şükela:  tümü | bugün
 • yönetmenliğini omar mcclinton'ın üstlendiği 2003 tarihli bilimkurgu.
 • ing ilk doğan çocuk, ailenin ilk çocuğu. bizde ilk göz ağrısı falan denir ya, evet şaşırmayacaksınız ama yabancılarda da var bu kavram.
 • 22 kasım'da vizyona girmiş; türkiye'ye daha bu hafta gelerek, para verecek enayi izleyicilerini bekleyen bir korku filmi.
 • death of the firstborn egyptians
  https://www.youtube.com/watch?v=xmceq-ilolg

  ölmeleri genelde tanrının öfkesinin alametlerindendir. yahudilerin mısır'dan çıkmasına izin vermeyen firavuna musallat edilen ilk felakettir.

  (bkz: exodus)

  muhtemelen "tüm kazandıklarını, emeklerini ve hayallerini gözlerinin önünde elinden alacağım ve sen benim sana verdiklerimin kollarından kayıp giderek senden alınıp bana geri dönüşüne şahit olacaksın" anlamına gelmektedir. ayrıca soy ve mülk ilk erkek evlat üzerinden devam ettiğinden soyun devamlılığının kesilmesi/soyu kurutmak örtülü anlamını da içerir. tarihlerinin büyük bir kısmını sürgünde köle olarak geçiren yahudiler, çeşitli nedenlerle -ki erkekler asla kadın ve çocuklar kadar işlevsel ve itaatkar köleler değillerdir- soy bağlarının kesilmesi veya başka milletlerle karışma durumuna "bir çocuğun babasının kim olduğu kesin olarak bilinemese de, hangi kadından doğduğu kesin olarak bilinebilir" mantığından hareketle, soyu erkek(çiftçi/tohum)den değil kadın(toprak/tarla)dan devam ettirerek çözüm bulmuşlardır.
 • tolkien'in yarattığı evrende elflere verilen isimlerden biri.

  (bkz: ilkdoğanlar)