şükela:  tümü | bugün
196 entry daha
  • bugün itibariyle otomatik güncelleme ile geçiş yaptığım tarayıcıdır.

benim için çok büyük bir değişiklik oldu, inanılmaz hızlandı her şey. en büyük etkiyi de ekşisözlük'te gördüm. son 2-3 aydır kendi kendine bir haller olmuştu sözlüğe, eskiden tak diye girerken birden uzun süre beklemelere başlamıştı. link verildiği zaman uzun uzun bekliyordum ancak görüyorum ki şu anda her sorun bitmiş. zaten eklenti olarak 2 tane addblocker ve 1 tane de vpn olduğu için problem yaşamadım ben. yalnız tasarımı biraz rahatsız edici. sayfaları büyütebildiğimiz gibi adres çubuğu ve kısa yolların olduğu kısmı da büyütebilsek güzel olacaktı. gördüğüm kadarıyla buna etki edemiyoruz.

ben beğendim, şimdilik gayet memnunum.
  • uzun süredir firefox kullanıyorum. quantum'a geçtikten sonra i n a n ı l m a z bir hız farkı var. durumu zaten iyiydi iyice ışık hızına çıkmış. teşekkürler ateş tilkisi.
  • lan oğlum bu nedir ya? http://www.imgim.com/7351incin6310594.png

şu entry'i yazarken %72 oldu hatta. beta versiyonunu yükleyeli 1,5 ayı geçti, zaten ilk zamanlarda memnundum da ama son 2 haftadır bu saçmalık iyice delirtti. firefox'u 10 yılı aşkın süredir aktif olarak kullanıyorum, herkes chrome'a geçiş yaptığında bile geçmedim ama bu sefer beni kaybedecek sanırım. sorunu bildireli 1 hafta oldu ama hala tık yok, bekliyoruz. fan sesi duymaktan yıldım.

tanım: acilen kaynak tüketimi sorunu üzerinde yoğunlaşması gereken tarayıcı.

edit: sorun çok ram yemesi değil, biz de biliyoruz ram tüketmenin bir zararı olmadığını. neticede 8 gb ramin turşusunu kuracak değilim. bildiğin hayvan gibi kasıyor tarayıcı bu değerleri alırken.
  • http://prntscr.com/hckql1

14 sekme açık. 1 saattir falan çalışıyor sanırım. 32 gb ram var pc de; 8 gb olsa muhtemelen bu 2.2 gb, 1.5 seviyelerinde olacaktı. neyse lafı fazla uzatmayıp;

(bkz: #25646442)
  • release'leri iyide olsa kötüde olsa açık kaynak kodunu desteklemek için hep kullandığım browser'dır firefox... bazen memnuniyetsizde olsam kullanmaya devam ederdim ...ama bu quantum bir şahane dostum!!! resmen akıyor sayfalar
  • yarrak gibi browser. yeterince test edilmeden zorunlu geçiş yaptılar herkese. isteyen deneseydi amk. normal firefox neden kendi kendine buna geçti anlamadım. tab grouplar yok. diğer tablerim kayboldu nasıl erişeceğimi de bilmiyorum. render problemleri var. flash videolar arada saçmalıyor. bazı sayfalarda basit checkbox inputlar bile kayboluyor. resmen bok ettiler.
  • adblocker'ı kapatıp 6 tane film sitesi açtım. bildiğin dijital intihar. cpu'da gık yok ram durumu da aşağıda.
    http://www.imgim.com/2805incis3319670.jpg

ram working set'tir. virtual size (yani bu ne lan dediğimiz) tahsis / rezerve edilen ama geneli kenarda yatan toplam sanal hafızadır. kullanılıyor anlamına gelmez. hatta kullanılsa sıçmıştık...

sıçtık derken?
    örneğin bendeki verilere göre "11 küsür gb" yemiş. 2'si ram kalanı da swap de hadi. "6 gb" veri yazacak diske * ssd kullanıyorum onda bile şöyle bir bekler silkinirsin. standart bir manyetik laptop diskinde gider çay koyar gelirsin. özetle o tahsis edilen, doldurulan değil.

working set'i ayrı gösteren bir görev yöneticisi kullanarak reel verileri görebilirsiniz.

eklentiler konusunda ise ben de kırgınım. otomatik güncelleme iyidir hoştur ama eklentileri patlatacak bir güncelleme yapmadan önce kullanıcı uyarıp fikrini falan sorsaydınız amk?!
    edit: link yenilendi
  • olmuş tarayıcıdır. tatava yapmaya gerek yok.
  • ezici bir çoğunluk memnun olsa da sırf kendisi memnun değil diye "birkaç eksici övdü diye geçmeyin" diyen dallamalari görmemizi sağlayan tarayıcı. egoya gel, ulema mübarek...
  • eski versiyonlarındaki şişme probleminin büyük oranda çözüldüğü tarayıcı.
4 entry daha