şükela:  tümü | bugün
 • kas, eklem, kemik gibi cesitli ortopedik ve dolasim bozuklugu gibi hastaliklarin bir tedavi yontemi
 • insanın vücuduna elektrik verilen yer
 • bel fitigi ameliyati sonrasinda dokularin daha cabuk iyile$mesi ve eski esnekligin kazanilmasini hizlandirmak amaciyla da uygulanir.super rahatlatici ve bir o kadar da tuzlu bir uygulamadir.
 • pre-ortopedi,post-romatoloji olmaktan oteye gidemeyecek koludur fizik tedavi ve rehabilitasyon ana bilim dalinin.
 • bi bokuma yaramayan tedavi. ayrica cok sıkıcı. isin %20 si.. kalan %80 sizin uzerinizde... evde siyerinde heryerde ozel hareketler vs. yapmaya mecbur birakiliyorsunuz..
 • normalde ilk olarak soguk uygulamalarla başlar. 4-5 seans soguk buz torbaları arasında hafif ölçüde elektrik akımı alırsınız. arada bir de 3-5 saniyelik, oradaki hücrelerin kendisini daha hızlı birsekilde yenilemesi icin lazer uygulanır. ayrıca bacağınıza bir tulum içinde senkronize hava basıncı uygulanır ki kan dolaşımı hızlandırıp ödem azalsın..

  odem benzeri rahatsızlıklar gectigine kanaat getirilirse, bu sefer yukarıdakinin aynısının sıcak versiyonu yapılır. bunda amaç, hasar gormus kas yada eklemlerin mevcut tembelliklerini atıp, daha hızlı eski fonksiyonlarına kavuşmasıdır.

  şahsen su gencecik yaşımda diz, eklem bu tedaviye maruz bırakıldım, yaş kemale erincede bu tempoda muhtemelen once bel daha sonra boyun olarak bunlara katlanacağım.

  yanınıza kitap felan götürün zira 2-3 seans sonra baygınlık geliyor...şanslıysanız ilginç dostluklar kurabilirsiniz, bir oda da 3 adam pişpirik oynanmıyor tabii..hikayelerinizi birbirinize anlatıyorsunuz. sahsen ben bingür sonmezle bu geyiğin tadına varmıştım. gerçi kendisi anlatmış, bizde ağzımızı kapa(ya)mama antremanı yapmıştık. (bkz: entry hesabına anı anlatmak)

  bu elektrik sarfiyatından sonra hareketlere başlıyorsun. bu en onemli kısım, en ufak bir acı da, zorlanma da fizyoterapisti uyarmazsaniz tersten gorursunuz. o bakimdan hanim evladi olun, kasmayin, yoksa iyileşmeniz uzar. duzenli tedaviye giderseniz tekrar topuklarınız kıçınıza değe değe koşturabilirsiniz*, yoksa yalan olur...
 • rahatsız bölgeye (bel, bacak, vs.) elektrik verilerek kasların, dokuların ısıtılarak ve uyarılarak iyileştirilmesini temel alan tedavi biçimi.

  tedavi sırasında "oghh sıcak sıcak iyi gelir, arttırın biraz daha seviyeyi." diye düşünmek yanlıştır. dayanılabilecek kadar ayarlanmalıdır şiddeti. maazallah yanarsınız sonra. aman diyim. diyorum. "aman!"

  bir de seanslardan sonra tedavi uygulanan bölgeyi bir süre sıcak tutmak gerekir. havlu ya da atkı gibi şeyler sarılabilir. seans boyunca ısıtılan bölgenin dışarı çıkınca soğuk almaması gerekir. ters tepebilir tedavi. en azından bir süre (eve gidene kadar) bölge sıcak tutulmalıdır.

  tedavi süresince ve sonrasında doktorun verdiği egzersizler de ihmal edilmemelidir, zira önemlidir. tedaviye bu şekilde de katkıda bulunmak gerekir. (bkz: kişi kendinin doktorudur.)
 • fizik tedavide yapılan işlemlerden en acı verici olanı için (bkz: traksiyon)
  çok zorda kalmadıkça yaptırmamak lazım. zaten tedavi öncesi izninizi alıyorlar.
 • bel fıtığı için şöyle bişeydir:
  üstünüzü çıkarır, pantolununuzu (veya eteğinizi) çatal bölgeniz görünecek şekilde sıyırır ve yüzüstü yatarsınız > her seferinde aynı monotonlukta size ağrılarınızı soran biri belinize hafif ısı veren bir aletle jel sürer (bu esnada kıç bölgesine fazla temas olursa kıllanırsınız) > bu işlem bitince belinizdeki ve kıçınızdaki jeli bir bebeğin altını silermiş edasıyla siler > ardından sorunlu omurlarınızın iki yanına yapıştırılan ikişer adet bantla kaslarınıza elektromanyetik hede hödö verilir (akapunktur etkisi yaratıyormuş) > bu işlem sırasında belinize ekstra ısı uygulanır (sıcak su torbaları veya ufo benzeri bir ısıtıcıyla) > 20-25 dakikalık bu süreçte uyumıycam uyumıycam diye kassanız da mayışır uykuya dalarsınız > ardından makinanın bitiş sesiyle uyanır, üstünüzü başınızı giyinir ve başka bir tarafa geçersiniz > burada uzman kişilerin yardımıyla pilates hareketleri yaparsınız > ardından bu hareketleri evde de yapmanız tembihiyle fizik tedaviyi noktalarsınız > o hareketleri evde yapmazsınız
hesabın var mı? giriş yap