şükela:  tümü | bugün
 • gavurun kullanmaktan bikmadigi bir deyim olarak frist things first, oncelikli $eyler once, ya da once onemli $eyler gelir hoca gibisinden kar$i tarafa uyandirici etki yapici bir kelime obegidir.
 • ted ankara koleji ilkokul bölümünde okuduğumuz ingilizce öğrenme kitabı
 • james bond'un kullandigi bir tur replik.
 • target'in yaraticilari l.g.alexander ve cetesinin buyuk ihtimalle ilk gozagrisi olan kitap. cizimleri az, ama acayip sevimlidir...
 • (bkz: ilk önce öncelikler) ilki 1964'te yayınlanan bir tasarımcı manifestosudur. 1999'da güncellenip tekrar yayınlanmıştır.
  manifestoları da ekleyeyim tam olsun;

  ilk önce öncelikler 1964

  biz, aşağıda imzası bulunan grafik tasarımcılar, fotoğrafçılar ve öğrenciler, reklamcılığın teknik ve araçlarının, yeteneklerimizi kullanmak için en kazançlı, etkili alan olarak sunulduğu bir dünyada yetiştirildik.

  bu inancı destekleyen, yetenek ve hayal güçlerini kedi maması, mide ilacı, deterjan, saç bakım ürünleri, çizgili diş macunu, tıraş sonrası losyonu, tıraş öncesi losyonu, zayıflama rejimleri, şişmanlama rejimleri, deodoran, maden suyu, sigara vs. satmak için kullananların işlerinin takdir gördüğü yayınların bombardımanına uğradık.

  reklam sektöründe çalışanlar, ulusal refahımıza az ya da hiçbir katkısı olmayan birtakım amaçlar uğruna, fazlasıyla zaman ve enerji harcıyorlar.

  tüketim dalgasının kuru gürültüden ibaret sesi, toplumda sayısı giderek artan insanların olduğu kadar bizleri de bir doyma noktasına getirdi.

  uğruna yetenek ve tecrübelerimizi kullanabileceğimiz daha değerli amaçlar olduğuna inanıyoruz; sokak ve binalar için işaretler, kitap ve süreli yayınlar, kataloglar, kullanım kılavuzları, endüstriyel fotoğraflar, eğitim araçları, filmler, televizyon programları, bilimsel ve endüstriyel yayınlar gibi, ticaretimizi, eğitim düzeyimizi, kültürümüzü ve dünya görüşümüzü geliştirmeye yönelik diğer alanlar.

  tüketici reklamlarının ortadan kalkmasını savunmuyoruz.

  böyle bir şey tatbik edilemez.

  hayatı zevkli kılan yönlerinden arındırmak istemiyoruz. önerimiz, iletişimin daha yararlı ve kalıcı biçimleri lehine önceliklerimizi yeniden sıralamak.

  umudumuz, toplumumuzun tüccarlardan, statü satıcılardan ve kandırılmaktan sıkılıp, bizim yeteneklerimizi daha anlamlı amaçlar uğruna kullanması. bütün bunlar ışığında, tecrübe ve fikirlerimizi paylaşmayı teklif ediyor, meslektaşlarımızın, öğrencilerin ve ilgili herkesin kullanımına sunuyoruz.

  ken briggs, ray carpenter, robert chapman, gerry cinamon, anthony clift, harriet crowder, ivan dodd, germano facetti, robin fior, anthony froshaug, ken garland, john garner, brian grimbly, bernard higton, gerald jones, ivor kamlish, sam lambert, ian mclaren, caroline rawlence, william slack, geoffrey white, edward wright.

  1999

  biz, aşağıda imzası bulunan grafik tasarımcılar, sanat yönetmenleri ve görsel iletişimciler, reklamcılığın teknik ve araçlarının, yeteneklerimizi kullanmak için en kazançlı, etkili ve arzu edilir alan olarak sunulduğu bir dünyada yetiştirildik.

  birçok tasarım eğitmeni ve danışmanı bu görüşü savunuyor, piyasa ödüllendiriyor, yayınlar vurguluyor. bu yönde teşvik edilen tasarımcılar ve yetenek ve hayal güçlerini köpek bisküvisi, ‘designer’ kahve, pırlanta, deterjan, saç jölesi, sigara, kredi kartı, spor ayakkabı, popo sıkılaştırıcı krem, ‘light’ bira ve ağır araçlar satmak için kullanıyorlar.

  reklam sektöründe çalışmak faturaları ödemeyi her zaman kolaylaştırdı, ama birçok grafik tasarımcı yüzünden grafik tasarımcının işinin bu olduğu sanılıyor. dünya tasarımı böyle tanıyor. bu mesleğin zaman ve enerjisi çok da gerekli olmayan bir sürü şeye talep üretmekte kullanılıyor.

  birçoğumuz tasarımın bu şekilde algılanmasından rahatsızlık duyuyoruz.

  çabalarını reklam, pazarlama ve marka yaratmaya adayan tasarımcılar, birey-tüketicilerin nasıl konuştuğunu, düşündüğünü, hissettiğini, tepki gösterdiğini ve kaynaştığını değiştiren bu mesajlara bulanmış zihinsel ortamı destekliyor ve açık açık doğruluyor.

  bir yerde hepimiz indirgeyici ve zararlı bir kamusal söylemin kodlarını oluşturuyoruz. uğruna problem çözme yeteğenimizi kullanabileceğimiz daha değerli amaçlar var.

  eşi görülmemiş çevresel sosyal ve kültürel sorunlar ilgimizi bekliyor.

  sayısız kültürel oluşum, sosyal kampanya, kitap, dergi, sergi, eğitim aracı, televizyon programı, film, hayır işi ve iletişim projesinin, uzmanlığımıza ve yardımımıza acil ihtiyacı var.

  önerimiz, iletişimin, daha yararlı, kalıcı ve demokratik biçimleri lehine önceliklerimizi yeniden sıralamak; ürün pazarlamanın ötesinde bir zihniyet geliştirmek, yeni bir anlam keşfetmek ve üretmek. tartışma alanı giderek daralıyor; genişletilmeli. tüketim aldı başını gidiyor; görsel dillerin ve tasarımın kendi kaynakları aracılığıyla bu eğilime karşı durmaları gerekiyor.

  1964’te yeteneklerimizin daha iyi kullanılması çağrısının orijinal metnini 22 görsel iletişimci imzalamıştı. günümüzde küresel tüketim kültüründe yaşanan patlamayla, bu çağrı daha da önem kazanmış durumda. bugün, onların manifestosunu yenilerken, beklentimiz özümsenmesi için onlarca yılın geçmemesi.

  (bkz: jonathan barnbrook), nick bell, andrej blauvelt, hans bockting, irma boom, sheila levrant de bretteville, max bruinsma, sian cook, linda van deursen, chris dixon, william drenttel, gert dumbar, simon esterson, vince frost, ken garland, milton glaser, jessica helfald, steven heller, andrew howard, (bkz: tibor kalman), jeffrey keedy, zuzana licko, ellen lupton, katherine mccoy, armand mevis, j. abbott miller, (bkz: rick poynor), lucienne roberts, erik spiekermann, jan van toorn, teal triggs, rudy vanderlans, bo wilkinson.
  daha detaylı bilgi için; (bkz: dedi ki) 02
 • ing. her şeyin bir sırası var & adam ol canımı ye.
 • herşeyden önce
 • .. second things, never! diye biten amerikan özdeyişi.
 • (bkz: first of all)