şükela:  tümü | bugün
  • geçen sene bu aylarda bauhaus'da gezerken gördüğüm ve yapraklarına hasta kaldığım narinmi narin ev çiçeği. yaklaşık bir yıldır gözü gibi bakan biri olarak bitkinin genel özelliklerinden ve bakımından bahsetmek istiyorum.

öncelikli olarak* evinizin güneş görmeyen bir köşesini bu bitkiye ayırmalısınız. şaşırdığınızı görür gibiyim ama güneşi sevmiyor özellikle de öğlen güneşini. kış ayları için 15-20 santigrad derecede tutulabilir. özellikle kışın bu kurala uyulmalıdır. tahmin edemeyeceğiniz kadar suyu seven bir bitkidir. yazın hergün sulanmalı kışın duruma göre gün aşırı sulanmalıdır. kışın buz gibi çeşme suyuyla sularsanız küfredebilir aman diyim. ayrıca yazın su ihtiyacını sadece topraktan alamadığı için gün içinde yapraklarına su püskürtülmeli. nem oranı düşük, kurak bir bölgedeyseniz bu bitkiyi yetiştirmeyi düşünmeyin bile. baktığım süre zarfında hiç çiçek açmadı ama genelde kışın sarı renkli çiçek açarmış ve çiçek açtığı zaman su miktarı azaltılmalıymış. bitki enerjisini çiçeğe ayırdığı için o güzelim yapraklarını dökebiliyormuş ve onun için çiçeğin kesilmesi bitkinin yararınaymış. toprağı tınlı toprak + kum + torf olarak önerilsede organik besince zengin standart ev bitkisi toprağı kullanılabilir. kısaca toprağın yapısı sünger gibi olmalı hem suyu çok hızlı bir şekilde içine çekebilmeli hem de gözenekli yapısı sayesinde havadar olması yeterlidir. yaprakları kırmızı ve yeşil olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır. genelde coğu bitki gibi saksı değişimini ilkbahar ve sonbahar aylarında yapabilirsiniz. çoğaltma işlemi için mayıs ayı idealdir. bitkiden alacağınız parçaları çelikleme yöntemiyle coğaltabileceğiniz gibi bitkiden çıkan yeni sürgünleri de ayrı bir yere alıp yetiştirebilirsiniz. ben kendime böyle bakmıyorum çiçeğe mi bakıcağım diyorsan, bu güzellikten mahrum kalıyorsun demektir.

fotoğraf 1
    fotoğraf 2

--- gereksiz bilgi ---

botanik ismi: fittonia verschaffeltii

--- gereksiz bilgi ---
  • çiçek açmayan ev bitkilerinin en güzellerinden. yaprakları kırmızı, pembe olabiliyorken yeşil ama damarları kırmızı olan cinsleri de var. zaten yaprakları o kadar güzel ki çiçeğe gerek yok. bakımı da kolay. cam kenarı, oda sıcaklığı ve az su yeterli.