şükela:  tümü | bugün
 • dogadaki bitkileri kullanarak yapilan tedavi yontemi. (bkz: aromaterapi).
 • (bkz: herbaryum)
 • tıbbi bitkilerle yapılır ki, bu da dünya sağlık örgütü tarafından tanımlanmıştır :bir veya birden fazla organıyla tedavi edici veya hastalıkları önleyici olabilen veya herhangi bir kimyasal-farmasötik sentezin öncüsü olabilen bitki çeşitleridir. bu nedenle bitkidir neye sürsem çaredir yaklaşımları yerine, bilinçli, yerinde ve doğru olarak kullanılması gerekmektedir.
 • tıbbi bitkiler ya da bunlardan hazırlanan bitkisel kaynaklı tek ve saf etken maddelerin dışında kalan bazı galenik şekillerin hekim ve eczacı işbirliği/denetimi altında, bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri doğrultusunda çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması ile ilgilenen bilim dalıdır.

  bu terim ilk kez fransız doktor henri leclerc (1870 - 1955) tarafından kullanılmış ve tıp literatürüne kazandırılmıştır.

  bitkilerle sağlanan diğer tedavilerden ayrılmasını sağlayan bazı belirleyici özellikleri olarak;
  - bilimsel temele dayanması
  - ilaç etken maddeleri olarak sadece tıbbi bitkilerden hazırlanan farmasotik kalitedeki droglar ve bu droglardan hazırlanan tentür, ekstre ve pres sularının kullanılması
  - konvansiyonel ilaç şekillerindeki gibi farmasotik bilimlerinin tüm gerekleri yerine getirilerek hazırlanan müstahzarlar kullanılması
  sayılabilir.

  tedavi hekim tarafından kişiye özel uygulanmaktadır.

  fitoterapik bitkisel materyal üç sınıfa ayrılır;
  - hafif etkili
  - orta etkili
  - kuvvetli etkili
  (ilk ikisi kronik, üçüncü ise akut vakalarda kullanılır.)
 • alintidir

  --- spoiler ---

  modern tıbbın artık yetersiz kaldığının kabulünü yaşadığımız günümüz dünyasında fitoterapi, alternatif bir tedavi yöntemi olarak önem kazanıyor. doğal tıp uzmanı şaduman karaca'nın vereceği eğitim, şifalı bitkileri bütün özellikleri ile tanınmasını ve bu bitkilerin doğal tıp bazında kullanımlarının öğrenilmesini amaçlıyor.

  fitoterapi, avrupa‘da doğal tıp okullarında yaygın bir şekilde öğretiliyor ve hastalıkların tedavisinde hem hekimler, hem de doğal tıp uzmanları tarafından sıkça uygulanıyor.

  doğal tıp uzmanı ve fitoterapist şaduman karaca'nın ocak 2012'de ikincisini vereceği fitoterapi temel eğitimi toplam 124 ders saatinden oluşacak. eğitim

  eğitimin içeriğinde şu başılklar yer alacak:

  - doğal tıp nedir, felsefesi, fitoterapi - geleneksel tıp bağlantısı!

  - fitoterapiye giriş, tarihçesi

  - bitkilerin etken maddeleri

  - bitki aileleri tanıtımı ve ana şifa doğrultusu

  - bitki ailelerinden başlıca temsilciler

  - şifalı bitkileri toplama, kurutma ve drog hazırlığı konusunda bilgilendirme

  - bitkilerden ilaç yapımı atölye çalışması

  - bitkileri doğada tanıma saha çalışmaları

  ayrıntılı bilgi: www.sadumankaraca.com

  başvuru: eğitim asistanı eser poyraz, eserpoyraz4@hotmail.com tel. 0 506-53 54 044

  --- spoiler ---

  kaynak: buğday derneği
 • eczacılık fakültesi derslerinin en zorlularından biridir. 8-9 defa alanı biliyorum. o derece. bitkilerin ilaç olarak hangi kısımlarının kullanıldığı, hangi bitkinin ne için kullanıldığı falan öğretilir derste. ama asıl zorlayan ezber kısmıdır ki bitkinin latince, türkçe, ingilizce adını bilmeyi gerektirir, epey iyi hafıza ister yüzlerce bitkiyi hatırlayabilmek..
 • fitoterapi alternatif tedavi değildir. tıbbi ve bilimsel bir tedavi yöntemidir. hekim ve eczacı gözetiminde tavsiyesinde ve denetiminde uygulanması esastır şarttır.
  sağlık uzmanı, bitki uzmanı, aktar, baharatçı, herbalist vesaire kişilerce uygulanması halinde bırakın olumlu etkileri çok ciddi yan etkilerle bile karşılaşılabilir. bu tedavide kullanılan ilaçlar/ürünler ya sağlık bakanlığı onaylı ürünler olmalı ya da kullanımları yine sağlık oteritesince standardize edilmiş bitkisel droglar olmalıdır. öyle başka bakanlıklardan izinli gıda takviyesi besin desteği ve benzeri ürünlerle fitoterapi olmaz. olursa çok ciddi sağlık sorunları ve hatta ölümlerle karşılaşılabilir.
 • kanser tedavisi ile mutlaka faydanılması gereken bilim dalı.
 • "besininiz ilacınız, ilacınız besininiz olsun."

  hipokrat
 • eczacılık fakültelerinde mutlaka okutulduğu halde, neden hiçbir eczacının uygulamadığını anlayamadığım bilim dalı.

  eczaneye gittiğinizde;
  migrenim var derseniz, biberiye çayı asla önermez, doktora git de demeyebilir, bir başağrısı ilacı verir. hatta basit bir nezle olsanız bile parasetamollü tozlar, ilaçlar verir.* ıhlamur iç, nar kabuğu kaynat, tarçın veya adaçayı iç demez. ee niye o zaman 8-9 defa bile bu dersi okuyorlar.

  fitoterapist ümit aktaş'ın dediğine göre, tıp 200.000 yıldır bitkilerle yapılıyordu. son 70 yıldır ilaçlarla yapılıyor. esas tıp, bitkisel tıptır. kimyasal tıp alternatif tıptır. kimyasal tıp hem sonradan ortaya çıkıyor, hem de dağdan gelip bağdakini kovarcasına, 200.000 yıllık tıp bilimine bir de utanmadan alternatif tıp diyor.

  olum alternatif olan sensin.