şükela:  tümü | bugün
 • ruhsal acılar bir yerden sonra fiziksel olarak zarar (acı) vermeye başladıklarından** karşılaştırması yapılamayacak acılardır. maalesef.
 • (bkz: schachnovelle)
 • genelde kollarına faça atan insanlarda belirgin olarak görülen tercih. adamların buhranları o kadar fazla ki ya da öyle düşünüyorlar, buna göre acıyı fiziksel acıya yönlendirmek mantıklı oluyor. tabi sene 2012 ye geldiğinde işler sanki biraz daha farklı gibi. o kültürden çocuklar bile ruhsal acının daha popüler olduğunu anlamışlar. eskiden belki de kollarda kesiklerin olması, o acı eşiğinin büyüklüğünü ifade ediyordu ama şimdilerde bu azaldı nedense. mazoşist durumlar ama bunlar yapılan şeylerdi. buna en güzel örnek müslüm gürses ve hayranları sanırım. tüm konserleri eskiden jiletçilerden geçilmezken, artık sosyete ve daha elit kesimden insanlara hitap eder durumda. haliyle eski dinleyicileri de jiletleri varsa bile müslüm konserlerinde saklıyorlar artık.

  bu tamamen kültür meselesi sanırım. belirli bir kültüre ve topluluğa aitseniz. fiziksel ve ruhsal acı tercihimiz de buna göre değişiyor. elbette bireysellik ön planda bu işlerde ama gene de sosya tarafında, böyle bir tercih var. o topluluktaki yerini ispat etmekle alakalı sanırım. bu zamana gelince ruhsal sıkıntılar fazlalaştı. çünkü sahadan çekilince insanlık, yani fiziksel güç gerektiren ve stresi azaltan işlerden çekilince, sıkıntı başladı. düşünsel bir düzlemde stresin dışa vurumu olmuyor genelde. yanda oturan saha müdürü mehmet beye ana avrat sövemiyorsunuz. ee haliyle doluyor insan.

  bu ve bunun gibi bir çok örnekle aslında zamanın da, bu acılar ve çeşitleri üzerinde de etkisi olduğu ortaya çıkıyor. belirli bir zamanda o daha popüler, başka bir zamanda diğeri daha popüler. zaman ilerledikçe herkes şizofren olmayacak. eee peki nasıl olacak? toplumsal döngüler olacak ve fiziksellik yeniden ortaya çıkacak. gene modern bir toplum olacak ve fizikselliğe yaklaşımı değişecek. böylece bu toplum içindeki sadistler ve mazoşistler el ele verip, hangi acının daha üstün olduğunu birbirlerine anlatacaklar. evet evet hemde gülerek. eskiden böyle olmuyor muydu?
 • bu karşılaştırma her zaman için kararsız kalmakla sonuçlanır, benim için.

  özellikle de çok dayanılmaz bi fiziksel acım olduğunda kafam karışıyor.
 • fiziksel acı gün geçtikçe iyileşir, ruhsal acı gün geçtikçe derinleşir.
 • vücudunun %80'inde üçüncü derece yanık oluşmasını mı tercih edersin yoksa sevdiğin insana aynı şeyin olmasını mı gibi bir soruya cevap verin desem herkes fiziksel olanı tercih edeceğini söyler belki ama gerçekte böyle bir durum söz konusu olmadıkça asla gerçek cevap bu olmayacaktır. o yüzden başa gelmedikçe birini öbürüne tercih etmenin saçma olduğu kesindir.
  birinin diğerinden daha kolay iyileşeceğini iddia etmek de öyle.
 • genelde ruhsal acıyı hafifletmek için fiziksel acıdan destek alınır.
  rufailer, müslümcüler anlatır sorana.
 • etle tırnak, pilav ile kuru, rot ile balans adeta thelma ve louise gidibir. o onun, o onun sebebi olur genelde.