• dalgın, unutkan tanrı tonton...
  • --- spoiler ---

test of the twins'de elistan'ın paladine tapınağına girmeye çalışırken yaptığı maymunluklar da muazzamdır.

ayrıca sözlükteki google reklamları bu başlık için "bir tanrı var mı: tanrıya inanmak için açık ve sade altı farklı sebep" demeyi uygun görmüş. esasen bir değil bir çok tanrı var ama en şahanesi için en sade üç sebep fizban'ın şapkası fireball ve feather fall olsa gerek.

--- spoiler ---
  • nevrozlu, kontrol manyağı, ilgi budalası tanrılarla dolu bir evrende tapınılası tek kişilik.

hayatımda patlayıp saçılmadım ben!
  • kendisiyle ilgili fireball, feather-fall, şapkası, tas'la olan muhabbeti akla gelirken, nasıl olur da pyrite'in akla gelmediğini anlamadığım, anlayamadığım dragonlance'in bunak, yaşlı kişisi. *

kitabı okurken abartmıyorum en çok güldüğüm yer; bu kendi gibi bunak, yaşlı, altın ejderha* ile tartıştığı anlardı.

ve tüm olayların sonunda laurana ile girdiği müthiş dialog:

laurana: "bütün bu eziyet ne içindi? neden iyiler kazanıp karanlığı sonsuza kadar kovmuyor?"

fizban: "bir şeyler öğrenemediniz mi genç hanım? iyilerin saltanat sürdükleri bir zaman olmuştu. ne zamandı biliyor musun? tam afet'ten önce!

istar'ın kralrahip'i iyi bir adamdı. bu sizi şaşırtıyor mu? şaşırtmamalı çünkü her ikiniz de o tür bir iyiliğin neler yapabileceğini gördünüz. bunu elflerde, iyiliğin kadim mümessillerinde gördünüz! bu hoşgörüsüz­lüğü, katılığı, ben haklı olduğuma göre benim gibi düşünmeyenler yanlış yoldalar inancını yaratır.

biz tanrılar bu kendi kendinden memnun olma halinin dünya­ya ne gibi tehlikeler getirdiğini gördük. fazla iyinin, anlaşılamadığı için bozulduğunu gördük..."
  • (bkz: izban)**
  • kendisi ölüm kapısı serisinde haplo'yu bildiğin trollemiştir...
  • sanki hor görülen, dalga geçilen insanların aslında ne denli zeki ve güçlü olabileceklerini üstü kapalı şekilde anlatmak için hikayeye eklenen bir karaktermiş gibi fizban. kendisinin olduğu her bölüm başlarda çok komik, ilerleyen zamanlarda çok anlamlı ve önemlidir (özellikle laurana ile yaptığı konuşma: #26020159 ). en şirin tanrıdır o.
  • aynı yazarların başka yayınevinden çıkardığı ölüm kapısı* serisinde telif yememek için zifnab ismi ile yeniden kullandığı tanrı paladine'ın avatarı.

fizban isim hakkı dragonlance serisi ile birlikte tsr inc firmasına ait olduğu için daha sonra çıkardıkları death gate cycle serisinde zifnab karakterine dönüştürmüşler. telif nedeniyle de aynı karakter olduğunu aslı kabul etmemişler. hatta başka bir seride zanfib olarak geçmiş ki bunu da wikipedia'dan şu anda öğrendim

karakterlerin aynı mı oldukları sorulduğunda hickman şu cevabı vermiş

"fizban tsr telifi altındaki çılgın bir büyücü. halbuki zifnab, margeret ve benim telifim altında olan tamamen farklı bir çılgın bir büyücü. tesadüfen, fizban'ın da zifnab'ın da bizim yazdığımız starshield serisinde geçen çılgın büyücü karakter zanfib ile hiçbir bağlantısı yok. umarım son kez olarak bunu tamamen netliğe kavuşturmuşumdur"

"the answer is that fizban is a crazed wizard owned by tsr under copyright, while zifnab is a completely different crazed wizard owned by margaret and ı. ıncidentally, neither fizban nor zifnab have any relationship whatsoever to zanfib—a crazed wizard from our starshield series. ı hope ı have cleared this up once and for all."

eğlenceli karakterdir, abartıdır, james bond'dan da alıntı yapar, yüzüklerin efendisinden de, star wars'dan da. ben zifnab versiyonunu daha çok sevmiştim ama fizban ile tasslehoff ile diyalogları da efsanedir.
hesabın var mı? giriş yap