şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hayırlı forumlar kardeş)
  (bkz: şimdi fizikçiler düşünsün)

  fizikçi değilim ama yorum yapayım. gelgit olayında zaten ay dünyadaki suya çekim uyguladığı için bu olur. ama şahsi düşüncem eğer başka bir gezegendeki kütleyi çekip kilosunu bu kadar azaltabilecek bir çekim zor. çünkü o durumda zaten gezegenin yörüngesini bozar ve sonunda yabıştırır gendine.*
 • "a" nın çekim kuvveti yada "b"nin çekim kuvveti değildir o a ile b arasındaki çekim kuvvetidir ve yönü de sistemin ağırlık merkezidir. olaya bu açıdan bakınca soru çok mantıklı çıkmıyor.

  ama yine de şöyle bir cevap olabilir kütleniz bir a gezegeni üzerinde bir de b gezegeni üzerinde ayrı ayrı kütle çekime uğruyorsa 2 sinde de farklı değerler olabilir. newton fiziği olarak ele alacaksan, hatırladığım bir referans noktan olacak ve sistemin çözümünü o noktadan bakarak yapacaksın, quantum mekaniğinde da olay nasıldı hiç hatırlamıyorum.
 • fizik okumuyorum, okumadım ama fizik üzerine çalışıyorum; sanırım sorunun yanıtını verebilirim :)

  cevabı halihazırda yaşamımızı kapsayan deneyle, görelilik üzerinden verilmekte olan soru. kütlesi olan cisimler daha büyük kütlesi olan cisimlerin etrafında düşerler, çünkü kütle uzayı büker ama sabit bir hızda olduklarından bu düşüş süreklidir. (yörüngesine otururlar)

  dünya ve mesela jüpiter güneşin etrafında tam da güneşin kütleçekimi yüzünden dönmekte. keza güneş sistemimiz de samanyolu galaksisinin merkezindeki devasa kara deliğin etrafında dönmekteler. oysa bizim fani bedenimiz ve ay da dünyanın ya da europa ve ganymede de jüpiter'in etrafında düşmeye devam ederler.

  bu bir yakınlık meselesidir. kütlesi bulunan cisim daha yakınında bulunan cismi çeker. ağırlığı etkileme meselesi yerçekiminin gücünü biraz abartmak oluyor. eğer yerçekimin öyle bir gücü olsaydı iss'deki astronotların yerçekimi deneyimlemesi gerekirdi. elektromanyetizmin (mıknatısların) gücü ise çok daha şiddetli hissedilir, ki bu da fiziğin önemli sorunsallarından biridir.

  ancak sorulduğu gibi, hemen dibimizde bir karadelik belirseydi ne olurdu derseniz, kütlesine ve uzayı bükme miktarına göre güneş de dahil tüm cisimler kozmik sabitte (ışık hızında) bu karadeliğin çekim gücünün etrafında yeniden pozisyon alırlardı. (çok muhtemelen hepimiz ölürdük)

  https://www.youtube.com/watch?v=mty1kje0ylg
 • ince belli sırma saçlı hatun tarzı salak başlıklar açan esenler otogarı'nın alt katı seviyesinde kişiler varken format kısmı bu tip başlıklarda en son akla gelmeli bence.

  bağımsız bir başlıkta saçmalamamak için buraya bırakıyorum...yeşillendirirseniz sevinirim.

  yeterli uzunlukta olan bir ipi bir ucundan tutup diğer ucunu da 1 ışık yılı uzaklıktaki hayali bir direğin etrafından döndürdükten sonra ilk başladığımız noktaya gelip tamamen gergin bir şekilde bir şişeye bağlıyoruz... ucundan tuttuğumuz ipi sonsuz bir güçle kendimize çektiğimizde ip bize doğru gelecektir..soruda şu; bu eylemden sonra ipin diğer ucuna bağlı şişe anında devrilir mi ?
 • x gezegenin y gezegenin üzerindeki çekim kuvveti değil de iki gezegenin birbirini çekim gücü diyebilirsiniz. üzerineki z insanını merak ediyorsanız o zaman da üçlü bir çekim olayı söz konusu.
  ama sorunuzu basitçe cevaplamak gerekirse jüpiter ile dünyanın bir birine çok yaklaştığını düşünelim. z insanı dünya üzerinde jüpiter tarafında durusa yani dizilim jüpiter-insan-dünya şeklinde olursa bu arkadaş kendini olduğundan daha hafif hisseder. tam tersine bu z insanı dünyanın jüpiterden uzak konumda dünyanın üzerinde durursa yani dizilim jüpiter-dünya-insan olursa bu arkadaş kendini olduğundan çok daha ağır hisseder. hahha mesefelere bağlı olarak ilk bahsettiğim konumda z insanı havalanıp jüpitere düşebilir bile.

  not: fizikçi değilim.
 • aşağıda hesapladım:

  m(insan) = insanın kütlesi 2 olsun
  m(dünya) = dünyanın kütlesi 13 olsun
  m(güneş) = güneşin kütlesi 25 olsun

  m(i) + m(d) + m(g) = 2 + 13 + 25 = 40 olur

  milliyetçi hareket partisi %40'la iktidar olur !!

  başka türlü isbadı için buraya

  (bkz: hayırlı forumlar)
 • birazdan yav he he, x sen misin, x bey napıyorsunuz şeklinde şakalar yapan yazarcıkların içini dolduracağı başlık.