şükela:  tümü | bugün
  • ebru gundes in 95 senesinde interstarla mukavelesi geregi cektigi 150 bolum suren dizi.
    konusu soyle idi
    "ebru mutsuz somurtarak hayatini idame ettiren bir genc kizdir.agzi yuzunu ayri eger buker.bunu goren berke(kerem alisik) asik olur.sakllarinii uzatir, siir okur, vurulur, oldurulur, ressurect edilir.ebru sikintilidir, dertlidir, agzini yuzunu eger, bukerken dizi biter.

sarkisi da var idi ayniu isim uzuncalarindan ilk sarki idi(sene 94)

"bir dost gibi davran bana
    herkes bizi oyle bilsin
    bugun burada butun yasanan
    sakli gizli surup gitsin (x2)
    firtinalar koparsa kopsun
    suruklesin ikimizi
    arzular cildirtsin bizi
    raziyim sonuna senle olsun (x2)
    ben sana oylesi taptim inan
    boylesi aska yasak tanimam
    deliler gibiyim anla biraz
    aklimi yolda biraktim inan"

klibi de vardi, bir arkadasi vasitasiyle berke hurcan(bizim berke)la tanisan ebru, somurtarak onu etkilemeyi basarir.kacak kacak bulusurlar, cima ederler, gaza gelirler fenerbahce barakanin onunde cay icerler, porscheden mercedesten inip eski maksim in onunde gizli asklarini raks ederek kutlarlar, sonra ebru gulumsemeye etkisini kaybetmeye baslar, berke sevgilisine geri doner, ebru ise somurtur sevgilisin kalbini calar.
  • bu sarkinin klibi, aldatmanin zararsiz ve iyi bir sey olduguna dair subliminal mesajlarla doludur.

berke hurcan'la ebru gundes genisligi yaklasik 25 metre olan yolda gececek yer bulamaz ve arabalari burun buruna gelir. berke arabasindan inip artistik el kol hareketleriyle ebru'ya dogru yurur. burda isi baglar ve kizin numarasini alir. arabasina donerken nedeni anlasilamayan bir sekilde podyum yuryusu yapip yolun ortasinda durarak poz verir. bu hareket ebru'yu kendinden gecirir.

sonrasinda ikisi de sevgililerini evde birakarak gizlice tuyerler ve bulusurlar. esofmanlariyla evden cikan ebru, gun boyu suren bu ruya gibi kacamak esnasinda once deri bir takim daha sonra da kirmizi gece elbisesi giyer. 5 ayda yasanacak kadar cok aktiviteyi 5 saate sigdiran ebru ve berke eve donduklerinde sevgililerini ayni biraktiklari gibi bulur. kiyafetleri bile degismemistir. hemen gonullerini alirlar ve hic birsey olmamis gibi sevgilileriyle yasamaya devam ederler. zamaninin cok ilerisinde surreal bir klipti. ustelik masraftan kacilmamis ve ebru'nun boynuzladigi sevgilisi rolunu marty mcfly'in babasi george'un gencligini oynayan aktor oynamisti.

ayni isimli diziden de tek hatirladigim kerem alisik'in kullandigi w124 kasa e200 coupe'dur. bir de ebru'nun kardesi oylum oktem o donemin guzel kizlarindandi.
  • ebru gündeş'in sen allah'ın bir lütfusun, deli divane gibi dizilerde de olduğu gibi anlamsız bir şekilde kendisini oynadığı dizidir. yani bu 3 dizide de adı ebru'dur, gündeş'tir, şarkıcıdır. fırtınalar'ı özel kılan bu trilogynin ilk filmi, yüzük kardeşliği olmasıdır.

bu diziyle ilgili bir diğer önemli nokta ise, hani miting falan yapıp, dizi sürelerinin ve sezonluk bölüm sayısının düşürülmesi eylemleri yapılıyor yaa, bu dizinin sezonları bbc dizisi gibi 13 bölüm sürüyordu. her bir bölüm de reklamlar dahil ortalama 1 saatti. ya ya ya. kimse söylemez bunları.

neyse diziye dönersek, dizide ebru gündeş adında bir şarkıcı olmasına rağmen, ebru ev kızıdır. yatağından kalkar, kahvaltı yapmaya gelir, "annem" diye annesini severdi. yani "ben halk çocuğuyum, benim parayla pulla işim olmaz" diyen değme solcuya taş çıkartır bir hayat sürüyordu. öyle televole melevole yoktu hayatında.

dizinin ilk bölümünde ebru hande ataizi gibi gerdek gecesi sonrası terk edilmişti. o terk eden elemanda kıl kuyruğun önde gideniydi. sonrasında hayatına kerem alışık girdi, o andan itibaren de cinayetler, abuk sabuk olaylar, kerem alışık ile olan tuhaf ilişkisi 39 bölüm sürdü, gitti.

kerem alışık ideal eşti. ghost whisperer'daki karısına sürekli anlayış gösteren, sürekli destekleyen itfaiyeci oğlan yanında bok yemişti.

öyle böyle olaylar şunlar bunlar derken, kerem alışık son bölümde evlenme teklif etti, ebru kabul etti. dizi de o şekilde bitti. ben bir gün davul zurnalı düğün yapacaklar diye bekledim ama olmadı. dizi öyle bitti.

ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim, bu dizide gönül cebeci adında bir karakter vardı. böyle bir karakter bir daha olmayacak. kötülüğün ve gıcıklığın kitabını yazmıştı.
  • o dönemde girdiğim tarif edilemeyecek derecede acayip bir ruh halinin sonucu olarak neredeyse her hafta sektirmeden izlediğim bu dizinin kanımca en enteresan yönü kerem alışık'ın işiydi. nefis bir işti bu. bir turizm bürosu işleten/yöneten kerem alışık günün herhangi bir saatinde büroya gelir, masasına oturur, bir dakika sora ebru gündeş'ten bir telefon gelir ve "ben çıkıyorum" deyip çıkar giderdi. bu tarz bir şirket yönetimine gıpta etmeden duramazdım. üstelik bürodaki sülün hatun da bu kerem alışık'a hastaydı, peşinden dolanıp dururdu. ama yok. kerem alışık için önemli olan ebru gündeş ve onun yaşadığı sorunlardı. olmayan işini hemen bırakıp çıkardı bürodan. ve berbat ceketler giyerdi. ama benim gönlüm isterdi ki olaylar gönül cebeci'nin istediği şekilde gelişsin. dizinin tek gerçek bir insana benzeyen karakteri gönül cebeci'nin hakkı yenirdi hep senaryoda. oysa gönül cebeci loser değil kazanan olmalıydı, haketmişti bunu, dizideki tek mantıklı insandı. fakat şüphesiz dizi bu yönde ilerlese cazibesini kaybedecekti, bu da bir gerçek. zikredilmeden geçilmeyecek dizinin bir başka enteresan karakteri de kıvırcık saçlı kirli sakallı çakır gözlü aktör'dü. ebru gündeş ve ailesinin tuhaf işlerine koşturup duran bu adam zannederim aynı zamanda taksiciydi ve kerem alışık da dahil olmak üzere dizideki birçok başrol oyuncusundan -canlandırdığı karakter itibarıyla- daha becerikliydi, çıkmaza giren işleri şıp diye çözüverirdi, mühimdi, vazgeçilmezdi. en dayanılmaz bölümler ise ebru gündeş'in kızkardeşi ve annesi ile sabah evde kahvaltı yaptığı sahnelerdir. gerçekten de kahvaltı edermişcesine yanaklarını şişire şişire salam, zeytin vs yiyip duran ve çöplerini alenen ağızlarından çıkaran bu aileden hiç hazzetmezdim. neyse ki bu kahvaltı sahneleri ya kerem alışık'ın telefonuyla ya da kıvırcık saçlı kirli sakallı çakır gözlü aktör'ün gelişiyle bozulurdu. neyse, gerçekten önemli bir dizidir, bir kilometre taşıdır, benzeri yapılamadı.
  • nereden aklıma esti hiç hatırlamıyorum ama geçenlerde açtım klibini izledim. ve bittabi laflar hazırladım.

şimdi yasak aşk kahramanlarının tanışmalarının abesliği bi yana sonrasında berke dayanamaz sevgilisinin anlık yokluğundan faydalanıp ebru'yu arar. ebru, adnan ziyagil'le yarışacak boynuzlara ve algılara sahip sevgilisiyle uyumaktadır. neyse telefon çalar, bu boynuzlu sadece kafayı çevirir! ebru ise insanı çıldırtacak ahestelikle kaldırır ahizeyi. amk ben bu teknoloji çağında arayanın kimliğini ekranda görünce bile bi heyecanlanıyorum lan nooldu acaba diye, karının sülalesi raad! neyse boynuzlumuz öyle bir uyumaya devam etmektedir ki yanı başındaki kadını elden gitmekte bunda pireler uçuşmaktadır. ebru berke'yle buluşur gününü gün eder, boynuzlu ise kah viskisini yudumlar kah saate bakar. son sahnede evine dönen ebru merdivenlerde dönüşünü bekleyen adnan ziyagil bozmasına sarılır ama ednan'ın yüzünde bi "amk sen bi boklar yedin ama du bakalım" ifadesi vardır. adam tam aydı klip bitti emenike!

fıttırı fıttırı gezdiği yasak aşkının arabasını benzin istasyonunda arabasından inince tanımayıp adamı görünce "hay şansımı sikeyim, sen benim arkadaşımın madigudisi miydin" eblehliğindeki ebru'nun aldatmadaki başarısının tamamen evdeki boynuzlunun saflığıyla doğru orantılı olduğunu da bir daha tekrar ısrarla anlamış oluruz.
  • sözleri askin tuna'ya, bestesi feyyaz kurus'a ait 1995 tarihli ebru gündes hiti. sözlerini sözlüge kazandirmanin günahi da bana yazilsin madem.

bir dost gibi davran bana
    herkes bizi öyle bilsin
    bugün burada bütün olanlar
    sakli gizli sürüp gitsin

firtinalar koparsa kopsun
    sürüklesin ikimizi
    arzular tutustursun bizi
    raziyim sonuna senle olsun

ben sana öylesi taptim inan
    böylesi aska yasak tanimam
    deliler gibiyim anla biraz
    aklimi yolda biraktim inan
  • star tv ekranlarında sabah 5 ila 6 arası bi saatte tekrar yayınlanan ve pekala kelimesinden nefret etmiş olmama neden olan dizidir. her bölümde en az 20 kez pekala repliği yer almaktadır kısıtlı bir türkçe hakimdir dizide. saçma ve allahaşkına da pekala ile yarışan diğer unutulmaz repliklerdir
  • kalben'in kıyıda köşede kalmış güzel şarkısı. bu kız ne güzel "sevgilim" diyor ya, böyle hissederek, altı dolu dolu. gıpta ediyor insan. dikkat ederseniz kıskanmıyorum, elitlik gıpta etmeyi gerektirir çünküm.

sözleri:

sana benziyor sevdiğim herkes
    başıma gelmedi böylesi bir kez
    zannettiklerim oldu, inandıklarım
    anlattıklarım vardı ve de anladıklarım
    aradım, ararken bir anda bulduklarım oldu
    ama sen, hiç yoktun

o güzel yüzü görmek için uyanıp gece yarısı
    susuz kalmış dudakları
    aralanır hemen arası
    ve bana gülümser,
    ya da bir şey der
    yaşıyorsak eğer, yaşıyorsak eğer
    böyle yaşamak her şeye bedel

senden başkası kimmiş, neymiş?
    bilmiyorum
    birileri zile basmış
    yok, ben duymuyorum
    fırtına çıkmış göğsünde,
    dinliyorum seni sevgilim
    büyük aşklar hep bitermiş
    tamam, korkmuyorum
    atlarıyla geldi ordu, ben gitmiyorum
    soruları sorunlara çarptım,
    sana bölmüyorum beni sevgilim
    sevgilim

edit: nasıl bir şey çıktı bu böyle, nakarat kısmına öyle bir takıldım ki son iki günümü bu şarkıyla geçirdim. kapı çalıyor duymuyorum, atlılar geliyor gitmiyorum, "büyük aşklar hep bitermiş" derken aklım teoman'ın iki yabancı ve rapsodi istanbul şarkılarına gidiyor falan. yapacağın şarkıyı seveyim kalben.
  • pamela spence yorumu ve artun ertürk aranjesiyle çok güzel olan şarkı.
  • çok kötü butonu kullananların saldıracağını bildiğim halde götüme benzemiş demekten geri kalmayacağım cover. ha ebru gündeşe ölüyor bitiyor muyum; hayır ama fantezi müzik tınılarını bilgisayarın tekeline bırakmak nasıl bir zevk işidir anlayamadım. dumanla başlayan mvöyle devam eden aslıyla yerin dibine giren "yeniden yorumla ve voliyi vur" merakının son örneği.