• ey sözlük ahalisi,

ben sevdiceğimi, eşimi bu sitelere kurban verdim. kimileri eşlerini alkole, borsaya, iddiaya kurban verirken ben bu sitelerin gazabına uğradım. karı-koca haftaiçi deli gibi çalışıp haftasonları da bu sitelerden alınan fırsatlarda mesai harcıyoruz. cebimizde beş kuruş para yok. semt pazarından gidip bir kıvırcık, bir kuru soğan almaya paramız yok fakat haftasonları en janti mekanlarda sosyeteyle ucuza yemek yiyoruz. fırsat kuponumuzun kapsamını üniversitede 7. sene sonunda geçilirse mezun olunacak dersin sınavına çalışır gibi çalışıyoruz. öyle ki, olur da fırsat haricinde bir mamul masaya gelirse yan basarız, icralık oluruz diye gece 1'lere kadar bunları ezberlemekle uğraşıyoruz. alınan fırsatların tarihlerini kaçırmamak için harcanan efor da cabası. baktım olmuyor excelde bir makro yazdım bunun için tarihi gelen fırsatı 6 saat öncesinden size haber verip, menü içeriğini çoktan seçmeli sorular eşliğinde size sorup fırsata kendinizi hazır etmenizi sağlayan cinsten.

yine de olur böyle şeyler, gelip geçici hevestir diye düşünüyordum. ta ki geçenlerde 1 ay içerisinde tüketmemiz gereken 4 adet 1 tl'lik damacana su fırsatına sahip olduğumuzu duyana kadar. "nasıl yaparsın bunu?" diye sorduğumda eşim bana "cmzrfdl sakinleş otur bi su verim iç istersen" diyince olayın ciddi boyutlara geldiğini anladım. içme suyuyla yemek yapmak, çay demlemek, tıraş olmak onca suyu kısa zaman zarfında 2 kişi bitirmeye yetmedi. yetiremedik. baktık olmuyor kullanmadığın fırsat kuponlarını satabileceğin bir siteye üye olduk. eşim alıyor ben satmaya çalışıyorum. iş yerinde müdürüm yanıma gelince ekranlar arasında geçiş yapmaktan alt + tab tuşları silikleşti. zor durumdayız.
  • bu siteler kapitalizm çöllerinde yaşayan akbabalardır.
  • fırsatta son nokta konulmuştur. on dakikadır gülüyorum. aşağıdaki görselleri es geçmemenizi tavsiye ederim.
    http://www.firsatavcilari.com/…_term=tirtil_son_jpg
  • istanbul'un merkezden uzak bir ilçesinde mütevazı bir içkili restoran açan bir arkadaşımın sadece bir kereliğine bir haftasonu için anlaşıp sonra pişman olduğu sistem.

bu arkadaş, nispeten ücra bir köşedeki mekanını tanıtmak amacıyla bu adamlardan biriyle fifti fifti anlaşıyor. bu kanalla bana on beş, yirmi masa müşteri gelse karşılığında mekanımı duyurmuş olurum diye hesap yapıyor. ama o haftasonu nedense, belki havanın güzel olması belki de zodyaktaki yıldızların uğurlu bir biçimde dizilmesi nedeniyle, cuma akşamı otuz masayı, yani mekanının tamamını bu fırsat sitesinden gelenler dolduruyor. otuz masanın hepsi de sadece fiks menü alıyor ve hiçbiri ekstradan bir gıdım su siparişi bile vermiyor. müşterileri gönderdikten sonra bir de bakıyor ki o akşam tamamen zarar yazmış.

ben kendisini ertesi gün gördüğümde kara kara düşünüyordu; zaten çok yeni bir yer, henüz ayağa kalkmamış, etim ne budum ne, bu akşam da aynı şey olursa batarım diyordu. o cumartesi ben onun yanındayken, fırsat sitesinde mekanının duyurusunu gören eşi dostu da aramaya başlamıştı. aman diyordu, gözünüzü seveyim, iyiliğimi istiyorsanız o siteden fırsat tıklayıp gelmeyin. merak etmeyin, ben size özel güzel indirimler yaparım, yeter ki o adamlarla muhatap etmeyin beni.

anladığım kadarıyla bu bir furyadır başladı. ama mekan sahiplerine önerdikleri iş modeli sağlam (bkz: win win) olmadığı için balonun gazı yavaş yavaş kaçmaya başladı gibi görünüyor.

fırsat sitelerinin müşteri temsilcileri anlaşma bağlamak için bir mekanı ziyaret ettiğinde yaşananlar ise apayrı bir konu. ilk başta etkilenip kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diye düşünen ezik mekan sahipleri kendilerini beğendirebilmek için bu pek saygıdeğer müştemlerin önüne bütün menüyü, en pahalı yemeklerini seriyorlar, ve bu hanımefendiler beyefendiler de donatılan masada her şeyden birer ikişer kaşık tada tada ilerleyip çorbalardan ara sıcaklardan girip kebaplardan tatlılardan çıkıyorlar. o arada, mekan sahibi, şef garson ve ahçıbaşı karşılarında hizaya geçip elpençe gözlerinin içine bakarken oturdukları yerden bu olmuş, bu olmamış, bunun tuzu şunun biberi onun kılı tüyü diye diye bir anda vedat milor kıvamına geliveriyorlar avantacı tosbağalar.
  • sanırım içlerinde bi orospu çocuğu var, her yeni çıkana elindeki tüm mail adreslerini veriyor. her gün yeni bi tanesinden spam alıyorum.
  • mail kutularına spam doldurmak konusunda ilaç firmaları ve cinsel güçlendirici satışı yapanlar ile yarışmakta olan sitelerdir.
  • konu hakkinda yapilmis guzel bir arastirmayi surada bulabilirsiniz:

http://eticaretmag.com/…ri-spam-yapiyor-ozel-dosya/
  • %95 ihtimalle brunch, masaj ya da kavitasyon!? hizmeti satan sitelerdir.

hesaplama mantıkları şöyle işliyor:

diyelim x otelinde masaj 100tl.

o birden bire fırsat sitesine düştüğü için 200tl oluveriyor.

aaa o da ne!?

%50 indirimle hedehödö otelde sultanlara layık jumanji masajı sadece 100tl!

vay anasını arkadaş yaaa bi akıllı sizsiniz memlekette.

*ayda bir falan düzgün şeyler de çıkıyor tabi. bilindik kafelerde & restoranlarda %50 indirim gibi.
hesabın var mı? giriş yap