şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tiyatro berezenin kurucu uyelerinden. sesine doyum olmaz, handiyse tiyatro degil ses sanatcisi olsaymis denecek cinsten.

  firuze engin
  firuze, 7 ocak 84'te edirne'de doğdu. ayşekadın apartmanının ve şükrüpaşa ilkokulu'nun bahçesinde, meriç kıyılarında, mürefte'nin sahili ve bağları arasında büyüdü.

  sanat hayatına, 7 yaşında, ulusal gazetelere manşet olmak suretiyle dansöz çocuk olarak başladı. babası bir gün "ressam kızım" dedi ve dansöz değil ressam olmaya karar verdi. ilkokul ikide matematik dersinin isteksizlere de zorunlu olduğunu öğrendi. derhal okulu bıraktı. birkaç gün sonra canı sıkılıp geri döndü. birkaç gün sonra dönmez olaydım dedi. birkaç yıl sonra ortaokula başladı. edebiyat ve resim dışındaki derslerde ekseriyetle yazarak yahut çizerek ve ressam olmaya ant içerek ortaokulu da sağ salim atlattı.

  edirne anadolu güzel sanatlar lisesi resim bölümü'nde okudu.

  1998'de halk eğitimi merkezi'nde tiyatro kursiyerliğine başladı. ressamlıktan sonsuza dek vazgeçip oyuncu olmaya karar verdi. "anatomi" ve "onun hikayesi" adlı oyunlarda oyunculuğa başladı. ancak becerikli bir kaza neticesinde oyunculuk için gereken pek çok kemiğini kırdı. bir daha yürüyemeyeceği bunalımına girdi. tekrar resim yapmaya başladı. tekerlekli sandalyeden koltuk değneğine terfi ettikten sonra yeniden yürümeyi becerdi.
  günlerden bir gün oyun yazarlığına heveslendi. 2002'de d.t.c.f tiyatro bölümü dramatik yazarlık ana sanat dalı'nda okumaya başladı.

  görünüşe göre, kah yazar kah oyuncu, tiyatrocu oldu.

  "beni işitiyor musun?" adıyla işitme engelli okul çocukları ile plastik sanatlar proje tasarımı ve tuborg yaz festivali ve beach voley turnuvaları afiş tasarımını yaptı.

  son sahne oyuncuları'nda;
  "insan olan beri gelsin", "eylülsüz sonbahar", "muz kabuğu", "lysistrata", "oyunun adı yok", "komedya kumpanya çadırda kabare" oyunlarında oyuncu ve sahne-kostüm tasarımcısı olarak çalıştı.

  d.t.c.f tiyatro bölümü'nde,
  "memleketimden insan manzaraları", "ferhan şensoy kabare", "azizim", "mikadonun çöpleri", "hadi öldürsene canikom" oyunlarında oynadı. "bay puntila ve uşağı matti" oyununda reji asistanı olarak çalıştı. sevda çevik ve irmak bahçeci'yle birlikte aynı oyunun mask tasarım ve uygulamasını yaptı.
  "hıdrellez" isimli oyunu yazıp yönetti.

  yer altı oyuncuları'nın "denizden gelen kadın" ve "antigone" oyunlarının kostüm tasarımlarını yaptı.

  "sahne dergisi" ve baharat" dergilerinde çalıştı. radyo reklam yazarlığı, radyo programı yazarlığı, reklam seslendirmesi, dizi senaristliği, tv programı yazarlığı yaptı.

  pedro carillo'nun yönettiği "straniero" , oğuz çiçek'in yönettiği "barbut", savaş baykal'ın yönettiği "kağittan hayatlar" ve "suratsizlar ve aynalar" filmlerinde oynadı.

  2006'da erkan uyanıksoy ve elif temuçin'le beraber tiyatro bereze'yi kurdular.
  2007'de birlikte projeler üretmeye başladılar.
  2008'de çoğalmaya...

  http://tiyatrobereze.com/teskilat/ts_firuze.php
 • cambazın cenazesi adlı tiyatro oyununun yazarıdır.
 • 19. afife tiyatro ödülleri'nde cevat fehmi başkut özel ödülü'nün sahibi olmuş tiyatro kişisi.
 • ne yazik ki soyle bir talihsizlik yasamis.