şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sabah simit almaya gittiğim pastanede bu sabah başıma gelen olaydır. kağıda sarılı simitleri uzatırken gevrek gevrek gülerek
    pastane sahibi : " poşet ister misiniz ? "
    ben : " burada da mı poşet paralı ? "
    pastane görevlisi : " abi ceza kesiyorlar "
    ben : " poşet kalsın , sen bana %8 kdvli olarak fiş ver " dedim göt gibi kaldı. bugüne kadar hiçbir zaman fiş vermedi. böyle fırsatçı esnaftan bugüne kadar fiş istemediğime yandım. 25 kuruş vermeyerek hem doğayı korudum , hem de devlete 37 kuruşluk vergisel faydam oldu. poşet parası istemese sabah bu kadar güzel güne başlayamazdım , simitçinin yüz ifadesi her şeye değerdi.
  • üstteki yazara helal olsun,en doğrusunu yapmıştır, madem poşet parası ile ben devletime katkıda bulunacaksam sende fiş verip katkıda bulun,bende vergiden kaçamasınlar diye 5 liralık alışverişimi bile kredi kartı ile yapıyorum kaçıramasın itoğlu it
    edit:imla
  • 1 ocak itibariyle marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, bilmem kaç milimetreden küçük poşetlerin ücretsiz olduğunu bilmeyen şerefsiz esnaf. şu esnaflar her türlü kanunu, yasayı kendilerine bir şekilde evrimleştirip milletin önüne koymuyorlar mı sinir oluyorum çıldırıyorum amk. o zaman migros yarım kilo patates, 2 kilo soğan aldığında da poşet vermesin. para vermek istemiyorsan montunun cebine doldurursun amk. siktiğimin fırıncıları hepsi aynı. 20 kuruşa poğaça yapıyor, içine beyni kadar peynir koymuş. 1.5 tl ye satıyor, bir de laf ebeliği yapıyor.
  • katkı derken? kanunların resmi olarak esnafa ve vatandaşa verdiği ve mecburen yapılması gereken görevi, ceza gibi kullanıp üstelik katkıdan bahsediyorsunuz. fiilen uygulanmasa da fiş/fatura kesmeyenin de almayanın da cezası var.

ayrıca, o 37 kuruşluk kdv, zaten sizin cebinizden çıkıyor ve esnaf fiş/fatura keserse, devlete kesmezse esnafın cebine gidiyor. yani, bizzat ödediğiniz vergiyi, fiş almayarak esnafa hediye eden sizsiniz. fiş almadığınız sürece, o alışveriş resmiyet kazanmayacağı için esnafın kendi kazancı da vergilenmeyecek tabi.

insanlar, aman bize faydası mı var, tepedekiler yiyor diye argüman üretiyorlar da sorarım: temel kaynağı vergi olan bir ülkenin (birileri yiyorsa bile sonuçta devlet için harcananı da vardır) geliri düşerse, eksiği kapatmak için üretilecek çözümlerin ucu kime dokunacak?
  • fiş kesmeden satılan poşet ücreti 25 krş un vergisi devletin kasasına nasıl gidebiliyor? esnaf poşeti ücretli sattığını zabıta veya maliye her kim denetliyorsa bunu nasıl ispat ediyor?? abi ceza kesiyorlar söylemi biraz bana şark kurnazlığı gibi geliyor.