*

şükela:  tümü | bugün
  • kumandanı ve komiseri ilçede -islahiye- bulunan iki ilköğretim okuluna adını veren özel birlik.
  • boyların önde gelenlerine çeşitli devlet kademelerinde ve ordu içinde görevler verilerek devletle işbirliği yapan hainlerin ödüllendirildiği, bugünkü gibi genel aflarla devletle çatışan ama teslim olan direnişçilerin direnişinin kırıldığı anadolu isyan tarihindeki yüzlerce dramatik savaştan birisidir.

fırka- islahiye yüzlerce yıllık sistematik bir yoketme harekatının son dalgasıdır. bugün anadolu çomarı dediğiniz işte bu yüzlerce yıllık isyan tarihi sonunda arta kalan leş insan posasıdır. halbuki bizim atalarımız ne destanlar yazdı, beylere sultanlara nasıl huruç eyledi, ferman padişahınsa dağlar bizimdir! dedi. devlet ve sistem hepsini kalleşçe öldürdü. gerektiği zaman kafir diye cihat yaptığı düşmanıyla işbirliği dahi yaptı, onlardan askeri yardım alıp kendi insanını kalleşçe öldürdü. bütün delikanlıları öldürdüler. bütün cesur insanları öldürdüler. elimizde kala kala bu anadolu çomarı diyerek aşağıladığınız kitle kaldı.

ama işte o derinlere gömülmüş isyan ateşi gezi'de küllerinden yeniden doğdu. rte ve akp'ye şükürler olsun, gençlerin içindeki bu gizli kalmış isyan ateşini yeniden alevlendirdiler. vay efendim alman istihbaratıymış, vay efendim faiz lobisiymiş, onu bunu bilmem, anadolu yüzlerce yıl aradan sonra otorite ve baskıya karşı ırk dil din ayırmadan yeniden isyan etti! o yüzden gelecekten umutluyum.

yıllar sonra gelen not: bu entry'i o zamanın gazıyla yazmışım. maalesef insan büyüdükçe gerçeklerle yüzleşiyor. devletler her zaman kendilerine yakışanı yapıyor. devletler bin yıl önce de aynıydı bin yıl sonra da aynı olacak. bizim devletimize özgü bir durum değil. iktidarı elde tutma savaşları hep böyle olmuş bundan sonra da böyle olacak. bu dünyanın düzeni bu arkadaşlar ve bu değişmeyecek... her şey sürekli kötüye ve çirkine doğru evriliyor. ama bizler hangi görüş ve düşüncede olursak olalım ezilenin ve hakkı yenenin yanında olalım. gezi'ye o zamanlar inanıyordum. aslında kitlesinin iyi niyetine hala inanıyorum ama artık bugün o olayların özellikle fitillendiğini ve asıl amacının uzun vadede bambaşka olduğunu görebiliyorum. buna rağmen yazdıklarım doğrudur. erdoğan ve akp'nin siyasi üslubu insanlarda kutuplaşma yaratmıştır. bu da bir sosyal patlamaya sebep olmuştur.