• başlığı horlatan kardeşimiz fıstık ezmesi üzerinden aşağılık kompleksine kapılacak kadar ne yaşadı acaba? yok yüksek proteinli ve lifliymiş de bizim millet sağlıklı beslenmekten anlamazmış, illa içinde şeker olunca yermiş.

sanki amına koyduğumun dünyasında, fıstık ezmesinin anavatanı olan abd'de insanlar bu mereti şekersiz, direkt çekilmiş haliyle yiyor. fıstık ezmesinin en çok tüketildiği ülkede bile insanların çoğu içine şeker katılmış fıstık ezmesi tüketirken sen neyin düşmanlığını güdüyorsun?

ayrıca anadolu kahvaltı kültüründe kahvaltıda yumurta yemek oldukça yaygındır. yumurta protein kalitesi ve sağlıklı yağ asitleri bakımından fıstık ezmesini beşe katlar. e şimdi ne olacak?
  • 250 gram tuzsuz kabuksuz fıstığı aldıktan sonra robottan geçirerek , damak tadınıza göre ister şekerli ister şekersiz - balla daha güzel oluyor - varsa biraz da hindistan cevizi yağı ekleyerek lezzetli bir fıstık ezmesi yiyebilirsiniz. 5 liraya mâl olacaktır. 5 lira da pahalıysa ne bileyim git boğaziçinden atla.

sonradan ekleme :

arkadaşlar ben fıstık ordinaryusu değilim. tarifi veriyorum , seversin sevmezsin bilemem gelip bana küfür etmeyin sonra. alıyosun abi tatbaktan kilosu 5 liralık tuzsuz kabuklu fıstıklardan , bayat olmasın taze olsun.ha bu arada aşırı duyarlı bir arkadaşın bana dediğine göre kilosu 7.5 muş aşırı duyarsız adi pisliğin biriymişim allah beni kahretsinmiş aç öğrenciler varmış .haklı. o aç öğrenciler beni bulsun hesap numarası göndersin hepinize ikişer buçuk tl fıstık yardımı yapacağım . neyse aldın abi fıstıkları. bunların kabuklarını ayıklaması gerçekten meşakkatli. tek sorun bu. o yüzden toplayın etrafınıza aile üyelerini başlayın soymaya hem sohbetiniz artar hem etkinlik olur hem evdekilere antin kuntin lezzetlerle şekil yaparsınız. sonra alıyosun abi bu ayıklandığın fıstıkları. damak tadına göre ister şeker at , ister bal koy , ister aktardan fıstık yağı al ekle , fındıkla karıştır ya da hiçbir şey eklemeden sadece fıstık ezmesi kıvamına gelene kadar robottan geçir öylece ye , üstüne reçel sür ye , bal sür ye , ye allahın cezası .istediğini yapabilirsin. yok spor işleriyle uğraşıyosan al abi içine bi iki ölçek protein tozu ekle . oldu sana extra proteinli sporcu yiyeceği. gidip antin kuntin sporcu markalarına dünyanın parasını verme diye diyorum. ulan resmen memlekette ev yapımı fıstık ezmesi krizi yaşanıyormuş.

edit : evde fıstık ezmesi yapmak ciddi derecede "aflatoksin" e sebebiyet veriyormuş. bu hassas bilgi için @ggm ye teşekkürü borç bilelim.

ama ben artık sporu falan bıraktım. dünyevi zevklerden kendimi mahrum eylediğim için artık fıstık ezmesini , ayıklamasıydı zartıydı zurtuydu uğraşamamaya karar verdim . bir boş vermişlik söz konusu. o yüzden siz hayatı hala çok seven kardeşlerim evde fıstık ezmesi yaparken " aflatoksin" e dikkat edin sonra vay anam senin yüzünden alfa olamadım olmasın. afallamayın. hadi bakalım kendinize iyi bakıyosunuz.
  • (bkz: bahalı)
  • fındık üretiminde uzun yıllar üst sıralarda yer aldığımızdan, fındık ezmeli içeriklere eğilimin daha fazla olduğunu düşünüyorum.

ayrıca kahvaltı kültürümüz, fıstık ezmesi + reçel yerine, tereyağ ya da kaymak üzeri reçel olarak gerçekleşmekte, yanında da envai çeşit kahvaltılık bulunduğundan , proteini kahvaltıda daha çok süt ürünlerinden karşılıyoruz.
  • çok önemli bir sorunla karşı karşıyayız.
  • nereye tutmadı onsuz yaşayamayacak bir kemik kitle var ve sayısı çok da az değil
  • türk damak tadına hitap etmiyor. tatlı mı tuzlu mu belli olmayan arada kalmış bir tadı var.
    fakat biz yıllardır şeker katkısız iri çekilmiş fıstık ezmesi alıyoruz. kurabiyelere ve bazı soslara da kullanmayı seviyorum.
    mesela fiskobirlik fındık kreması alayım dedim geçen. içeriğinde 30% oranında şeker olduğu için almaktan vazgeçtim.
    ama badem ezmesi favorim her türlü severim.
  • hepsini ben tuttuğum için size kalmaması.
  • türkiye'de fıstık zaten günlük hayatta çerez niyetine bolca tüketilen bir besin olup ezmesine ihtiyaç duyulmamasındandır.
    (bkz: zeytin ezmesi)

şunu da eklemek isterim, hurmayı boyuna kesip çektirdiğini çıkardıktan sonra içine fıstık ezmesi koyup bir ye lütfen. iyi hadi birkaç tane daha ye ...tamaağm. tamam dedim, lan yeter ayılık yapma ya.

(bkz: sağlıklı abur cubur alternatifleri)
hesabın var mı? giriş yap