şükela:  tümü | bugün
  • bir hastalığın neden olduğu veya bir hastalığa neden olan normal mekanik, fiziksel ve biyokimyasal fonksiyonlardaki bozuklukların incelenmesidir. hücrelerin ve organların normal işleyişini konu alan fizyolojiyle hücre ve organların normalden sapmalarını konu alan patoloji bilimlerinin isimlerinin karışımıyla oluşmuştur. her tıp öğrencisinin olmazsa olmaz edinmesi gereken nosyonlardan biri olmasına rağmen, yıllardır, bir kaç fakülte dışında, dersi verilmemektedir.
    patofizyoloji olarak da adlandırılır.lange'nin konuyla ilgili çok güzel ingilizce bir kitabı ve kötü bir türkçe tercümesi vardır.

    (bkz: hlathguth'a yazacak bir şey bırakmadığını sanmak)
  • fizyoloji yöntemlerini kullanarak hastalıkların fizyolojik, fiziksel, kimyasal koşullarının incelenmesi, canlıların hücre, doku ve organlarının görevlerini ve bu görevlerin nasıl yerine geldiklerini inceleyen bilim dalıdır.
  • an itibariyle okan bayülgen’in programında bazı branşlardaki doktorlar fizyopatolojiden bahsediyorlar. ilaç sanayinin tıp bilimini zamanla ticari kaygıları doğrultusunda şekillendirdiğini, olumsuz yönde etkilediğini anlattılar. özellikle ülkemizde 12 eylül’den sonra bu dersin tıp fakültelerinden kaldırıldığını, diabet ve kolesterol değerleri ile oynanıp normal değer aralıklarının ilaç sanayinin yönlendirmesi ile değiştirildiğini anlattılar. hastalıklara göre beslenme eğitiminin de artık tıp doktorlarına öğrenip gördükleri tıp fakültelerinde verilmediğinin bunun da büyük bir eksiklik olduğunun altını çizdiler.