şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
  • kullanılır ki bu.
  • firefox'un ama biz özgür yazılımız bik bik söyleminin arkasına sığınmayı bırakarak attığı önemli bir adımdır.

opera efsanesinin çökmesi ve gerek opera'nın gerek eski tarzının temsilcisi olan vivaldi'nin mal blink'i rendering engine seçmeleri nedeniyle browser pazarı boka sarmıştı. şu anda vivaldi kullanıyorum ama memnunum diyemeyeceğim.

pazarda sistemden bağımsız hareket eden (örn. download yetkileri !) veya internet tabanlı bir yazılımı tüm fonksiyonları ile destekleyen (örn. tinymce) tek browser firefox. ancak onu da kaynak kullanımından dolayı maalesef varsayılan olarak kullanamıyorum.

quantum ile bu değişecek gibi görünüyor. stabil olarak sadece %30 iyileştirme (ki fazlası var) yapsınlar, sırtını bing /webkit saçmalığına yaslamış browserlerin yüzüne bakmam.

önemli not: ne olacak ki demeyin. bir browser sistem güvenliğine angaje olmaz. zafiyet veya yersiz kısıtlarını paylaşmaz. ruh hastası işi bu. browser kesinlikle standalone olmalıdır. sistemle tek entegrasyonu varsayılan browser tanımı ve protokol ilişkilenddirmeleri olabilir.

bir de chromium tabanlı browserlerin hızlı zannedilmesi sorunu var ki. yok arkadaşım yok. hızlı olduğu tek şey js render. o sayfaların hızlı gelmesinin nedeni her boku cache bellekten okumaya kasması. o kadar dangalak ki, f5 komutuyla bile yenilemiyor. illa ki ctrl+f5 istiyor. onda bile garanti yok. browser dünyası böyle yalan (hızlıymış) görmedi.

ek not: hayatı facebook, twitter olanlar yook canım demesin. benim mesleğimin bir parçası bu. ne dediğimi biliyorum.

edit:focus ayarı yapıldı daha net swh
  • normal firefox'a ssd takılmış gibi bir his veren tarayıcı. sanki siteleri pc'ye indirimişiz de oradan açıyormuş gibi.
    "sabır kardeşim sabır. hele bir 57. sürüm gelsin" diyenler cidden haklıymış.
  • ulan zaten hızlıydın ne diye daha da hızlandın dedirten firefox sürümü.

chrome, opera çükünü yesin senin.
19 entry daha