şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mesela rutin olarak bir ekmek alıyorsunuz. bir tane de parasını verip fakirler için rafa koy diyorsun. fakir gelip ücretsiz taze ekmek alıyor.

  bunu marketlere ve giyim mağazalarına da uyarlayabiliriz. örneğin müşteriler tarafından parası ödenmiş kışlık montlar fakirleri beklesin.

  nasıl fikir ama?
 • fakir tabiri nedir mk. fakirlik dediğin öyle sadece paranın olmaması değil.

  antalyadayım, bazı fırınlarda askıda ekmek uygulaması var, 2 kere başıma geldi, param bitti istedim, aldım. yine bir gün param az, hatta 3? felan var, gece 10 felan. ekmek alıp yumurta mı kırsam diyorum, börek görünce cnm çekti, sordum şu kaç para bu kaç para; adam da sordu biladrr kaç paran var, uzattım abi 3?’lık bişi ver dedim, saolsun 1porsiyon kıymalı börek verdi, afiyet olsun dedi.

  insanın bazen parası olmaz, olmaz çok basit.

  mesela 1-2 yıldır hiç kıyafet almıyorum. bağışlayan olsa milletin giymediği kotuda giyerim valla ama isteyemiyorsun, utanıyorsun. milletin gardırobu ağzına kadar hiç giymediği bir sürü şeyle dolu. giyilmeyen gömlekler, eşofmanlar.

  babam öğretmen emeklisi. hiç evinize koltuk takımı almadık, değiştiren komşudan aldık, gocunmadık hiç. kuzenlerimin eski gömleklerini kazaklarını giydik hep. ilk defa üniversitede kendim kıyafet aldım.

  sözün özü 1-2 aydır param yoksa yok diyorum, yolda birinden sigara istiyorum. çay istiyorum. istiyorum yani, gururdan öleyim mi?
 • (bkz: askıda ekmek)