şükela:  tümü | bugün
  • bitirince özellikle türkiyede iş imkanının minimum düzeyde olduğu bölümlerden bir tanesi. hele bir de itu yse 4 sene sonunda yamulmuş bi şekilde çıktığınızda, hangi semtte manav açsam diye düşünmek zorunda kalabilirsiniz.
  • itü versiyonunun iyi düzeyde teorik fizik bilgisi verdiği bilinmektedir.
  • bu bolumun zannimca bulundugu her universite icin gecerli olan bir handikapi vardir, o kadar genel yaklasilir ki olaylara, 4 sene sonunda ee ne ogrendim simdi ben diyebilir mezunlar. hic bir iste uzmanlasmamis olma ihtimali 4 sene harcandigi goz onune alinirsa fazla yuksek ve pahali...ancak masterdan sonra is imkanlari * epey vardir.
  • bu arkadaslarin camiada tam olarak ne oldugu belli degildir. biz tam fizikci gozuyle bakmayiz, ancak onlarda kendilerini bir muhendisin otesinde uygulamali fizikci gibi gorurler. anladigim kadariyla bu arkadaslar muhendislik is bitiriciligi ve pratikligi ile biraz teorik fizigi birlestirip, el yordama uygun, alan memnun satan memnun bir egitim aliyorlar. uretenleri sanirim soyle dusunmusler: hani fizikci var teori yapiyor, deney yapiyor, uyguluyor; birde muhendis var fizikcinin fikirlerini kullanip en yakin yoldan nasil satilabilir, para yapilabilir birseyler uretirim hesabini yapiyor.. eh bu iki camia arasinda bir kopruye, bir diplomata gerek vardir: bu sanli gorevin ismi 'fizik muhendisligi', bu gorevi yapacak olan ise yuce 'fizik muhendisi'dir.
  • mezun olduktan sonra bilgisayarcıdan , elektronik firmalarina, makine ar-ge fabrikalarindan, savas sanayisine, cep telefoncudan , bar , cafe, bakkal açmak gibi çeşitli sektorlerin renkli meslek yelpazisinde yer bulunabilir.. yada herseyden biraz bilindigi ve hicbir konuda uzmanlasilmadigi icin hicbirsey yapilamayabilir..
  • 4-5 ders daha aldıklarında fen / fen edebiyat fakültesi fizik mezunlarının alabilecekleri ünvan..
  • türk mühendis ve mimar odaları birliği fizik mühendisleri odası serbest müşavirlik ve mühendislik hizmetleri uygulama, büro tescil ve mesleki denetim yönetmeliğinin 21.06.2007 tarihinde 26559 sayılı resmi gazetede yayınlanması, bu bölümde okuyan veya mezun olan kişilerin çalışma alanları konusunda geniş bir yelpazeye sahip olmaları anlamına gelmektedir.
  • ortalama bitirme suresi 7 yıl olan bolum ((bkz: hacettepe) için soyluyorum).zaten bolum içinde kimse kimseye kacıncı sınıf oldugunu sormuyor , kacıncı doneminde oldugunu soruyor..
  • fizik bölümü ile aşırı derece karıştırılan ve soranların bir daha sorduğu erdal inönünün de mezun olduğu bölüm. (bkz: ankara üniversitesinde fizik mühendisi olmak)
  • yılda 5 kez vektörlerin, 7 kez siyah cisim ışımasının anlatıldığı; diğer mühendislik dallarına bakıldığında, girmesi kolay ancak çıkması zor olan bölümdür. ilk olarak ankara üniversitesinde açılmıştır. bölüm temelde fizik ve matematik üzerine kurulmuştur. bitirildiğinde ise bir matematik bölümü mezunundan daha iyi matematiğe sahip bir takım mühendisler ortaya çıkmaktadır. en iyi yazılım mühendislerinin fizik mühendisliğinden çıktığıda göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. ancak ne var ki fizik mühendisliği ünvanı, bir çok sektörde sözünü geçirememektedir.