1 entry daha
  • oran yükseldikçe fiyatı yüksek ama performansı kötü bir ürün belirtmek için kullanılan terim. farklı kullanımı için yani düşük fiyata iyi performans arıyorsanız (bkz: p/f oranı) yüksek ürüne bakın
  • galat-ı meşhur lugat-ı fasihten evladır. o yüzden kullanılmasında sakınca yoktur.
  • küçüğü makbuldür.

mal gibi fiyat performansı oranı çok yüksek demeyin.
  • fiyat performans oranından bahsederken "yüksek-en yüksek" denmediği sürece problem teşkil etmeyen oran. f/p oranı en iyi telefon derseniz birim performans başına en iyi birim fiyat veren telefonu kast etmiş olursunuz. bu da sizin performans beklentinize göre değişebilir.

yanisi, 3 birim performans veren 3 paralık telefonun f/p oranı 1 olabilir; benim 5 birim performans beklediğim telefon modellerinin fiyatları ise 6 ve 8 para olabilir. bu durumda f/p oranı en düşük olan model 3/3=1 ile ilk telefon olsa da benim performans beklentim en az birim ise "benim için" en iyi f/p oranı ikinci (6/5) modeldedir.

bu durumda f/p oranı en düşük (beklenti farkı gözetmeksizin) veya en iyi denilerek kullanılması uygundur.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap