şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: fizyonomi)
 • tarihi ve amacıyla alakalı açıklayıcı bir yazı için rahmi öğdül'ün yazısı okunmalıdır.
 • ilm-i sima, diğer söylenişiyle yüz okuma sanatıdır.

  yüzümüzdeki her bir çizginin, çizgilerin oluşturduğu yapıların, beraber veya ayrı ayrı verdiği anlamları incelemektir. yüz yapımıza bakıldığı zaman aslında doğru/yalan söyleyen, özverili veya çıkarcı, duygusal veya zalim bir karaktere mi sahip olunduğunun anlaşılabilmesinin çalışmaları yapılarak bugünlere kadar gelmiştir.

  bu çalışmalara göre belirli sayıda çene, alın, göz vs şekilleri vardır. patates kafa, fındık burun, patlak göz vs bunların tekil veya bir araya gelmiş hallerini yorumlamaktan geçer olay.

  nasıl üzerimizdeki kıyafetler, saçlarımızı kullanışımız, aksesuarlarımız vs bizi yansıtıyorsa, sürekli olarak yaptığımız hareketlerimiz ve hareketlerin arkasındaki duygularımız da yüzümüze zamanla şekil vermesinden kaynaklı ana karakterimizin dışa vurumunu oluşturuyor. biz ne kadar dıştan iyi niyetli, umursamaz veya her hangi bir karakter görünmeye çalışsak da, yüzümüz bir şekilde bizi ele veriyor. tabi ki okumasını bilene.

  bu sanatı aslında farkında olmadan çoğumuz icra ediyoruz. genellikle de önyargı diyoruz. aslında beyinde farkında olmadan karşımızdaki kişiyi daha önceden karşılaştığımız ve benzettiğimiz insanlarla özdeşleştirip düşüncelerimizi kararlaştırmış oluyoruz ve o kişiye ısınıp ısınmadığımızı belirliyoruz. yani elektrik almış oluyoruz. işte bunlar hep fizyognomi.
 • yüz özellikleri ve yüz anlatımından kişiliği okuma.

  örneğin, geniş alınlıların zeki; elmacık kemikleri çıkık olanların güçlü; ince dudaklıların hırslı oldukları gibi yorumlar, bu görüşe dayanıyor.
hesabın var mı? giriş yap