şükela:  tümü | bugün
  • murathan munganin 80 darbesi sonrasi ilk ogrenci yuruyuslerinden etkilenerek yazdigi siir ve harika bir yeni turku sarkisi.odpnin kurulusunda benimsedigi sarki idi.

gecse de yolumuz bozkirlardan
    denizlere cikar sokaklar.
  • "geçse de yolumuz bozkırlardan,
    denizlere çıkar sokaklar"

denizlere çıkan sokakların gelmesi umuduyla bozkırda bekletir insanı bu şarkı.
  • kokeni yunanca "fourtuna" sozcugudur. latince "fortuna" da ayni kokene sahiptir.
  • dinlerken keyif veren yeni türkü şarkısı.

bak işte yaklaşıyor fırtına
    bak yine yükseliyor dalgalar
    yıllardan sonra yollardan sonra
    şarkılar söylüyor çocuklar
    yıllardan sonra yollardan sonra
    yeniden yanyana onlar

ne geçmiş tükendi ne yarınlar
    hayat yeniler bizleri
    geçse de yolumuz bozkırlardan
    denizlere çıkar sokaklar

söz: murathan mungan
    müzik: derya köroğlu
  • "kusursuz firtina" ve "tamami turk yapimi firtina'lar" vs haberlerine birkac ornek:

http://t24.com.tr/…apers/full/takvim_2012-10-05.jpg

http://www.sabah.com.tr/…iyeyi-turk-firtinasi-vurdu

http://www.zaman.com.tr/…ed-birlikleri-geri-cekildi

http://www.ntvmsnbc.com/id/25387546/

"the logical outcome of fascism is an aestheticizing of political life. ... all efforts to aestheticize politics culminate in one point. that one point is war."

"faşizm kendi içinde tutarlı olarak, politik yaşamın estetize edilmesini amaçlar. ... politikanin estetize edilmesine yonelik butun cabalar, tek bir noktada doruguna yarar. bu nokta, savastir."
    [walter benjamin]
  • muhteşem bir diyaloga sahip süper bir dizidir:

hasan dalcılar: ula fevzi, şimdi definemizi satmış olsaydık, paramızı cebimize koysaydık
    fevzi tabakçı: e ne yapardık?
    hasan: ne demek ne yapardık. kurardık hemen holdingimizi. dalcılar holding...
    fevzi: niye dalcılar holding? tabakçılar holding...
    hasan: o zaman şöyle yapalım ortak; daltabak holding...
    fevzi: yok ula. olmaz öyle şey. o zaman da dalga geçerler da.
    hasan: daltabak holding. doğru, olmaz.
  • yabancı damat'ın gerek konu, gerek espri anlaşıyı ve gerekse her bakımdan henüz bokunun çıkarılmadığı zamanlar niko'nun (özgür çevik) seslendirdiği ve uzunca bir süre başka yerde başka kişiden duyamadığım tüm uzuvlara hitap eden, etkileyici ötesi şarkı.. ki an itibarıyle cine 5'te de bir er kişi, özgür kadar olamasa da gayet iyi kotarabilmektedir. sözleri şöyledir:

söylemiştim sana gitme gönlünün sahiline
    seni alırsa fırtına dayanamam vurgununa
    seni alırsa fırtına dayanamam yokluğuna

kalbim sandal olur uğruna rüzgara yelken olur
    gözyaşım benzer yağmura savrulurum yoluna
    gözyaşım benzer yağmura savrulurum yoluna

karşı kıyıdan mektubun gelir içinde umudun
    mektupların yetmez oldu,gözümde yağmur bekliyorum
    mektupların yetmez oldu,gözümde yağmur bekliyorum
  • kadir inanırın başrolde olduğu filmdir.harika değirmencinin yanındaki kızın "arkadaşlar idareli olalım rakımız azalıyor"sözü bana rakının insan hayatındaki önemini kavratmıştır.
  • niye bana herşey korku her şey tasa
    ne gece ne gündüz kaygısız
    neden bütün yollar karanlığa
    gecelerim uzun ışıksız
    aşk yarı yolda kaldı neyleyim
    korkmuyorum ben buyum böyleyim
    yarınlar kadar yakın içimde fırtına
    bu dalgasız deniz durgun aldatır inanma
    yaslanıp gururumun kambur sırtına
    kendime rağmen durmam basar giderim
    nereye gider yollar sır dağlara
    denizler uçsuz bucaksız
    gözlerim arkadaş uzaklara
    dalar gider ah faydasiz
  • kanal d'nin son dönemde yaptığı en iyi komedi dizisiydi.

--- spoiler ---

dalcılar'ın hasan* hamile bıraktığı tamara'nın akrabaları tarafından batum'da rehin alınır. zorla nikah kıydırmak üzere kiliseye gideceklerdir. ancak nikahtan önce; gelin tarafının erkekleri, adet olduğunu söyleyerek önce gelini yanaklarından öper, ardından da damadı dudağından öpmeye başlarlar. ilk öpücükten sonra hasan:

- ulan pezevenk saçımızı, bıyığımızı boyalı gördün diye bizi şey mi sandin?!, diyerek tokadı basar.

tamara'nın ikna etmesi üzerine akrabaları hasan'ı öpmeye devam eder, lakin sıranın sonu bir türlü görünmemektir:

-ula ne zaman bitecek bu öpüşme faslı, bütün gürcistan üstümden geçti!!

---

hasan'ın gürcistan'dan kaçıp trabzon'a dönme macerası da apayrı bir olaydı.

kiliseden papaz kılığında firar ettikten sonra trabzon'a dönmek için ilk önüne çıkan minibüse biner, minibüs aşağı köyde sele kapılanların cenazesini kıldırmak üzere gelen imamlarla doludur. hasan'ı papaz zannedip doğru yola döndürmeye çalışırlar.

hasan, trabzon'a varır varmaz toprağı öpeceğini söyler. minibüsten inince toprağı öpmek için hamle yapar, at pisliğine denk gelir.

papaz kıyafetinden kurtulduktan sonra gusül abdesti almak için dereye girer. o sırada derenin bir ucunda çocuklar ''kim daha uzağa işeyecek?'' yarışması yaparken, derenin başka bir tarafında da avcılar sıkışmış, dereye işemektedirler. bütün sular hasan'a gelir:

-oy kurban olayım memleketimin suyu bile başkadur.

--- spoiler ---