şükela:  tümü | bugün
  • bir aksilik olmazsa, 30 ekim'de çıkacak olan john verdon kitabı.
  • dave gurney'nin bir kac kez muhtesem ters köseleri ile yine şanina yakisir bir dedektiflik yaptigi güzel bir kitap.
  • şimdi bitirdim. seri de en kötü sıralaması yaparsam birinciliği kurt gölüne ikinciliği de buna verdim. john neler oluyor sana neler oluyor gülüm...
  • çıktığından yeni haberimin olduğu, beklediğim kitap.
    olumsuz yorum okudum ama umarım beklediğim gibi olur.
  • isim çevirisi pek iyi olmayan kitap. orijinal ismi white river burning.
    bunun önemli olmasının nedeni serideki diğer tüm kitapların isimlerinin olayla derinden bağlılığıdır. --- spoiler ---

diğer tüm kitapların isimleri o kitapların son kısmına daha doğrusu katilin yakalandığı kısma bir atıfken son kitaptaki ve çeviri nedeniyle bu bağı göremiyoruz.
    --- spoiler ---
  • serinin diğer kitaplarında olmadığı kadar sonu hakkında ortasından itibaren ağır ipucu veren john verdon kitabıdır.

--- spoiler ---

kitabın ortasından itibaren gerek gurney'in çevresinden gelen, gerekse kendi iç sesinden dinlediğimiz 'acaba önyargılarım beni yanlış mı yönlendiriyor" sorusu katili kitabın ortasından itibaren ele veriyor. sezdirmek namına, ya da kitabın sonunda ortaya çıkan sonucu da okuyucu nezdinde muhtemel alternatifler arasına yerleştirmek adına yazar tarafından yapılabilir bu. ancak bu kez o kadar sık yapılmış ki okurken "kesin sonuç böyle çıkacak" diyorsunuz
    --- spoiler --- .

bu sorunun haricinde kurgusu yine mükemmel bir verdon kitabı. hala niçin bu serinin filmi çekilmedi, anlamak oldukça güç.
  • an itibariyle bitirdiğim serinin son kitabı. kurt gölü ve bu kitabı çok beğenmedim. jack hardwick karakterine hastayım, kesinlikle gurney yerine bu adamı baş kahraman yapmalı. arabası, ceketi hayal ediyorum da. tam bir kahraman
  • önceki yorumlarla aynı olmasını istemem ama sanırım aynı şeyleri yazacağım. öncelikle çok büyük bir hevesle başladığım kitaba yarısından sonra bitmesi için yalvardım. okuyucuyu yanıltma düşüncesi çok yanlış olmuş bizi bildiğimizden caydırmak hep aynı yerde dönüp durmak beni bezdirdi. evet üslubu, yazım şekli beni kitaptan soğutmasa hala ilk kitabındaki kadar heyecan verici cümleleri olsada konu beni uzaklaştırdı çoğu zaman. bundan sonra isteyeceğim tek şey bu serinin filmleri olur ve umarım olur.
  • ilk defa john verdonun bir kitabını bu kadar zorlanarak okudum diyebilirim. seriyi ne kadar çok sevsem de bu kitap diğer kitaplardaki tadı vermiyor. akıcı değil bir kere, ağır gidiyor. serinin diğer kitaplarını okuyanlar kitabın yarısında katilin kim olduğunu rahatlıkla anlayabileceklerdir, spoiler vermek istemiyorum. yine okur muydum? kesinlikle merak eder ve okurdum.
  • john verdon serisinin son kitabı. bugün bitirdim birkaç şeyde ben eklemek isterim. serinin bütün kitaplarını okudum gerçekten güzel vakit geçirdim her birini okurken. benim için '' aklından bir sayı tut'' ve "peter pan ölmeli" kitaplarının yeri bir başkadır. evet bir kaç eleştiri getirmek gerekirse bütün seriyi okuyanlar burada katilin kim olduğunu kitabın ortasında tahmin edebilir, ancak hiç okumayan bir insan kesinlikle şudur diyemez. o yüzden john verdon'a yine mükemmel kurgusu için teşekkür ediyorum. umarım bizi dave gurney'den mahrum bırakmaz...