• 24 dakikalık hunharca ev süpürmemi "aerobic workout" olarak tanımlayarak beni güldürmüş alet.

bir kez daha görüyoruz ki spor yalan, ev işi gerçek.
  • 4 aydir fitbit one kullaniyorum, yorumlarimi yazayim. oncelikle hassasiyeti daha iyi dedikleri icin bileklik modeller yerine bunu almistim.

sarji 2 hafta kadar gidiyor. hassasiyeti yerinde. standard olarak gunde 10 bin adim, 10 kat, 8.04 km (=5 mil), ve 30 aktif dakika hedefi koyuyor.* aktif dakika hesaplamasi hem karmasik, hem de cok guvenilir degil, o nedenle onu genelde sallamiyorum. eger uzun boylu ve dolayisiyla genis adimli biriyseniz 10 bin adim attiginizda zaten 8km'yi de tutturmus oluyorsunuz. eger benim gibi ufak tefek bir insansaniz 10 bin adim 6.5km civarinda kaliyor. ben mesafeyi de cok sallamiyorum, 10 bin adim olsun, benim olsun yeter.

sunu kesinlikle soyleyebilirim, super faydali ve ise yarayan bir alet. cok net bir sekilde bunu kullanmaya basladigimdan beri daha cok yuruyorum. ogle yemegi sonrasi "dur su binanin cevresinde bir tur atayim", ya da "hadi markete gidip gelelim, adim olur", ya da "buradaki otoparka birakalim da gidip gelip iki adim olsun" seklinde diyaloglar gunluk hayatimizin bir parcasi oldu. ya da mesela 9bin 500'de kaldigim gunu tamamlamak icin gece salonun ortasinda deli dana gibi dolandigimi bilirim. :) tabii alet seni yurutmek icin bir tarafina tekme atmiyor, ise yaramasi icin oncelikle insanin icinde kendine iyi bakma hevesi olacak. ama iste olcmeden de bilemiyorsun bazi seyleri. (bkz: i love data)

sadece olcmek de degil, gunde 10bin adim diye hedef koymasi da cok ise yariyor. mesela annem onceden basit bir adim olcer kullaniyordu. sonra o alet arabaya binince sapittigi icin ona da fitbit aldik. simdi diyor ki diger adim olcerden daha cok ise yariyormus. onceden 6bin adim attigini gordugunde "hic fena degil" diye dusunurken simdi henuz hedefin yarisinda oldugunu grafiksel olarak da gorunce daha cok yuruyormus.

aletin kat saymasi da faydali, merdiveni kullanmak icin itici guc oluyor. is yerinde son iki aydir 4. katta calisiyorum ve gunde ortalama 3 kere asagi yukari yapiyorum. henuz sadece tek bir kere asansoru kullandim, onda da o gun yorgunluktan gozlerim karariyordu, o nedenle.

biraz da elestiri yapalim. iphone uygulamasi bug dolu. mesela km'den mil'e cevirirsen dunku 5 km oluyor sana 5 mil (gelecektekileri dogru hesapliyor ama). ya da bazen sync yaparken kafayi yiyor, fitbit'ten son baktigimda 12 bin adim gordugum onceki gunu iphone'da 7 bin diye gosteriyor, sonra ertesi gun hatasini duzeltiyor falan. ama olsun, duzeltirler bunlari da herhalde.

son olarak da alet teorik olarak yagmur, camur, ter gecirmez ama su gecirmez degil. ama biz kazara once camasir makinesine oradan da kurutma makinesine attik, piril piril oldu, bana misin da demedi. siz yine de evde denemeyin boyle seyler.
  • spor yapmak konusunda motivasyon kaynağı arayanların, hareket etmekten nefret eden hımbılların ve sporsuz yaşayamam diyenlerin faydasını göreceğini düşündüğüm cihaz.

şu cümleyi ilk kindle'da kurmuştum: "ömrüm boyunca bu teknolojiyi beklemişim" bu cümleyi bana ikinci kez söyleten cihaz fitbit oldu. uyku takibi, adım sayması, kalp atışı grafikleri ve benim en önemsediğim kısım olan spor yaparken tuttuğu istatistiklerin yanı sıra telefon arama ve whatsapp mesajlarını titreşimle bildirmesi benim hayatıma çıkmamak üzere girmesi anlamına geldi. telefonsuz yaşarım (muhtemelen çok daha kaliteli yaşarım) ama fitbitsiz asla.

öte yandan ben yurt dışındayken satın aldım, vergi iadesi falan derken 90 euro gibi bir fiyata almıştım; ancak satın almayı düşünen varsa fitbit'e sağlam para bayılmadan önce xiaomi mi band 2yi bir araştırsın derim. sanki aynı işi görür gibi. kullanan kimse bilmediğim için çok yorum yapmak istemiyorum; ama açıkçası şu an satın alacak olsam fitbit almazdım sanırım.
  • female health takibinin fahiş hata içerdiğini fark ettiğim cihaz.

birkaç ay önce gelen female health güncellemesi ile menstrüel döngümüzü takip edebilir olmuştuk; tahmini regl, ovulasyon tarihlerini de gösteren şahsen beğendiğim bir özellikti. bir süre önce doğum kontrol hapı kullanmaya başladım, bunu da bilgilerim arasına ekledim. ama female health hala ovulasyon tarihi gösteriyor. milyar dolarlık şirket, şöyle fahiş bir hatayı nasıl yapabiliyor anlamıyorum. hiç mi birine danışmıyorlar nedir.
  • henüz türkiye'de satışı olmayan bi alet. uykudan tutun da attığınız en küçük adıma kadar kaydını tutuyor. bir nevi elektronik fitness hocası. daha bir sürü numarası var. web linkini vereyim de oradan bakıverin.

http://www.fitbit.com/home
  • 9 aydır kullandığım ve ilk günkü aşkla sevip kulladığım canım alet. motivasyon kaynağım.

hareket etmeye üşeniyorsanız bundan ya da türevlerinden edinin bir tane. gerçekten işe yarıyor. evden çıkmak istemeseniz de çıkıyor yürüyorsunuz, hedefinize ulaşmak için saçma sapan dans edip, zıplıyorsunuz.

hele bir de benim gibi görev adamıysanız tam sizlik. bazen sırf alete mahcup olmayayım diye yürüyorum. o da benim sapıklığım.
  • kadın sağlığı ile ilgili tracking olayını bünyesindeki dahil etmiş. menstrüasyon dönemlerinizi, yaşadığınız semptomları falan takip edebileceksiniz.
    hormonal doğum kontrol yöntemi kullanıp kullanmadığınızı da soruyor, ancak buna rağmen saçma bir şekilde ovulasyon gösteriyor.
    bir işe yaramak istiyorsa geliştirmeleri gereken çok şey var.
    artık içimizi dışımızı, ne zaman yiyip ne zaman sıçtığımızı bile öğrenmek istiyorlar. fitbit'in niye hala parayla satıldığını anlamış değilim. şu datalardan hayvan gibi para kazanıyor olmalılar.
  • takmayı unuttuğum ya da şarjımın bittiği günlerde sanki boşuna yürüyormuş gibi hissetmeme sebep olan alet.
  • charge 5 modelini bugün kullanmaya başladım

uyku takibi için giyilebilir cihazları araştırmam sonucu dreem 2 cihazını almak istiyordum ama satışları durdurdular(sağlık sektöründe sigortaların karşılayacağı cihazlardan olabilirmiş vs vs)

bende oura ring ile fitbit arasında kaldım, fitbitin sessiz ve akıllı alarm özelliği beni celbetti onu tercih ettim

accuracy olarak bu bu fiyatlara alınabilecek en iyi cihaz buymuş zaten(yani en azından hollandalı rob öyle diyor) (bkz: the quantified scientist)

bazıları her ne kadar bir işe yaramadığını düşünsede halka arz edilmiş giyilebilir cihazlar arasında fitbit özellikle uyku takibatında zirveye oynuyor

uzun kullanım tecrübelerimi yine buralara yazarım
  • fitbit’in stres seviyesini ölçebilen akıllı saatleri ile 1 ocak - 6 eylül 2020 tarihleri arasında birleşik krallık’ta elde edilen toplu stres verileri ünlü besteci ve orkestra şefi ben palmer işbirliği ile 2020 stres verileri senfoniye dönüştürülmüş .
hesabın var mı? giriş yap