şükela:  tümü | bugün
  • fitbit'in, 2015 başında çıkaracağını duyurduğu yeni nesil fitness tracker.
    fitbit charge'a ek olarak nabız ölçeri var.

http://www.mensfitness.com/…itness-trackers/slide/1
  • hasta olduğum mürdüm eriği renginin large modelini hiç bir yerde bulamadığım için, siyah modeline bu siteden sipariş verdiğim acitivity tracker.

enişte hazır amerika'ya gidiyorken bir bavul ürün alıp gönderdim kalacağı otele, adamlar 2. gün kargoya verdi, toplamda 4. günde adrese ulaştı.

başlıca göze çarpan özellikleri;

- gerçek zamanlı nabız ölçümü,
    - ios 7,0+ ve android ile tam uyumluluk,
    - ciddi uzun şarj süresi,
    - saat ve caller id (arayan bilgisini ekranda gösterme)
    - uyku alışkanlığı yönetimi,
    - sessiz (titreşimli) alarm,
    - wi-fi ve bluetooth üzerinden senkranizasyon.
  • bugün edindiğim fitness tracker. daha önce fitbit surge almıştım ama bugün bir arkadaşıma hediye ettim onu. surge görüntü ve ebat olarak saat gibi bir aletti. fazla büyük. üstelik bir bileğinizde normal saat varken, diğer bileğinize de surge takamıyorsunuz. daha doğrusu takmasanız daha iyi.

charge hr, yukarıda bahsettiğim surge modelinden daha ince ve zarif. üstelik sol bileğimde saat varken sağ bileğime takabiliyorum. tuhaf görünmüyor. "hr" eklentisi "hear rate" için. nabız felan ölçüyor. surge'den tek aşağı kalır yanı gps'i olmaması. o da sorun değil aslında. zaten bisiklete binerken telefonumu da bisikletin arkasına monte ettiğim için ayrıca bilekte gps'e gerek yok. diğer fitbit aletleri gibi adım, merdiven basamağı, uyku gibi şeyleri de ölçüyor.

5 gün kadar pil ömrü varmış. o da oldukça yeterli geldi bana.

abd fiyatı 149 dolar. bence uygun. küçük boyutu ve üzerindeki nabız monitörü için bile değer. beğendik. tavsiye edilir.

bu surge...

bu da charge hr...
  • en hassas tarafinin adimsayar degil, kac tane merdiven ciktiginizi gosteren (gostermesi gereken) bolum oldugu fitness tracker. bu falsosu disinda bence gayet mukemmele yakin bir alet yapmislar.

neden boyle oluyor? yukarida da yazildigi uzere, ne kadar merdiven ciktiginizi basinc olcer ile belirlemekte. ancak bir sorun var. stepmill veya stairmaster dedigimiz alet, merdiven cikiyormus gibi yaptiginiz aletin ta kendisi. merdivenler surekli kendi ekseninde dondugu icin, gercekte herhangi bir yukseklige cikmiyorsunuz. ama merdiven cikiyor musunuz? evet. merdiven cikarken yakacaginiz kaloriyi yakiyor musunuz? evet. fitbit charge hr burada tamamen yanilmakta. ve o surede yaktiginiz kaloriyi sizin kalp atisiniza gore hesaplamakta. ciktiginiz merdiven sayisi ise 0 olarak kalmakta.

buna nasil cozum getirirler bilmiyorum. ancak okudugum forumlarda, jawbone serisinin bu problemi astigini yaziyorlardi. bunu bir sene kullandiktan sonra, belki onu denerim bir dahaki sefere. bakalim.

edit: stepmill ile stairmaster ayni sey. stairmaster'i ekledim. stepmill icin ekside tanim yoktu gencler.
  • bugün kullanırken, bel fıtığı yüzünden spor yapamayan bir adam olarak bundan 20 sene önce saatlerce basket oynarken bileğimde olsa kimbilir ne güzel olurdu diye düşündüğüm 'fitness tracker'. o yüzden, sporcu yakınlarınıza güzel bir hediye olabilir.

alet aslında basit bir kayıştan ibaret gibi. ben saatimle birlikte aynı kolda kullanıyorum, rahatsız etmiyor.
    adım sayma ve kalp monitor işlevlerinde benzerlerine göre daha hassas olduğu iddia ediliyor (izlediğim youtube incelemesini bulamadığım için kaynak veremiyorum). ben de zaten bu sayede fitbit'e ısındım.

aslında kullanım esnasında aletle fazla bir işiniz olmuyor. bazı temel bilgileri üzerindeki küçük düğme vasıtasıyla aletin ekranından da görmek mümkün olsa da asıl her şey telefondaki uygulaması üzerinden yürüyor. belirtmem gerekir ki uygulama bayağı başarılı, veriler son derece zengin. aşağıdaki resimde bunlardan bazılarını görmek mümkün.

http://imgur.com/fsqokwi

http://imgur.com/uyetmhw

son olarak, üç farklı kayış boyu var, s, l ve xl. verdikleri ölçüye baktığımda l ucu ucuna oluyor gibiydi, hatta uzun bir süre xl için bekledim ki benim alacağım zamanlarda xl tükenmiş, haziranda gelecek deniyordu. sonra gidip l olanı aldım, ve normal halde halen üç delik daha sıkıştırabiliyorum.
  • ilk önce aliexpressten s bedenini alıp kullandığım, sonrasında l bedenine geçtiğim bileklik.
    daha öncesinde miband kullanmıştım.
    s ile l arasında kayışlarda farklılık olduğunu düşünüyorum.
    ilk bilekliğimde ekrana 2 kere vurunca bir menü geliyordu, şimdi ise 2 kere vurduktan sonra her bir tıklamamda menüler arasında geçiş yapıyorum. bu bileklik çift tıklamaya karşı daha duyarlı gibi geldi bana.
    ilk bileklikle 10.000 adım limitini doldurduğumda ekranda çıkan kutlama animasyonu ile şimdiki bilekliğim arasında farklılıklar var.
    neler oluyor anlamış değilim. versiyon farklı olduğunu düşünüyorum.
    android uygulamasını kullanıyorum ve çok detaylı.
    webten ve app üzerinden gün içinde yaptıklarınızı egzersizleri vs fazlasıyla detaylı olarak görebiliyorsunuz.
    bisiklet için strava kullanıyorum, bir ara nabız stravaya akmıştı ama son zamanlarda akmıyor.
    arayanı ekranda görmeniz için o an telefon ile bağlı olması gerekiyor, bluetooth un açık olduğu her zamanda telefon ile bağlı değil sanırım, ara ara kopmaları oluyor ve çağrınız o araya denk gelirse titremeyebiliyorsunuz.
    bilgili olanları, bilgi sahibi olmak istenleri yeşil alana davet ediyorum.
  • apple watch'a geçiş yaptığım için satmayı düşündüğüm küçük mucize.

siyah ve large bedeni mevcuttur.

edit : satıldı
  • şimdi ben bu aletten bir adet edindim. dün kullanmaya başladım. bütün ayarları acaip kolay şekilde yapıldı. ilk uyarım arada bir lütfen web'den login edin. zira birçok ayar ve detaylı analiz sadece web'den görülebiliyor. hatta uyku izleme modunun "sensitive" mi yoksa "non-sensitive" mi olacağını sanırım sadece oradan görebiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. şimdilik sensitive olarak ayarladım, sabah kalktığımda 7 saat civarı uykumun sadece 2 saat 56 dakikasında adam gibi uyuduğumu söyledi. bana biraz az geldi ama test ederek göreceğim.

bir de yerinizde saydığınızda da adım sayıyor, yani günlük 10bin adım hedefinizi yerinizde sayarak da doldurabilirsiniz. bana biraz saçma geldi ama neticede hareket de etmiş oluyorsunuz. bilemiyorum, sporcu arkadaşlar daha güzel açıklayabilirler durumu.

şimdilik gözlemlerim bunlar. arkadaşları hemen ekleyebilmek ve didişmeye başlamak çok eğlenceli.

sevdim.
  • merdiven sayma özürlü activity tracker. diğer her şeyi çok iyi yapıyor. nabızda da iyi iş çıkarıyor ama bir türlü merdivenleri düzgün sayamıyor. her türlü merdivende denedim anasını satayım. nerede bir değişik merdiven görsem çıkıyorum tepeye ama yok arkadaş. merdiven sayamıyor. adım sayıyor ama merdiven yok. bir de çok rahat. hiç rahatsız etmiyor. saate bakar gibi yapınca saati göstermesi de ayrı bir çakallığı. gayet memnunum. uykuyu da iyi gözlemlediğini düşünüyorum. sayesinde uyku verimliliğim arttı gerçekten. bir tribe soktu beni mis gibi uyuyorum. hem takibini de yapmak güzel. uyku önemli neticede. tavsiye ediyorum. alın.
  • bugün kullanmaya başladığım akıllı bileklik. ancak anlamadığım bir şey var, telefon uygulamasında her bilgiye ulaşabiliyorum sadece kalp atım hızı bilgisine ulaşamıyorum. o bölüm devamlı sıfır gösteriyor. bilgisayarda kendi sitelerinde profilimi açtığımda ise kalp atım hızı verilerimi görebiliyorum. telefon uygulamasında neden göremediğim hakkında fikri olanların yeşillendirmesini isterim.