şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bes tibet ayini. tibetlilerin genc ve dinc kalma sirlarini iceren egzersizler. (bkz: trul khor)
 • uygulaması son derece kolay ve az zaman alan beş hareket. birkaç uygulamadan sonra bile daha dik durduğunuzu farkedebilirsiniz. dharma yayınları'dan çıkan tibet'in gençlik pınarı isimli kitapta anlatılmaktadır.

  (bkz: dharma yayınları)
 • ayinlerin nasıl uygulanacağını aşağıdaki linkten görebilirsiniz..

  http://www.mkprojects.com/pf_tibetanrites.htm
 • şu videodaki amcanın gayet profesyonel bir şekilde uyguladığı ve insanın 15 dakikasını bile almayan konsantre yoga hareketleri. 2 hafta düzenli uygulandığında (her gün mutlaka yapılmalı ve haftada en fazla 1 gün fire verme hakkınız var) duruşunuzun ve nefes alışverişlerinizin çok daha düzgün bir hale geldiğini fark edebiliyorsunuz. benim rutinim açık havada yarım saat yürüyüş+yarım saat koşudan sonra bu hareketleri şurada görülen hazırlık egzersizleri ile beraber yapmak. üç beyazdan uzak durulan ve yağı azaltılmış bir diyet+bitki çayları ile desteklendiğinde şehir jungleında on kaplan gücüne erişmeniz işten bile değil.*

  bir vesile gelen edit: yeniden yapmaya başlamak lazım bunları. baktım yukarıdaki linkler ölmüş güncelleme yapmak icab etti. bu linklerden hareketleri görmek mümkün, buyrun: http://thepdi.com/five_rites_of_rejuvenation.htm
  http://www.lifeevents.org/…juvenation-exercises.htm
 • bu hareketleri doğru yapmak kadar, yaparken doğru anda nefes alıp vermek de önemli;

  http://www.lifeevents.org/…juvenation-exercises.htm
 • mesela 21 tekrara gelmişken, bir gece yapamadan ansızın uyuyakalırsak ertesi gün en başa 3 tekrara geri mi dönmemiz gerekiyor bilemediğim beş ayin.. bilen ya da mesela hiçbişey olmamış gibi 21 den devam eden var mıdır?

  uyuyakalmanın bedeli bu kadar ağır olmamalı değil mi.. lütfen olmasın, tam da hızımızı almışken..

  edit: haftada 1 gün atlama hakkı varmış. benim gibi tek gün unutup sonrasında nasılsa başa dönmem lazım diyip tamamen bırakmayın.
 • metafizik 101'e başlamadan deneyimlenmesi gereken kriya hareketler. dalai lama'nin 85 yaşında olup da hala dipçik gibi olmasının kaynağıdır. @kekil'in dediği gibi nefes konusu mühim. sabah rutininize ekleyebilirsiniz. 20dk'nın altında olması lazım uzun sürüyorsa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. sonra tantrik arınma ile devam etmek isteyebilirsiniz. *

  bu arada bu başlık tibet hareketleri olarak türkçeleşmiş durumda. kullanmak isteyenler için.

  tibet hareketleri uygulamalı anlatım
  haydi bu sabah farkli birşey deneyin. :)
 • son 3 yıldır defalarca yeniden başlayıp, bir süre aradan sonra yine defalarca yeniden başladım.

  ömrüm boyunca hiç ara vermeden yapmayı o kadar istiyorum ki.. hayatta çok istediğim birkaç şeyden biri bu olabilir hatta..

  sabah uyanınca jetgillerdeki giyinme bandı gibi bir şeye girsem, hareketleri yapıp bitirerek çıksam..

  bunun adına irade ve disiplin diyorlar sanırım..
 • bel incelten, göt dikleştiren!

  12. haftadan bildiriyorum, son 5 yıldır hiç bu kadar iyi görünmemiştim.
  eğer benim gibi spor salonuna 6 aylık üyelik ücretini bayılıp 6 kere gitmiyorsanız, spor/yoga yapmak için dışarı çıkmak istemiyorsanız; kendi ortamınızda her gün 20 dakika bu beş hareketi yaparak forma girebilirsiniz. benim sıkı bir yoga geçmişim olduğu için hiç zorlanmadım; ama zaten tekrar sayısı yavaş yavaş arttığı için, 21 tekrara gelene kadar çoktan alışmış olursunuz.
  kitabı* okumadım; ama sanırım bu 5 hareketin mucizeler yarattığından bahsediyormuş. mucize beklentisiyle değil de biraz hareket edeyim, esneklik kazanayım diye yaparsanız, oldukça tatmin edici sonuçlar elde edersiniz.