şükela:  tümü | bugün
  • ingilizcede kullanilagelmis tabir. belirli bir kapali interval surec icerisinde varolan firsatlari anlatmak icin kullanilir. ornegin, hava korsanlarinin elinde yerde olan bir ucaga operasyon duzenlemek icin varolan firsat penceresi, korsanlarin istedigi yakit ikmalidir. neden yakit ikmali? kamyonla beraber tingir mingir gidin diye. neden pencere? cunku sadece o kamyon kullanimi suresince mevcut bir firsat. neden rainbow six? cunku o en iyi 1st person tactical shooter serisi..
  • özellikle güvenlikleştirme çalışmalarında, normal şartlar altında karar alıcının ulaşılır görmediği, ulaşmayı beklemediği veya gündeminde/ajandasında öncelikli olarak yer almayan hedefleri, olayların/unsurların tümüyle rastlantısal(!) bir araya gelmesi sonucunda kısıtlı bir süreliğine de olsa ulaşılabilir kılan, yapısal ve uzun süreli olmayan konjonktürel dizilimi ifade eden terim. window of opportunity veya sadece window olarak ifade edilmesine rastlanılabilir.

    aslında istisnai yanı ve boyutu ağır basmakla birlikte çarpıcı olan bir örnek:
    suudi arabistan destekli saldırganların travmatik terör eylemlerinin yarattığı 11 eylül sonrası kaygı ortamında; önce teröre karşı savaş konsepti ile afganistan'ın işgali, ardından da toplumun terörize ve militarize edilmesini fırsat bilerek ve kitle imha silahı var denilerek, baba bush'un başladığı işi oğul bush'un bitirmesi ve ırak'ın işgali. suudi kraliyet ailesi üyesi bin ladin'in yıllarca kaçması ve saklanması ile açık kalan pencerenin, pakistan'da beklenmedik bir şekilde öldürülmesi ile aniden kapanması; ve saldırıların üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen suudi arabistan'ın halen abd'nin bölgedeki en uyumlu arap müttefiki olması. tüm bunlar olurken, abd ekonomisini krize sokacak, devasa bütçelerin ve kamu harcamalarının neredeyse tartışılmadan onaylanması, dhs'nin kurulması, önleyici istihbarat tedbirleri kapsamında insan hakları ve özgürlüklerinin ihlaline göz yumulması, o güne kadar azar azar da olsa özgürlük lehine gelişen özgürlük-güvenlik ikileminden güvenlik öncelikli bir mimari ve geleceğe yönelinmesi, waterboarding, guantanamo, ebu gureyb, müttefik ülkelerdeki gizli hapishaneler, islamafobi, anti islamcılık vb. hepsi 11 eylül'ün açtığı pencereden içeri doluşmuşlardır.

    (bkz: iyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş)
  • spor yapanlar için egzersiz sonrasındaki çok önemli beslenme dilimi için de kullanılan ifadedir. spordan 15-30 dk kadar sonra başlar, 1 saat kadar sürer. protein sentezini artırmak, çözünümünü azaltmak ve antrenmanda tüketilen glikojeni takviye etmek için spor sonrasındaki bu sürede kilonuza göre belirlenen oranlarda protein ve karbonhidrat tüketmelisiniz. bunu yapmazsanız kas kütleniz ve kaliteniz artmaz, hatta yaptığınız spor size kastan kaybettirir.