*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya üzerindeki en muhteşem yiyeceklerden biri.
  bir bıldırcın yavrusu kadar şirin, miniminnacık ve uzay mekiği ya da annelerimizin oya işi yaptığı mekik denen plastik zımbırtıların şeklindedir. yeşil rengini içindeki bol miktarda antep fıstığı rendesinden alır, tek lokmada yenebilecek kadar küçük, insanın ağzının suyunu akıtacak kadar görkemli bir lezzete sahiptir.
  dışı hafif yanık olanlar sert olur en güzelleri az pişmiş ve pamuk gibi yumuşacık olanlardır.
  büyük pastanelerde kilosu 25ytl civarı bir fiyata satılmakta olup arasına nutella ve kaymak sürülerek yendiğinde tüm dertlerinizi unutturur.
  en büyük hayalim bmc fatih 280 damperine doldurulmuş 3,5 ton fıstıklı mekik keki apartmanımızın önüne yığdırıp kürekle evin odunluğuna taşımak sonra bütün kış onları yemek.
 • bir nevi cennet meyvası
  çekik gözlüler derhal bunun ağacını üretmeli, tüm dünyada yok satar.
  hangi pastanede yapılırsa yapılsın her birinin tadı aynı güzellikte olur. ama elbette liva pastanelerinde en iyisi yapılmaktadır. allah bulandan da üretenden de razı olsun.
 • dünyanın sekizinci harikası.
  bazı ermişler tarafından yeryüzünde bina ve zina artınca ve yiyecek tek bir fıstıklı mekik kek kalmadığında kıyametin kopacağı rivayet edilir.
 • en tok animda
  en istahsiz animda
  hastayken-saglıklıyken
  zayıfken sismanken
  gece gunduz
  yaz kis

  hayir diyemeyecegim yegane yiyecek.. bizi kendisiyle tanistiran liva pastanelerine de tum hakkimi helal ediyorum. ki bu kek dolayisiyla bayagi bir hakkim vardir.
 • mado markasının sahibi, üreticisi, kahramanmaraş yaşar pastanesi'nin göz döndürücü derecede tatlı ve başarılı olduğu kek çeşididir ayrıca.

  sevdiğiniz kişiler çay ikramını sınırsız yapacaklarını da garanti ederse, elimiz boş gitmeyelim düşüncesinin odağına yerleşip, gidip bir kutu alınası, tüketilesi madde.
 • yapılmışının malzemeleri şöyledir:

  3 yumurta
  ajda bardak tam dolu olmayan sıvı yağ
  1 su bardağı fıstık
  2.5 su bardağı un
  1 paket vaniyla
  2 çay kaşığı kabartma tozu

  tahmin edilebileceği gibi malzemeler karıştırılır, mekik biçimindeki kalıplara doldurulup fırına sürülür.
 • yeni keşfim..şimdiye kadar neden ve nasıl tatmadım diye hayıflanmama sebep olan mucizevi şey..ankara'da eskişehir yolunda kafes fırın tarafına yolunuz düşerse kesinlikle deneyin..vişnelisi de çok başarılı..
 • ilk olarak ankara da tvf antrenör eğitiminde bonkör fedarasyonun açık büfe olarak iki hafta boyunca sabahları kursiyerlere her sabah hazırlattığı kahvaltı masalarında tanıştım bu lezzetle. son bir senemi katı bir şekilde karatay diyeti ile geçirmeme rağmen bu albenili yiyeceğe karşı koyamadım ama pişman değilim be sözlük. yine olsa yine yerim. araştırmalarımın sonucunda ankara da yaygın olan bu lezzete, istanbul da ulaşmak pek kolay olmadı. hatrı sayılır büyük pastaneler zincirlerini gezip dolaşmama rağmen avrupa kıtasında beşiktaş semtinde bir pastanenin yaptığını öğrendim. artık aklıma düştükçe kıta değiştiriyorum. anadolu yakasında araştırmalarım sürüyor ama henüz bulamadım.
  canan karatay kusura bakmasın ama şu anda 18 ay geride kalmasına rağmen yiyecek konusundaki tek zaafım. sigaradır, çikolatadır, fabrikasyon ürünlerdir hepsini bıraktım ama bunu bırakamıyorum. eğer başarılı bir diyet performansı sergiliyorsanız ve kendisiyle henüz tanışmadıysanız hiç denemeyin, uzak durun!