şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mazosizm haricinde insanlarin maruz kalmaktan kactiklari, gormekten korktuklari, ama bakamadan da edemedikleri, genel kabul edilmi$lik durumunda izlemekten zevk aldiklari siddet turu.

  platon'un devlet diyalogundaydi galiba. kan revan bir sahne kar$isinda igrenen, ama kendini de bakmaktan alikoyamayan biri "alin gozlerim, doya doya seyredin bu sahneyi" diyordu.

  colosseum'da ise romalilar doya doya fiziksel $iddeti izliyordu: sava$an gladyatorler, vah$i hayvanlara atilmi$ insanciklar, cinsel ili$kiye zorlananlar.

  yirminci yuzyillarda ise en alasindan fiziksel $iddeti, televizyondan, rahat koltuklarimizda izleyebiliyoruz. birinci korfez sava$indaki ayrintili fuze penetrasyonlari mesela.
 • insanin icindeki canavar. cok cesitli hallerde ortaya cikabilir. cok sinirlenilmis, kavga edilirken, sinirler dayanmaz ve nedense insan yikma istegi icine girer. boyle durumlarda oto kontrolunu kaybetmeyen kisiler genelde bunu bastirir ya da bastiramiyorsa bardak kirmak, tabagi duvara carpmak, elini masaya vurmak filan gibi eylemlerle sinirini maddelerden cikarir ya da en cok kendi canini acitir.. kontrolsuz bireyler kavga ettigi kisiyi, duvara carpmak, boynuna saldirmak, tokatlamak gibi eylemlerle magara adami formatina burunur, karsisindakine bir omurluk burukluk birakir. bunu en yakin hissettigimiz kimselerden hic gormemek guzel birseydir kanimca..
 • kişinin/kişilerin, karşısındaki kişiye/kişilere otorite sağlamak veya sindirmek için uyguladığı davranış türünün alt dalı. temeli pek tabii psikolojik şiddettir.

  fiziksel şiddet, buna maruz kalan bireye pek çok şey katar.

  bir defa insana camdan yapılmadığını, insan denen şeyin aslında sanıldığı kadar kırılgan olmadığını hissettirir. strese sebep olan ufak tefek günlük sorunların manasızlığını, nefes almanın aslında o kadar da önemsiz olmadığını hatırlatır.

  insana dair tüm değer yargılarının köküdür aslında. hayatı boyunca suratının ortasına tekme yemeyen biri, ne gerçekten sevebilir, ne gerçekten merhamet gösterebilir, ne de gerçekten cesaret edebilir.

  kısaca, insana yaşadığını hissettirir. güzeldir.
 • en beterini kadın erkeğe yapar da kadın farkına varmaz.