şükela:  tümü | bugün
  • bir malın ederi'ne karşılık öngörülen para.
  • fiat ve ucretle her daim karistirilan kelime.
  • (bkz: bedel)
  • (bkz: net fiyat)
  • piyasada arz ve talebin birbirlerini kestigi noktaya denge fiyatı denir.yani fiyat bir malı belli bir fiyattan almak isteyenler(bkz: talep) ile belli bir fiyattan satmak isteyenlerin(bkz: arz) uzlastiklari noktada ortaya cikan ekonomik degerdir.
  • (bkz: efiyat.com)
  • ne konustugunu adamakilli bilmeyen aymaz teresler ve hoduk gafillerce pahali ve ucuz sifatlarini alabilen bir terim olagelmis. “pahali/ucuz fiyatli” yahut “fiyati pahali/ucuz” ne canim kardesim!? fiyat yuksek olur, pahali olmaz. ayakkabi o pahali olan. yuksek fiyatli = pahali; dusuk fiyatli = ucuz. mantikli degil mi? ne guzel anlattim bak... hadi bak'im, hadi gulum...

bu ayar avareller yuzunden*** galat-i meshurlar arasinda yer bulacak bu “fiyat pahaliligi” da yakinda.
  • bu kelime yerine "para" kelimesini kullananları aya gönderme kampanyası başlattım.
    temelli orada kalıyorlar, böylece bir daha "bu cihaz şundan daha iyi ama parası fazla" gibi cümleler kurduklarında onları duyamıyoruz.
  • oluşması için piyasada arz talep dengesi bulunması geren varlık.
  • birçok tüketici tarafından kalite göstergesi olarak algılanan hede. eh haksız da sayılmazlar ancak tamamen haklı da değiller. misal, bölgeye yakın bir yerde üretilip getirilmiş salça bir rafta 3 tl iken, reklama/ulaşıma vesaireye geniş bütçe ayırmış bir firmanın aynı ağırlığa sahip salçası aynı rafta 6 tl'ye satılıyor ve alıcı bulabiliyor. halbuki salça salçadır. ve büyük bir marketin rafında yerini almışsa muhtemelen çeşitli testlere tabi tutulmuştur. bu yüzden ucuzu alınabilir, sorun yok. aslında benzer durum tekstik sektöründe de geçerli. hangi firma olduğunu unuttum ancak 80 liraya sattıkları bir t-shirt'in maliyetinin 1 lira olduğunu bir mağaza yöneticisi söylemiş idi. şimdi bu ürün, 20 liraya da satılsa kalite aynı, 80 liraya satılsa da. ama aynı ürünün 80 liraya satılıyor olmasını bir kalite sinyali olarak algılamak yanlış.

misal, bir hardal 0.49$'a satıldığında alıcı bulamamışken aynı hardalın fiyatı 1$'a çıkarıldığında oldukça alıcı bulmuş. hardal aynı hardal.