şükela:  tümü | bugün
 • çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek, zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla her yıl robot turnuvaları düzenleyen oluşum. ilk olarak 1998 yilinda abd’de bir pilot uygulama olarak ortaya çıkmış. kurumun faaliyetleri, türkiye'nin de yer aldığı 36 ülkede uluslararası boyutta gerçekleşiyor. toplam 70 bin öğrenciyi kapsayan oluşumun çalışmalarına nasa da destek veriyor.
 • 5.si 27-29 şubat 2009 tarihleri arasında feshanede yine mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümünün emekleri ve bu sene koç holdingin sponsorluğunda gerçekleşmektedir.
  ayrıca oksimorondur.
  (bkz: 5. first lego ligi)*
 • altıncısı, bu hafta tamamlanacak yerel elemelerin ardından, 6 mart günü istanbul'da feshane'de yapılacak. ayrıca bu sene avrupa şampiyonası da 2-3 haziran'da yine istanbul'da yapılacak.

  (bkz: laga luga)*

  edit: tarih
 • gençlere bilimi, öğrenmeyi, dostluğu, birlikteliği uygulamalı olarak gösteren bir turnuva.
  birinin kazanmasını değil hepimizin kazanmasını aşılayan, değerinden az ilgi gören bir organizasyon.
  bilim kahramanları derneği sayesinde ülkemizde 10. yılı ama burada daha onuncu entrysi değil.
 • bu sene "çöpe çözüm, çöple çözüm" temasıyla, bilim kahramanları derneği tarafından 12.si düzenlenecek olan turnuva.

  bilim kahramanları buluşuyor
 • (bkz: sivrice dream)
 • geleceğin bilim adamlarına katkıyı en üst seviye de görev edinmiş organizasyon.

  bireyleri komple yetiştirmeyi, onlara sadece bilimin önemini değil insanlığın da gerekliliklerini aşılamaya çalışıyorlar ve bunu bıkmadan usanmadan sürdürebilen bir sürü gönüllüyle yapıyorlar.

  sadece legolardan robot, kartondan proje yapmıyorlar bu çocuklar. araştırıyorlar, öğreniyorlar, yanılıyorlar, tekrar deniyorlar, hep birlikte kazanıyor hep birlikte kaybediyorlar, birbirlerine güvenmeyi öğreniyorlar. karşı görüşlere saygı duymayı, kendi fikirlerini karşı görüştekilere saygı çerçevesinde aktarmayı öğreniyorlar. sadece kazanmak için üretmiyorlar, ürettikleri şeylere bakıp mutlu olmak için çalışıyorlar. destek alıyorlar.birbirlerine yardım ediyorlar. önlerine çıkan engelleri aşmak için yan yollara sapmıyor, bunları aşmak için çözüm arıyorlar.

  hayal ettiğimiz gelecekte tam olarak bu değil mi zaten? sosyal hayatta ve iş hayatında insanların birbirlerine ve yaptığı işlere bu şekilde bakacakları bir gelecek hayal etmiyor muyuz?

  işte bu çocuklar kendileri öğrenirken, gelişirken bize de bunu öğretiyorlar. günlük iş ve hayat temposunun içinde unuttuğumuz asıl değerleri.

  geleceği bu çocukların gözlerinde hayal etmek, bana umut ışığı oluyor.

  harika işler, müthiş fikirler sağlıyorlar.
 • sadece yarışma olarak açıklanamayacak organizasyon.
  14-15 yaşında çocuklara birey olarak bir şeyler başarma, becerebilme şansı veren, çıkılan jürilerde sadece yaptıkları robotları değil kendi ülkelerinin kültürlerini dahi tanıttıkları bir oluşum. çocukların kişisel gelişimine katkısı o kadar büyük ki bu çocuklarla oturup 5 dakika sohbet etseniz dahi kurdukları cümlelerden geldikleri noktayı anlayabiliyorsunuz. her noktasına kişisel olarak emek verdikleri, sponsorlarını dahi kendi buldukları, sabah 4'e 5'e kadar çalıştıkları bir süreçten sonra hazır hale geliyorlar. geçen sene amerika birleşik devletleri'ndeki müsabakaları izleme şansı bulmuştum, ülkemiz adına çok başarılı ekipler var.
 • harika bir proje yalnız 9 10 şubat bursa' da gerçekleşen turnuvadaki organizasyon gönüllü sorumlusunun , gönüllük hakkında yeterli bilgi birikiminin olmaması ve kafasına göre emrivaki iş yapması. çözüm üretmede sıkıntılı olması ve bir gönüllüye nasıl davranılması konusunda hiç bir fikrinin olmaması . gönüllülere rest çekmesi giderseniz gidin demesi ego kasması ve yüzüme telefon kapanması gibi olaylar yüzünden seri soğuduğum turnuvalar serisi. ha bir daha katılır mıyım ? şevk mi bıraktılar katılmam.

  (bkz: gönüllülük)
 • izmir de geçtiğimiz hafta sonu yapılan etkinlik. 43 ülkeden 82 takım katıldı. first lego league 2019 izmir detaylarına burdan bakabilirsiniz. pırıl pırıl gençler. geleceğin bilim insanları.