şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 28 haziran 2014 tarihinde gümrük ve ticaret bakanlığı tarafından resmi gazetede yayınlanmış yönetmelik.

link
  • 18 eylül 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile güncelleme yapılan yönetmeliktir: link

fiyat etiketlerinde bulunması zorunlu bilgilere eklemeler olmuştur. 2 ekim 2018 itibarı ile; malın satış fiyatını uygulanmaya başlandığı tarih ve
    üretim yeri türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen logo kullanılacaktır.

2 ekim'den itibaren özellikle en büyükler ve bilinenler başta olmak üzere, bir çok perakende firması denetimcilerin kontrolünden geçiyor. hani ürünlerine şişik fiyattan etiket basıp, sürekli indirim yapıyormuş gibi yapan köylü kurnazı mağazalar var ya, artık bunu yapamayacaklar. revize olan tüm fiyatlar etikette yürürlülük tarihiyle birlikte yer almak zorunda ve o fiyata o tarihlerde ürünü sattıklarını faturalar ile ispatlamak zorundalar. eğer sıkı denetimde süreklilik sağlarlarsa, tüketici için olumlu bir gelişme olacak.
  • bu yıl, iş hayatımın en zorlu dönemlerinden birini yaşamama sebep olan yönetmeliktir.

resmi gazete'de tebliğ edilmesinden sonra, etiketlere yerli üretim logosu ve fiyat uygulanma tarihi bilgileri eklenmesi yasal bir zorunluluk haline geldi. mağazalarda bulunan ürünlerin hepsine tek tek yerli üretim logosu ve fiyat geçerlilik tarihi sticker'ı yapıştırıldı. dile kolay, binlerce ürün. özellikle mağazacılık sektöründe uygulanması bir hayli zaman aldı.

bu arada "etiket başına" 274 tl ceza uygulanabilirmiş ! kaynak herkese kolaylıklar dilerim.

dipnot: bir kaç gündür etiket tasarımı üzerinde çalışıyorum. ürün kodu, adı, barkodu, menşei, peşin satış fiyatı, taksitli satış fiyatı, yerli üretim logosu, fiyat uygulanma tarihi, kullanım talimatları derken etiket üzerinde boş alan kalmadı. çok çalışmam lazım çok.