şükela:  tümü | bugün
 • coğunlukla bir hücreli su yosunlarından oluşan, sularda yaşayan bitki topluluğu...
 • gozumuzle goremeyecegimiz kadar kucuk bu canlilar, tipki karadaki bitkiler gibi fotosentez yaparak gune$ enerjisini kimyasal enerjiye donu$tururler ve dunyadaki hayatin devamliligini saglayan besin zincirinin ilk basamagini olu$tururlar.yani, sudaki milyonlarca tur canlinin ana besin kaynagidir.
  bu canlilar da bazen olumcul olabilmektedirler; ozellikle evsel ve sanayi atiklarinin cok oldugu bolgelerdeki kontrolsuz kirlenmenin etkisiyle ve uygun ortam $artlarinda(ı$ık, sıcaklık ve gerekli nutrientlerin bulundugu ortamlar) a$iri ureme yaparlar ve sudaki oksijeni tuketirler.bunun sonucunda o bolgedeki tum canlilar yok olur..bu olaya tatli sulardabloom , denizlerde iseredtide denir.
  gunumuzde bu canlilarin gida sektorunden, kozmetik sanayine, balik yeti$tiriciliginden, ilac sektorune kadar pek cok kullanim alani bulunmaktadir.
 • timescape isimli bk romanında bu planktonlar mutasyona uğrarlar (bkz: ve olaylar gelişir)
 • bir okyanus bilimcisi tarafından, okyanusların belli bölgelerinde, balık ölümlerine sebep olmadan, sayılarının arttırılmasıyla atmosferdeki fazla karbon gazının emilmesi amaçlanmaktadır. fitoplankton, yeterince karbon emdikten sonra okyanusun dibine çökmektedir. bu da aynı zamanda emilen fazla karbonun sonsuza dek saklanmasını sağlamaktadır.
 • en fazla yetiştirilen ve kullanılanı branchionus plicatilis'dir. mükemmel işe yarayan bir fitoplanktondur. biraz örnek vermek gerekirse;

  navicula: francela ekmeğe benzeyen bir fitoplanktondur.( küçük bir şey canım)

  cymbella: naviculanın yandan yemişine benzer, harbiden yandan yemiş bir francela ekmeğe benziyor, böyle yamuk yumuk bir şey.

  microcystis: şekil olarak tarif edemesemde, renginin mikroskop altında yeşil göründüğünü söyleyebilirim.

  axionella, rotifer, spurilina gibi daha çok çeşidi vardır.
 • bir belgesel izledim hayatım değişti. ismini kimin verdiği belli değil ama ben keşfetmiş olsaydım eminim pitaplankton değil de superplankton filan derdim heralde. efendim bu tek hücreli, çıplak gözle görülmeyen canlılar dünyamız için çok önemli nanelermiş. organizma da diyebilirsiniz. bir iğne ucundan küçük ama insanlık için çok büyük bir adımmış. sayıları o kadar çokmuş ki bu sayede önemini anlıyormuşuz. 3 5 tane olsalar kimse sallamıycaktı zaten...

  neyse bu minik keratalarının sayısını anlamamız için uzaydan bakmamız gerekiyor ve okyanus yüzeyinde görülen yeşil tabakayı farkedince "anaam epey fazlaymış" diyoruz. trilyonlarca miltimilyarlarca.. ama daha güzel görmek istiyorsanız bahar ve yaz aylarını tercih etmeniz gerekiyor, zira kışın uzaya çıkıp bakarsanız "hani lan muna kodumm" diyebilirsiniz.

  efendim efendim bu mucizenin özellikleri saymakla bitmiyor. mesela en önemlisi okyanusta yaşayan canlılar için ana besin kaynağından biri olması.. sadece besin diyip geçmiyoruz ve bu böcüklerin aslında manyak bir oksjen kaynağı olduğunu keşfediyoruz. oksijen kaynağının nedeni ise fotosentez yapmaları.. karbondioksit ve güneş ışığını enerjiye dönüştürürken önemli bir atık salarlar. işte bu yüzden, incelikler yüzünden oksijen oluşturur.. peh peh peh...

  bu kimyasalların dünyanın oksijeninin yarısını ürettiğini de söylemeden geçemiycem. yani sadece su canlıları değil ne kadar canlı varsa.. onlar için de bulunmaz hint kumaşı gibi değerli..

  kendime hep sorarım; "büyüyünce ne olacam ben"..

  geç olsa da karar verdim. ben pitoplankton olacam. olamazsam da bir daha dünyaya gelirsem olmak isteğim canlıdır bu velet... düşünsenize gözle görülmüyorsunuz ama ne var ne yok her şey için çok önemlisiniz. bla bla bla *
 • ısı dengesizliği sonucu okyanuslardaki seviyesi önemli sayılabilecek oranda düşen canlı türü.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ya/15438769.asp?gid=373

  http://www.kesfetmekicinbak.com/…lasdan/doga/04676/
 • bir milimetrenin üçte biri boyutunda çok küçük deniz bitkileridir. ekosistemin temel taşıyıcılarındandır. denizlerin mavi, turkuaz yeşili görünmelerinin nedeni, bu mikroorganizmaların üzerinde düşen ışık ışınlarının mavi ve yeşil spektrumunu yansıtmasıdır. deniz ne kadar maviyse fitoplankton yönünden o oranda zengindir. kapalı havalarda denizin renginin solması da bu yüzdendir.

  çok önemli bir karbondioksit tutucu olup atmosferdeki karbondioksitin %60'tan fazlasını emerler. bu şekilde de atmosferin kimyasal dengesini sağlarlar.

  küresel ısınmaya bağlı olarak atmosferdeki sülfür ve karbondioksitin artması denizlerin karbonikasit ve hidrojensülfür gibi çok etkili iki kirletici tarafından asitlenmesine, fitoplanktonların biokütlesinin gerilemesine neden olacaktır. dengeyi sağlayan canlıların gerilemesi beraberinde zincirleme reaksiyon yaratacaktır.
 • bugün bu bücürleri kapsül yapıp superfood olarak sattıklarını öğrendim. baya da bi gideri varmış. marine phytoplankton yazın, çıkar.

  aslında denize gittiğinde bol bol yiyeceksin, evdeki kapsül kirli midir, temiz midir, bilemezsin.