şükela:  tümü | bugün
  • bana çok mantıklı gelen önerme.

şimdi aslında matematik fizik bilimini ifade etmeye yarayan evrensel bir dil.
    kimya, atomlar, moleküller arasındaki fizik.
    biyoloji ise organik moleküller arasındaki fizik.
    vesaire...

edit: (bkz: metafizik diye bir şeyin olmaması)
  • yanlis onerme. tum bilimlerin kaynagi kimyadir. evrenin temeli maddedir. madde olmasa, onu anlayacak, aciklayacak diger bilim dallarinin anlami kalmaz.
  • "biyoloji organik moleküller arasındaki fizik." inorganik de vardır bir bakmalısın.

yapan kişinin bilim merakını takdir ettiren önerme. hipotezine de saygı duyarım.
  • matematik>fizik>kimya>biyoloji ...

(bkz: en önemli bilim dalı)

edit: onlarca kere tartışıldığı halde yeniden tartışılan konu. bakış açısına göre sonuçlar hep değişir. insanlık için en önemli olan mı, evrenin oluşumu için en önemli olan mı? evrenin oluşumunu tetikleyen her ne ise bilmiyoruz fakat büyük patlamadan sonra oluşan herşey fizik kanunları ile oluşmuştur. dolayısı ile başlıktaki önerme doğrudur. fiziği anlayabilmek için ise en çok ihtiyac duyulan şey matematiktir.

(bkz: matematik bilim değildir)

• bütün bilimlerin kaynağı metafiziktir, metafizikten felsefeye oradan da günümüz pozitif bilimlerine bilgilerin üst üste birikmesiyle bir geçiş sağlanmıştır.

tanım: ekşisözlük’ün içler acısı halini gösteren entrylerle dolu başlık.
  • aslında kimya da olabilir diye düşünmeye başladığım ama en son fizikte karar kıldığım önerme.

kimya manyetizmayı açıklamaz ama fiziğin kimyada açıklayamayacağı şey yok gibi geliyor bana.

biyoloji konusunda da organik ve inorganik moleküller arasındaki desek olur sanırım. fiziğin biyolojide de açıklayamayacağı şey yok.

önermem şöyle de ifade edilebilir; fiziğin açıklayamayacağı hiç bir şey yok... eğer bir şeyi fizik ile açıklayamıyorsak yeteri kadar uğraşmamışızdır.
  • sanat olmadan felsefe , felsefe olmadan bilim olmaz.
  • "önce fizik vardı, sonra kimya en sonunda ise biyoloji oluştu. " kimin söylediğini hatirlamiyorum ama yazan haklı.
  • yanlış önerme.

tüm bilimlerin kaynağı dildir.

konuştuğun dil olmasa bilimi üretecek argümanını nasıl açıklardın acaba?

(bkz: sorunun kökenine inmek)

not : hadi iyisiniz sözelciler. yine kaynak oldunuz.