şükela:  tümü | bugün
 • star wars'da episode vıı force awekens ile hikayeye dahil olan yeni dark side oluşumu.

  imparatorluk dart sidious ve darth vader ile birlikte yok olduktan sonra dark side geçmiş olanlar yeni bir organizasyon kurmaya karar verirler. bu ekip biraz daha militarist bir örgütlenmedir ve adı da first order'dır.

  örgütün lideri (bkz: snoke) onun çırağı (apprentice) ise (bkz: kylo ren)'dir.
 • tırt bi organizasyona benziyor. nerede darth sidious'lar, darth maul'lar, darth bane'ler vs. nerede snoke? snoke ne lan! yakışmış mı koca sith lorda?
 • hakkında, özellikle de nasıl oluştuğu ile ilgili star wars: bloodline'da bazı bilgiler verilen oluşum.

  --- spoiler ---

  imparatorluğu yenilmesi ve cumhuriyet senatosunun hosnian prime gezegeninde kurulmasının ardından ayaklanmanın eski lideri ve yeni cumhuriyetin baş şansölyesi mon mothma'nın yokluğunda cumhuriyet senatosu gayri resmi olarak iki gruba ayrılıyor: gezegenlerin kendi kaderlerini kendi tayin etmesini savunan halkçılar ile daha güçlü galaktik hükümet ve daha kuvvetli bir ordu isteyen merkezciler.

  first order yukarıdaki gruplardan merkezcilerin tarafında yer alan arkanis gezegeninin senatörü leydi carise sindian'ın etrafında şekillenmeye başlıyor. genel olarak kendini güzelliğine önem veren ve gösterişe meraklı biri olarak lanse ederek asıl amacını maskeleyen leydi carise ile onunla aynı düşüncedekiler first order'ı planlamaya başlıyor. zamanla eski imparatorluk subayları ile imparatorluk sempatizanları leydi ile temasa geçiyor ve bu sayede imparatorluk donanmasından geri kalan gemiler ile kontağa geçiliyor.

  bir süre sonra huttların yerini alan niktoların başında olduğu suç örgütlerinin kaçakçılık ve kumar faaliyetlerinden elde ettiği kazanç, gizli yollardan bazı merkezci gezegenlere aktarılarak eski imparatorluk donanması tamiri ve silahlanması için kullanılıyor. amaxine isimli savaşçı bir topluluktan cumhuriyete saldırmak ve baskın vermek için gizli bir öncü birlik kuruluyor.

  amaxine savaşçıları bloodline'da leia ve han solo tarafından yok ediliyor. bloodline, first order ile imparatorluk donanmasının bundan sonraki durum veya hareketleri ile ilgili başka herhangi bir bilgi vermeden sonlanıyor.
  --- spoiler ---
 • logosu şu şekilde olan dark side oluşumu.
 • the mandalorian ile oluşumunu yavaş yavaş görüyoruz gibi