şükela:  tümü | bugün
 • vüdudun bir bölgesinin (bel, boyun, kasik) , zorlama sonucu saglikli hareket edememesidir.
  (bkz: bel fitigi)
 • en yaygın ikinci türü ise boyun fıtığıdır.
 • kucucuk, arlanmaz-uslanmaz bir siyamin hastaligi ve oradan kaynaklanan adi. en kisa/en uzun suren askim.
 • iç organların, zayıf bir bölgeden karın dışına itilmesi
  bir organın, genellikle peritonun oluşturduğu bir kese içerisinde, karın duvarındaki zayıf bir bölgeden dışarıya doğru fırlamasına fıtık, tıp dilinde herni (hernia) denir. fıtık çok kere doğuştan var olan bir ortamda gelişir. karın içi basıncını arttıran bütün hastalıklarda (boğmaca, kronik öksürük, gebelik vb.), kabızlık esnasında fazla ıkınma veya ağır bir yükün kaldırılması gibi nedenlerle fıtığın meydana gelmesi olasıdır. en sık görülen fıtıklar, % 73 oranında kasık fıtığı (inguinal hernia), % 17 uyluk fıtığı (femoral hernia), % 8,5 göbek fıtığı (umbilical hernia) ve diğer fıtıklardır.

  fıtık muayenesi ayakta yapılır ve hasta öksürtülür. böylece fıtığın dışarı çıkıp çıkmadığı anlaşılır. çocuklarda şişlik, ağlaması sırasında ortaya çıkar ve annenin dikkatini çeker. erkek çocuklarının torbalarının şişmesi, fıtık olasılığını ya da hidrosel, orşit gibi hastalıkları düşündürür.

  bazı fıtıklar, hasta yattığı zaman kendi kendine içeri girebileceği gibi, hasta veya doktoru tarafından da içeriye itilebilir. bu esnada eğer kese içindeki organ bağırsak ise gürültülü bir ses duyulur ve bağırsağın başlangıç kısmı son bölümüne göre daha zor içeriye girer. yaşlı kimselerde, operasyon gerekmeyen veya yapılmayan durumlarda fıtığı içerde tutmak üzere kasık bağları (fıtık bağı) veya korseler kullanmak faydalıdır. karın içerisinde, fakat önemli bir şikayete neden olmayan vakalar için reddedilmeyen fıtık deyimi kullanılır. bu çeşit fıtıklar günün birinde sıkışıp boğulabilir ve kan dolaşımı bozulması nedeniyle bağırsakta kangren başlayabilir. bu gibi fıtık boğulmalarında o bölgede birden başlayan ağrı, daha sonra bütün karna yayılır. bağırsağın tıkanmasıyla fışkırır biçimde kusma görülür. fıtık gergin ve çok ağrılıdır. bağırsağın beslenmesi bozulup da yara ve kangren olamaya başlayınca ağrı da yavaşlar. bağırsak felç olduğundan bağırsak hareketleri de durur. bu yüzden fıtığı olan kimselerde karında başlayan ağrının kendiliğinden geçmesini kötü bir belirti saymalı, hemen bir operatöre baş vurarak gerektiğinde derhal ameliyat olmalıdır.

  ameliyatla fıtık kesesinin çıkarılması (herniotomi) ve zayıf bölgenin dikilmesi (herniorraphi) için birçok değişik yöntemler uygulanmaktadır. bu operasyonlardan sonra fıtık aynı yerde tekrar görülebilir, yani hastalık tekrarlayabilir. bu gibi ikinci kez yapılan operasyonlarda veya karın cidarlarının çok zayıf olduğu durumlarda fıtık tamiri için mersilen denilen sentetik plakalar kullanılır.
 • çoğu kimse fıtığı ağır kaldırmanın bir neticesi olarak düşünür. esasında fıtığın genel olarak belirli bir nedeni yoktur. herhangi bir kimse hatta yeni doğmuş bir bebeğin bile fıtığı olabilir. karın içi organlarımız ince bir kas örtüsüyle yerlerinde tutulurlar. bu organlardan birinin herhangi bir kısmı bu kas örtüsünün zayıf bir yerinden dışarı çıkar ve fırlarsa veya bu kas duvarını yırtarsa, fıtık oluşur.
  belirtileri

  - eğilirken veya bir şey kaldırırken rahatsızlık duymak;

  - kasıkta hassas bir kitle bulunması.

  karın bölgesini etkileyen üç tip fıtık vardır. kasık (inguinal) uyluk (femoral) ve göbek (umblikal) fıtığı. başka bir fıtık da hiatal fıtıktır. bu da diyaframın yemek borusuna açılan deliğinden (midenin bir bölümünün) fırlamasıdır. eğer sıkışan bağırsak parçasına kan gitmezse buna bağırsak düğümlenmesi denir.

  kasıkta görülen fıtık

  erkeklerde fıtık ekseriyetle testise uzanan sperm kordonunun karından çıkıp skrotuma (torba) girdiği yerde belli olur. bu geçitteki (halka) bağ dokusu (dış kasık bağı) zayıflarsa, bağırsağın bir bölümü buradan dışarı çıkabilir ve kasık bölgesinde bir kitle oluşturur. bu doğrudan (direkt) kasık fıtığıdır.

  karından çıkan bir bağırsak kitlesi sperm tüpünün yolunu izleyip skrotumdan (torba derisinden) içeri girerse buna dolaylı (endirekt) kasık fıtığı denilir. bu fıtık çok sancılı olabilir ve skrotumu şişirebilir. bu iki tür fıtık erkeklerde görülen her 5 fıtığın dördünü oluşturur. kadınlarda kasık fıtığı az görülür ve karından mesaneye idrar yolu geçitleri saran dokularla bir araya geldiği yerde meydana gelir.

  uyluk fıtığı

  özellikle şişman veya hamile kadınlarda görülür ve uyluğun üst kısmındadır. ana kan damarlarını (uyluk arteri) bacağa taşıyan kanalda oluşur. bu fıtık ekseriyetle kasıkta görülen fıtıktan biraz aşağıdadır. uyluk fıtığının düğümlenmesi olasılığı diğer bütün fıtıklardan daha fazladır.

  göbek çevresi fıtığı (paraumilical hernia)

  bu tür fıtığa çok daha az rastlanır. göbeği saran karın duvarındaki zayıflık nedeniyle göbekte bir kitle meydana çıkar. bazı yeni doğmuş bebeklerde buna benzer bir problem görülür ve ona göbek fıtığı denir. bu türde bağırsağın bir kısmı bir kısmı kanına dönmek yerine göbek kordonunda kalmıştır.

  kesi yeri fıtıtı (incisional hernia)

  cerrahi bin müdahaleden sonra gerektiği gibi eski halini almayan bir karın duvarı fıtık yapabilir. bu tip fıtıklar genellikle az problem yaratır. fakat bağırsakların bir bölümü fıtıktan dışarı çıkıp rahatsızlık verebilir.

  baskı yapılarak karın duvarından geri (içeri) itilemeyen fıtıkların sıkışmış ve düğümlenmiş olması mümkündür.

  tedavi edilmezse, düğümlenmiş ve sıkışmış olan kısım dolaşan taze kandan oksijen alamaz. neticede kangren olur. bu da hayatı tehlikeye atan ve derhal ameliyat gerektiren bir durumdur.

  tedavi

  ameliyat : birçok fıtık için en iyi tedavi fıtığı ameliyatla karına geri itmek ve karın duvarındaki zayıf adaleyi dikmektir. ameliyattan aşağı yukarı bir ay sonra güç gerektiren normal hareketlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

  diğer tedaviler

  korsa giymek kabul edilebilir bir fıtık tedavisi şekli değildir. doktorunuz ameliyattan önce problemin ilerlemesini önlemek üzere korse giymenizi isteyebilir. bu kalıcı bir çare değildir.
 • senelerce gözünüz gibi baktığınız kınalı kuşunuza doktorun yolda bulduğu tenis topunu inceleyen çoçuk edası ile ehhe fıtık olmuşun demesi ile öğrenilen hastalık.bir de üstüne üstlük her odasına girdiğiniz doktorun ilk lafının da indir * olması ayrı bir tuhaflık.bir süre sonra alışkanlık yapıp her indir diyene küçük çoçuklar gibi pipi gösterme adeti edinebilir insan.
 • reiki'ye gore aciklamasi: kopmus, uyumu bozulmus iliskiler. gerilme, zora gelme, sorumluluklar, yanlis yaratici ifade.

  iyilesmenize yardimci olacak telkin cumleleri: zihnim hafif ve uyumlu. kendimi seviyor ve onayliyorum. kendim olmakta ozgurum.
 • bu kelimenin fatigue'le ayni yerden geldigine inaniyorum, arapça sanirsam.
 • (bkz: diskopati)
hesabın var mı? giriş yap