şükela:  tümü | bugün
  • az önce aklıma takıldı, acaba hangisidir diye. hesaplayan adamlardan değilim. sadece merak benimkisi.

geçenlerde bir abimiz bahsetmişti: "hesapladım, bizim oğlana eğitim hayatı boyunca aşağı yukarı 1 milyon tl (yazıyla bir milyon lira) harcamışım. o parayı harcamayıp on sekizine girdiğinde bir iş kursaydım şimdi milyonerdi. yirmi sekiz yaşına geldi hayta; hâlâ elimize bakıyor."

yanlış anlaşılmasın lütfen: eğitime, öğretime, sanata, kültüre harcanan parayla (oğlunu özel okullara gönderdiği için ve her türlü aktivitenin masrafını hesaplamış olduğu için söylüyorum) iş kurma sermayesini asla kıyaslamıyorum.

bu konuyu iki açıdan ve iki kapsamda ele alabiliriz:

a. açı

1. okuluna harcanan parayla profesyonel hayata atıldıktan sonraki getirisi.

2. çalışırken sarfedilen fiziksel/zihinsel eforla iş sonundaki getirisi.

b. kapsam

1. ülke çapında.
    2. dünya çapında.

not: benim aklıma hırsızlık geldi. sakın yapmayın. hiç etik değil. ayrıca suç.
  • topçu yada popçu
  • gayrimenkul danışmanlığı.

dtcf mezunuyum ama bu işi yapıyorum. çünkü ay başını beklemiyorum.

namuslu anneleri olanlara açıklama: evet bi siz doğru annelerin çocuklarısınız ama emlakçılar orospu çocuğu dimi lan.
  • psikologluk.

edit: psikolog arkadaşlardan mesajlar geliyor. psikologlara bir saldırıda bulunmuyorum. birim zamanda harcanan enerji ile kazanılan para arasındaki oranı aklıma gelen meslekler arasındaki en yüksek olanı. orospu bile en azından ter atıyor yani akarı kokarı olan bir meslek. ayrıca psikologların bu iş için harcadıkları parayı hesaba katabilmem için araştırmam gerekir. zaten en zenginler de psikologlar değil, görüyoruz. haşa kazandıkları parayı hak ediyor veya etmiyor da demiyorum. ona göre karşı çıkın.
  • futbol yorumculuğu

dünyanın en kolay işi, üstüne parası da iyi. hiç bir vasfa gerek yok. istersen bütün program goygoy yap futbol konuşma, yine de paranı alırsın bu ülkede.
  • günümüz türkiye'si açısından değerlendirirsek siyasetçi olmaktır. eğitim, zeka, kültür, kapasite gerektirmez. iyi yalan söyleyebilme, demagoji yapma, yalakalık yapabilme, bütün ahlak kurallarını çiğneyebilme ve utanmazlık özelliklerini barındırıyorsanız bundan iyi fiyat-performans mesleği yoktur. güç de elde edersiniz, para da.
  • afedersiniz, ama orospuluktur. o performansa, o fiyat az. kastım seks işçileri değildir.
  • diş hekimliği!
    ağzı komple implant yapıyorsun 20 bin lira
    diş çekimi 3-4 dakika 150 lira
  • türkiye'de siyasetçi, futbolcu (ve türevleri) ve laz müteahhit olmaktır.