şükela:  tümü | bugün soru sor
 • angelina jolie'nin netflix için yönetmenliğini yaptığı biyografik tarihsel gerilim filmi. çekimler kamboçya'da başladı.

  kamboçyalı yazar ve insan hakları aktivisiti loung ung'ın, first they killed my father: a daughter of cambodia remembers isimli anı kitabından uyarlanacak. kitap kızıl kmerler yönetimi altındaki acı ve dehşeti anlatıyor.
 • "açıkçası bu filmde bir amerikalı'nın soğuk savaş dönemine ait anti-komünist üslubuyla karşılaşacağımı tahmin ediyordum.. angelina jolie´nin gerçekçi yaklaşımı beni şaşırttı. gerek filmin başında gerekse de sonunda nixon politikaları eleştirilip amerikan hava saldırılarında 250.000 kamboçyalı'nın katledildiği gerçeği atlanmamış.. kızıl kmer kamplarında dekor olarak görünen lenin, stalin posterleri dışında da herhangi bir ideolojik amaç güden hollywoodvari anti-propogandaya rastlamadım. acemi rehberler tarafından anlatılan, hamile kadınların ve bebeklerin kızıl kmer tarafından öldürüldüğü gibi abartılmış hikayelere yer verilmemesi de sevindiriciydi. ayrıca kızıl kmer zulmünden kaçan kamboçyalıları canı pahasına koruyan vietnam ordusu da filmde atlanmamışti.

  angelina jolie, kamboçya'nın kendisi için bir uyanış olduğunu açıklıyor. kim bilir belki de ülkesi amerika'nın kızıl kmer'i soğuk savaş döneminde sovyetler ve vietnam'a karşı nasıl piyon olarak kullandığı, pentagon´un pol pot´a senelik 15 milyon dolar ödenek ayırdığı, ingiliz özel timlerinin kızıl kmerleri karamayınları konusunda eğittiği ve barış elçisi olduğu birleşmiş milletler'in 1991 senesine kadar kızıl kmer'in meclisteki koltuğunu koruduğunu öğrenmenin bu uyanışta katkısı olmuştur. "

  filmle ilgili değerlendirme yazısının tamamı için: şuradan okuyabilirsiniz.
 • --- spoiler ---

  ünlü yıldız angelina jolie'nin prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini üstlendiği 2017 abd yapımı ve netflix için çekilen tarihi film. film, kamboçya asıllı amerikalı loung ung'un aynı adlı otobiyografi kitabından uyarlanmıştır. filmin başrollerinde phoeung kompheak ve sveng socheata yer almaktadır. yapım, kızıl kmerler (pol pot) döneminde kamboçya'da yaşanan vahşeti anlatmaktadır. filmin imdb.com puanı ise şimdilik çok yüksek (8,2/10).

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt4882376/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…y_killed_my_father_(film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=x17ztl_qszi

  film hakkında bir yazı - http://thediplomat.com/…ollywood-comes-to-cambodia/

  --- spoiler ---
 • angelina jolie'nin kamera arkasındaki yeteneğini, 2014 yapımı difret ile keşfettim. o zamanlar film, altın portakal'da vizyona girmişti ve dersleri boşverip öğlen sıcağında gidebileceğimiz tek filmin difret olduğuna karar vermiştik. açıkçası filmin konusu nedir, yönetmeni kimdir, hiç bilmiyordum, o saatte o film vardı ve girdik işte.

  angelina jolie, hollywood'daki diğer oyuncular gibi amerikan propagandasına bulaşmıyor; bakın, iç savaş oluyor ve amerikalılar olarak, yerli halkı kurtarıyoruz, samimiyetsizliğine girmiyor.

  first they killed my father da pol pot katliamının olduğu dönemlerde geçiyor. angelina jolie'nin duyarlılığı kadar, oğlu maddox'un (kamboçyalı) kültürüne olan ilgi ve alakası, bu insanların yaşadıklarını anlatmak istemesi, saygı duyulacak bir davranış. kızıl kmerlerin katliamlarını anlatan hepi topu kaç film var zaten?
 • ahmet özal'ın son filmi
 • angelina jolie'nin 4. filmi. vay be, 4 film yapmış kısa zaman zarfında. bm iyi niyet elçisi olduğundan olsa gerek hep savaşlara odaklanan filmler yapıyor. mesela ilk filmi in the land of blood and honey, bosna'da geçip oradaki katliamlara odaklanıyordu. senaryosu vasattı bence. sonraki filmi unbroken'la savaş türüne devam etti ama bu kez hem çok şey anlatmaya çalıştığından ortaya hem dağınık bir film çıktı (spor filmi mi, denizde hayatta kalma filmi mi, savaş filmi mi, japonların kamplarında hayatta kalma filmi mi belli değil), hem de klasik hollywood filmi yapmıştı, japonlar tamamen şeytaniler mesela. neyse bu dandik filmden sonra savaş türüne ara verip (eski) kocasıyla birlikte by the sea'yi yaptı. 3. filmi de son derece kötüydü. kısacası bir türlü hedefi tutturamıyordu. savaş filmi de çekse, evlilik üzerine bir film de çekse bir türlü vasata bile erişemiyordu. genelde asıl sorun senaristliğindeydi.

  çok şükür 4. denemede vasatı aşabilmiş jolie. gene savaş filmi, gene başka bir ülkedeki katliamlara odaklanan bir film. unbroken gibi bu da gerçek bir hayata odaklanıyor. bu kez merkezde bosna ya da japonya değil, kamboçya var. unbroken'da yaptıklarından sonra burada da militarist, propaganda filmi yaptığı düşünülebilir ama öyle değil. rezil nixon'la ve abd'nin kamboçya'yı bombalamasıyla başlıyor film. sonrasında hiçbir şekilde abd'yi aklamıyor. aslında politikaya fazla bulaşmıyor. jolie tüm filmi 7 yaşındaki dünya tatlısı bir veledin gözünden aktarıyor ve böyle yaptığını bir an olsun unutmuyor. yani 7 yaşındaki bir çocuğun gözünden olayları yansıttığı için politikaya bulaşmıyor, iyi de ediyor. kamera bir an olsun loung'un yanından gitmiyor. adeta kamera loung'a yapıştırılmış, başını gökyüzüne çevirdiğinde kamera yukarıya çevriliyor, başını bir havlunun altına soktuğunda kameranın önüne de havlu konuyor. yakın planlar çok, hatta filmin %80'i yakın planlardan ibaret diye sallayabilirim, yanlış olmaz galiba. bana la vie d'adele'i hatırlattı. kechiche de bir an olsun adele'den ayırmamıştı kamerasını, yüzüne yapıştırmıştı kamerayı.

  filmin ilk artısı abd'yi aklamaması. normalde artı değil, ama işte hollywood filmi olunca abd'yi aklamayan her filme bu artı oluyor. diğer artısı klişe politik çıkarımlara yeltenmemesi. diğer artısı ajitasyona kayacak sahnelerde ajitasyona kaçmaması. amatör oyuncuları da iyi yönetmiş, özellikle loung'u oynayan çocuktan alınması gerekli performansı almış. çatışma sahneleri heyecanlı. mekân kullanımı başarılı. gelelim kızıl kmerlere. neyse o. ne idilerse öyle gösterilmişler. film, netflix'in diğer filmi beast of no nation'ı hatırlatıyor. beast de çocuk askerliğe, katliamlara vs odaklanmıştı.

  velhasıl jolie 4. filminde sonunda vasatı aşmayı başardı. güçlü, etkileyici pek çok sahnesi mevcut first they killed my father'ın.

  spoiler

  loung ormana kaçtığında herkesin mayınlara basıp parçalandıklarını gördüğünde askerlik eğitimi sırasında mayınları koyduğunu hatırlaması, daha doğrusu emirle toprağa gömdüğü o "şeyler"in mayın olduğunu ve insanları öldürdüğünü fark etmesi... etkileyici bir sahneydi.

  spoiler
 • yabancı film dalında golden globe'a aday olmuştur.
 • komünist ideolojinin pratikte ne kadar mükemmel olduğunu görmemizi sağlayan bir film.
  film boyunca halkın birbirine kenetlenerek büyük kamboçya'yı nasıl yarattığını görüyorsunuz.

  zaten halk devriminin başka türlü sonuçlar vermesi beklenemez. cehalet, bağnazlık, itaat ve saf şiddet başka ne doğurabilir ki? işte böyle mükemmel bir düzen...
 • henuz kambocyada gerek bu kitabi okudugum, gerek insanlarin hallerini gorup hungur hungur agladigim bir donemde, siem reap'te kaldigim yetimhanedeki diger gonullulerden duymustum angelina jolie buradaymis diye. bir film cekecegi soylentisi vardi. hatta dediler bu kitaptaki hikaye uyarlanacakmis. tesekkurler angelina, benim o donemleri kendi minik cabalarimla insanlara duyurmaya calismam neredeyse bir hicken sen tum dunyaya gostermissin.
  (bkz: #56141660)
 • dünyada bugüne kadar yaşanmış en nedensiz soykırımı ve en zalim savaşı küçük bir çocuk gözünden anlatan bir kamboçya dramı.