şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski adı fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimliği olan tıp branşının yeni adıdır. aslında doğrusu da budur zira bu branşın dünya çapında kullanılan adı "physical medicine and rehabilitation " dır.
 • bu bolumde uzmanlasmak icin 4 sene ne yaptiklarini gercekten merak ettigim bolum.

  butun gun teyzelerin amcalarin agrilari sizilari ile ugrasan, kronik yatalak hastalarin yaralarini iyilestirmeye cabalayan, ameliyat sonrasi, ozellikle ortopedi ameliyatlari sonrasinda, hayata geri gelme surecini destekleyen bu arkadaslara nekadar doktor denir bilmiyorum. yani bir nebze tibbi bilen spor hocasi gibi bisey olsa gerek tam tanimi. ama bu bolum hayatimda gordugum en sinir bozucu bolum, aynen bu muhabbet gecmistir:

  - teyzecim neren agriyo?
  - doktor kizim, yavrum heryerim agriyo
  - teyzecim ama bi yer goster, bole olmaz (cunku bilinir ki yaslilarin genel egilimi her yerlerinin agridigini solemektir, cunku ole soyleyince daha iyi bakilacaklarini, daha fazla ilgilenecegini dusunurler)
  - bak buram agriyo (dizini gosterir), buram agriyo (belini gosterir), buram da agriyo (karnini gosterir)
  - neyse teyzecim anladim ben seni. tam depresyon gostergesidir, ilgiye ihtiyaci vardir, konusmaya hasrettir. 20-30 dk muayene sirasinda butun hayat hikayesini, gelinlerini, cocuklarini, torunlarini anlatir.

  ama cok acikli bir anim var paylasmak istedigim. ftr de asistanlik yapan bir arkadasim gelip bana 'yaa bizim bolume artik kartla giris sistemi yaptilar, karti gosterince kapilar aciliyo, herkes giremiyo, yaaa' demis ve beni sagolsun dumur etmisti. bundan beridir, hernekadar arkadasim da abi kusura bakma ama sacmalamissin be! boyle bir mutluluk var mi, insan bundan mutlu mu olur ya da bundan insan hava mi atar, eger hava attiysan yani. ftr kazandim diye hava mi atilir ya yapma gozunu seveyim. ayni tus puani ile daha guzel bolumlere girebilirsin, ftr ye girip butun gun agri sizi mi dinliceksin.

  agrinin nerden olduguna heralde 4 senede anca karar veriliyor, heralde sag kolu kaldirip indirmeyi ogretmek hastaya 4 sene aliyor. kolay gelsin ne diyelim.
 • tıp fakültesinin üstüne dört sene uzmanlığını yaptığınızda fiziatrist ünvanını alacağınız bölüm.
 • 2 haftalık staj süresince yeni hiçbir şey öğrenmediğim bölüm. 5. sınıfın sonlarına doğru ya hiçbir şey yeni gelmiyor ya da sadece bu adamların uğraştığı orjinal hiçbir şey yok.
 • tıp öğrencileri ve hatta diğer branşlardaki doktorların bile sadece artroz tedavi eden bütün gün iş yapmayıp yan gelip yatan doktorların seçtiğini düşündüğü branş. bir omurlilik yaralanması veya inme sonrası hastaların ne olduğunu hiç merak etmemişler herhalde bugüne kadar.
 • muhtemelen 3. kez adı değişip, ''fiziksel ve rehabilitatif tıp'' olacak anabilim dalı.
 • hakkında yazılanları okuyarak üzüldüğüm branş. yazılanlar aslında birçok kişinin birçok durumda gideceği yeri bilmemesinden, yanlış gittikleri branşlarda kendilerine kör topal yardımcı olunmaya çalışılmasından ya da fizyoterapistlerin bu branş hekimleri ile karıştırılmasından kaynaklanıyor. oysa fizik tedavi uzmanları tıp üzerine dört yıl uzmanlık yapmakta olup birçok ağrının adresi kendileridir, bu ağrılar için örneğin beyin cerrahisi gibi branşlarda hasta tatmini için çekilen mr'larda operasyon gerektirir patoloji saptanmadığında ayırıcı tanı yapılmaksızın verilen yarım yamalak tedavi ve bir sayfası koparılıp eklenen firma baskısı egzersizler değildir çözüm.
 • çok çok mühim bir branş. sihirbaz gibiler branşın hekimleri. insan ftr'lik bir rahatsızlığı olunca ve fizik tedaviden ne kadar fayda gördüğünü fark edince anlıyor kıymetlerini. bazıları 'amaaan kol kaldırt sıcak uygulat hıh' diye azımsıyor olsa da kesinlikle somut bir şekilde iyileşme sağlayan branşlardandır.
 • rahat olması dolayısıyle tus'a hazırlanan tıp fakültesi öğrencilerinin ilgisini oldukça cezbeden bir bölüm.