şükela:  tümü | bugün
 • maksim gorki'nin, ekim devrimi öncesi rusya'sını anlattığı, hikayelerden müteşekkil kitabı.

  fırtınanın habercisi, müjdeyi taşıyan bir ezgidir. ezgi, umudun şarkısıdır yazar için, ekim devrimi'nin yaklaşmakta olduğunu bildiren. o günlerin panoramasını göz önüne serer. bazı bir fabl halinde kuşların dilinden, yer yer izbe köşelerde yoksulluk çeken insanlar arasından, bazen bir hapishaneden, bazen bir aşktan çıkardığı hikayelerle anlatır, yaşanan devri.

  gorki, hapishane günlerini anlattığı bir hikayesinde` :hapishanede öyküsü`, mişa adlı karakterin dilinden çok güzel bir dörtlük dile getirir. tercümesi bile, gorki'nin nasıl bir halet-i ruhiye ile uzun günler ve geceler geçirdiğini anlamak açısından manidar.

  "demir parmaklıklar arasından,
  gökten yıldızlar zindana bakarlar.
  ah ! rusya'da yıldızlar bile
  parmaklıklar arasından bakar."

  bilgi notu: "fırtınanın habercisi"; soyut, eflatun, boyut ve bordo siyah yayınevlerinden yayımlanmıştır.
 • kenta yayınevi'nin 97 basımlısının elime geçtiği, hiç duymadığım bu yayın evinin çevirilerinin gayet iyi olduğunu görmemi sağlamış, içinde sohum ve abhazlar hakkında bölümler olmasıyla bir anlık mutlu etmiş*, kısa hikayelerden oluşan, hiç bilinmeyen güzel bir maksim gorki kitabıdır.
 • pek güzel hikayelerden müteşekkil maksim gorki eseri.

  --- spoiler ---

  hikayelerde yoğun bir müslüman- türk esintisi görmek mümkün. rusya'nın o günkü siyasi, ekonomik, toplumsal yapısını iyi anlatan hikayelerle dolu bir kitap.

  kitapta en beğendiğim hikayelerse; hapishanede, strasi mordasti, lenka'yla ahrip dede bölümleri idi.

  --- spoiler ---

  tarihe not düşmüş olayım.