şükela:  tümü | bugün
  • edit. başlık nasıl düzeltiliyor bilmiyorum ama bir yazar arkadaş uyardı. arttırmak değil artırmakmış doğrusu.
    arkadaşlar öncelikle ekonomi bilgim pek yoktur. ama ''türkiye'de ekonomi nasıl düzelir'' buna kafa yoran bir insan olarak, şöyle bir şey düşündüm.
    öncelikle yurt içinde iğneden ipliğe, ekmekten otomobile, domatesten suya kadar her şeyin fiyatını 5 kat artırıyoruz.(örneğin 500 ml su 1t'den 5 tl'ye çıkacak.)

maaşlar da 5 kat artacağı için alım gücü bazında bir sıkıntı olmayacak.
    şimdi diyeceksiniz ki o zaman neden böyle birşey yapalım? işin püf noktasına gelelim.

yurt dışına su sattığımız zaman 0,20 euro'ya değil de 1 euro'ya satacağız.
    ülkemize turist geldiğinde 1 euro'ya 5 adet su değil 1 adet alabilecek.
    ev fiyatları da 5 katına çıktığı için, 50 bin euro'ya değil de 250 bin euro'ya ev alabilecekler.
    umarım anlatabilmişimdir. yani türkiye'de çalışanlar için bir sıkıntı olmayacak ancak yurt dışı pazarı için ucuz bir ülke de olmayacağız. acaba böyle bir şey mümkün mü? sayın ekşi sözlük ekonomistleri?
  • tabi turistlerde tatile senin ülkene geceliği 400yerine 2000e gelsin, sen araba ihraç ederken 50000 yerine 200000e sat onlar da alsın.
  • yurt dışındaki yatırımcı da tatilci de bizi bulunmaz hint kumaşı olarak gördüğü için yine gelmeye devam edecek. hı hı evet.
  • zaten turistler ya da yatırımcılar bu güzel ülkemizin kara kaşına kara gözüne gelmiyor. bu fiyatlar için tercih ediyorlar. hadi oldu diyelim evi sattın. dışardan gelen sıcak paranın yüzde kaçı gayrimenkul satışı ile geliyor? kısıtlı ekonomi bilgimle en iyi ihtimal günü kurtarır diyorum.
  • turistleri sikmek için lüzumsuz teferruata giren sözlük yazarı beyanı.
  • maaşları 5 birim artırmak için 5 birim para basmak gerekiyor, piyasada 5 birim fazla para dolanınıca talep artar talep artınca ürün fiyatı artar, 5 değeri para değeri 1 birim olur. maaş 5 birimlik zam yapmak yerine ürün maliyetini düşürüp arz artırılırsa üretici ile tüketici kendiliğinde dengeye gelecektir. önemli olan maliyet düşürmek ve ürün üretmek! bizde ki enflasyon şuanda maliyet esaslı para basarsak arz kaynaklı olacak öğrenin artık. mesele maaş değil! üretim ve maliyet
  • yabancı 0.20 euroya ucuz diye su alıyor sen 1 euroya satınca o da gidecek kendi ülkesinin suyunu 0.5 euroya içecek niye senin suyunu alsın?
  • 1 lira olan suyu 5 lira yaptığınızda , 2000 lira olan maaşı 10000 yapalım derseniz o oranda para basmanız lazım gelir. bunun sonucunda 5 lira olan euro da 25 lire olur o turistte o suyu yine 0.20 euro ya içer.

para basmak çözüm değil şeklinde yıllardır anlatılıyor ama verilen cevaplara bakınca bile üzülüyor insan.

fikir zaten yanlışken cevaplarda "turistte bayılıyordu bize" yada "turist mi sikeceğiz lüzumsuz yere" şeklinde. vallahi bravo.
  • borcum da 5 katına çıkacak mi ?