şükela:  tümü | bugün
  • price bölü earnings olan oran. bir de earnings per share var, o başka bir başlığa kısmet.
  • hissenin fiyati
    ------------------------------------
    hisse basina dusen sirket kari
  • bir şirkete ait hisse senetlerinden 1 adet hissesinin piyasa değerinin, son bir yılda hisse başına elde edilen şirket karına oranını ifade eden göstergedir.
    hisse senedi alırken f/k oranı düşük olan hisseler seçilmelidir.
    bu oran aynı zamanda karlılığın ölçüsünü ifade eder. f/k sektör ortalamasının üzerinde ise şirket, öteki rakiplerine göre az kar elde etmiş demektir.
    f/k için ideal bir değer sözkonusu değildir. sektörler arasında çok farklılıklar gösterebilir. önemli olan yatırım aracı olarak seçilecek hisse senedinin kendi sektörü ile kıyaslanmasıdır.
  • şirketin defterde yazılı sermaye değeri ile piyasa değeri arasındaki orandır.
  • bir de ileri fiyat kazanç oranı vardır.
    (bkz: forward pe)
    bu, şirketin bir sonraki dönem kârlılık beklentisine göre fiyat kazanç oranını gösterir.
  • hisse senedi alımı için düşük olması iyidir ve bu oranı sektörel bazda farklı farklı ele almak gerekir. bir otomotiv üreticisi için 12 ve altı şu anda iyiyken, bir çimento şirketinde 10'un altında olması gerekir, vb... sektörel bazda bunu daha çok çeşitlendirebiliriz.

ancak bu ne kadar düşükse o kadar iyidir fikrini belli bir limitten sonra kabul etmiyorum. bence bazı istisnai sektörler ve şirketler dışında 5'in altındaki f/k oranına yatırımcı sorguyla yaklaşmalı. f/k oranı 3'lerde, 4'lerde olan hisseleri çılgın gibi toplayan yatırımcı dostlarımın çoğu pişman oldu.

f/k'sı inanılmaz düşük olan şirketler piyasası 100.000 tl olan arabanın 50.000 tl'ye satılmasına benziyor. altında bir bit yeniği aramak lazım.
  • f/k oranı 2 olan bir şirketin hisselerinden alınması, yatırılan para kadar kar elde edilmesinin iki yıl alabileceğini ifade eder.
  • f/k oranı bir hissenin karlılığı ve piyasa fiyatı üzerinden, ucuz ya da pahalı yorumu getirmemize yardımcı olurken, yatırım yaparken tamamen dikkate alınacak bir kriter değildir. nitekim, hissenin karlılığı gerçekten faaliyet gelirlerinden mi yoksa demirbaş satımı mı, bunu bilmek lazım, f/k size bu bilgiyi vermez.

bu durumu, yakın zamanda test ettim gördüm. sizlerde bu tongaya düşmeyin ancak bir kaç yıldır f/k oranı düşük olan bankacılık şirketleri mevcut, incelemekte fayda var.

sonuç olarak, f/k yı dikkate alın ancak esas kriter olarak belirlemeyin.
  • formülü gayet basit olan ama elimdeki verilerle benim bir türlü hesaplayamadığım orandır. örneğin gents hissesine ait bütün rakamlar alttaki linkte bulunmakta ve f/k 7,65 denmekte. ama ben formülden bu sonucu çıkaramıyorum. birileri mesaj yeşilimi yakarsa çok sevinirim.

kaynak: investing