şükela:  tümü | bugün
  • kistik fibrozis hastaligi ile tanismami saglamis olan 2019, amerikan yapimi bir film. imdb puani 7.2. gayet guzel bir o kadar da huzunlu bir film.
    haley lu richardson guzelligiyle goz kamastirirken ona cole sprouse eslik ediyor.
  • vizyona girmesini sabırsızlıkla beklediğim film. izlerken ne kadar sakin kalabilirim bilmiyorum ancak kistik fibrozisten muzdarip bir birey olarak sinemada ve edebiyatta (filmin kendisi aynı zamanda bir roman uyarlamasıdır) nasıl anlatıldığı ilgimi çekiyor. daha öncesinden jack and jill vs world ü ve halam geldi gibi filmleri izledim. sick: the life & death of bob flanagan, supermasochist i ise izlemeye cesaret bile edemedim açıkçası .
  • birkaç gün önce epsilon yayınevi'nden romanı da çıkmış olan film.
  • gece gece tüm moralimin ırzına geçmiş film. bazen o kadar ufak hesapların peşinden koşuyoruz ki resmin genelini gözden kaçırıyoruz. ne olursa olsun hepimiz öleceğiz lan neyin sahiplenmesi bu dünyayı bu kadar? tadını çıkarın, çıkaralım.
  • gecenin bu saatinde ağzıma sıçan filmdir.

stella'nın dokunmak eylemi hakkındaki son sözlerinden sonra sevdiklerinize kocaman sarılmak isteyeceksiniz.
    sevgilinizin dudaklarına yapışmak, evladınızın boynuna burnunuzu dayayıp koklamak için delireceksiniz.

--- spoiler ---
    sadece 1 feet çalabilmek hayattan. ne büyük bir başkaldırıştır.

--- spoiler ---

dip not: günlük dertlerimizin anlamsızlığını suratımıza tokat gibi vuran filmdir.
    ayrıca stella sen nasıl güzel bir kadınsındır...

edit: imla
  • her seferinde şöyle filmleri izlememeye dair kendime söz veriyorum ve her seferinde cayıyorum sözümden. sonuç; salya, sümük, kan, ter, gözyaşı. günlük hayatta en son ne zaman ağladığımı anımsamama rağmen filmlerde/dizilerde makaraları koyveriyorum resmen. ağlatacağını bile bile izlemek bir mazoşizm örneği midir bilemedim.

tanım; ana karakterlerini insanın elinden hiçbir şey gelmeyen yegâne şeyle, sağlıkla sınayan standart romantik amerikan filmidir.
  • sigarayı bırakmaya, sevdiğin kızı bırakmamaya sebep filmdir. ölüm ayırana dek.
  • hastanede kistik fibroz tedavisi gören iki gencin birbirlerine yakınkaşması ancak fiziksel olarak 5 adımdan fazla birbirlerine yakın olamamaları üzerine duygu yüklü, acıklı bir hikaye. biraz gündeminizden kaçmak için birebir, biraz da sulugöz olma garantili. 7.2/10.
  • hastalık romantizmi film furyasından bir örnek.

fault in our stars olsun me before you olsun, bu vıcık vıcık ölüm döşeği aşkı nereden peydah oldu anlamıyorum.

--- spoiler ---

ameliyattan yeni çıkan, ağzından bilmemneresine kadar boru uzanan hastayı sevgilisi ile vedalaştırıp hüngür hüngür ağlatmak gibi saçmalıkları içinde barındırıyor.

--- spoiler ---
  • öncelikle filmin gerçek bir hikayeye dayandığını belirtmek gerekir. claire winelandın hikayesine. çok şey anlatır bir film fakat aşk hakkında değil. ölüm hakkında, kaybolmak hakkında, sonrası hakkında, nicesi hakkında insanı defalarca düşünülmüş şeyleri tekrar düşünmeye iter. hayat ve ölümün birbirinin aynısı döngüsel durumlar olduğuna dikkat çekmek için belki de film başladığı gibi biter.

--- spoiler ---

dokunuş
    ilk iletişim yöntemimiz
    güven, korkusuzluk, huzur
    hepsi nazikçe okşayan bir parmağın ucunda
    veya dudağın yavaşça yanağa değişinde
    mutluyken bizi bağlar, korktuğumuzda destekler,
    arzuladığımız ve aşık olduğumuzda bizi heyecanlandırır
    nefes almak için havaya ne kadar ihtiyaç duyuyorsak
    sevdiğimizin dokunuşuna da ihtiyaç duyarız
    ama dokunmanın önemini hiç anlayamamıştım, onun dokunuşunun
    sahip olamayana kadar.