp)
    (bkz: web developer toolbar)
    (bkz: gmail file space)
    (bkz: reloadevery)

gider bu.. geri kalan 800 küsür extension'u da isterseniz yerinde görünüz efenim (bir zahmet)

https://addons.mozilla.org/extensions/
  • google chrome'da bulunan hover zoom ve opera'da bulunan image preview popup kullanışlılığında ve nerdeyse birebir aynı işi yapan bir eklenti çıkmış bulunmakta.

adı thumbnail zoom plus. tam nasıl açıklanır bilemiyorum ama küçük öngösterim resimlerinin fare imleci ile üstüne gelindiğinde orjinal boyutunda gösteriyor*, ayrıca paylaşılan resim linklerinin fare imleci ile üzerine gelindiğinde o resmi, eğer link kırılmamışsa hemen açıyor. çok kullanışlı bir eklenti.

eğer kurarsanız, bu resim linki üzerinden deniyebilirisiniz: http://i.imgur.com/z4qpt.jpg

edit: opera'da bulunan imagus eklentisi image preview popup'tan kat kat iyi olup, hover zoom ile eşdeğer kalitede. şiddetle tavsiye ederim.
  • uzantilari xpi'dir. herhangi bir yerden indirilip firefox'un uzerine surukleyerek kolayca kurulabilirler. bildigin js topluluklarinin ziplenmeden once jarlanmi$ halleridir. isteyen uzantilarini zip olarak degi$tirip acabilir, inceleyebilir "neymi$ bu hımm?!?" diye...
  • (bkz: highlight this)

sozlukteki troll'leri kolaylikla ayirt etmek icin kullandigim bir eklenti bu. soyle ki, bu eklentiye bir kelime (ya da kelime grubu) veriyorsunuz ve onu vurgulamasini istediginiz rengi seciyorsunuz.

diyebilirsiniz ki, "e ben zaten engelliyorum onlari". ben engellemiyorum cunku hangi konuda trolluk yaptiklarini bilmek istiyorum, dolayisiyla engellemek benim icin bir secenek degil. ama troll yazarlar bazen normal gorunen entry girebiliyor, bunlari yanlislikla begenme riski beni korkuttugu icin boyle bir cozum buldum.

ornegin 2 gun once sunu eklemistim bakin hemen karsima cikiverdi, okumaya bile zahmet etmedim.

isterseniz trolllerin derlendigi basliklar mevcut ama ben kendi trollumu kendim secmek istedigimden bir bir giriyorum.

basta duzgun calismiyor gibi ama sil-ekle yapinca calisiyor, pes etmeyin. chrome icin de var. tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap