şükela:  tümü | bugün
 • halen daha eğitimin aldığım bir beyaz önlüklü meslekler üyesi, sağlık sektörünün lükse kaçan hizmeti.

  okula başladığım ilk yıllarda derse gelen ilk fizyoterapist hocamın '' aylarca bir çocuğun gözlerinin içine bakarak emek harcamak ve sonunda onun sadece kendi başına su içebildiğini görmenin gözlerinizi doldurması'' olarak tanımlamıştı. işin içine girdikçe biraz daha iyi görüyorum bu durum.

  sabır, emek, aile eğitimi, maddi problemler.. ve sonrasında bir bardak suyu bağımsız içebilen bir hasta..

  aman da duygusallığın dibi.
  aman da biz iyi ki varız.
  aman da aman.
 • sağlıklı insanların gücüne güç katan, hastaları sağlığına kavuşturan, bunu yapamasa bile hayata hareket katan, bağımsızlığı arttıran sihirli, mükemmel bişeydir.

  bütün bunlar için iyileştirici güçlere sahip elleri olan fizyoterapistlerin hastalara bi dokunuşu yeterlidir.

  valla bak, inanmıyorsanız buyrun
 • dumlupınar üniversitesi fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü 3. sınıf öğrencilerinin 4. sınıflara ultra'son' parti'si için hazırladığı sokak röportajı on numara olmuştur. biyrön izleyin efeniem.

  video
 • fizik tedavi hekimleri, fizyoterapistler ve teknikerler olmak üzere 3 meslek grubunun hizmet verdiği bir alandır fizyoterapi ve rehabilitasyon.

  2016 yılı itibari ile 21’i devlet 33’ü vakıf üniversitesi olmak üzere toplamda 54 üniversitede fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde 4 yıllık bir eğitimi tamamlayarak fizyoterapist olunabilir. geleceğin fizyoterapisti bir vatandaş olarak fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü tercih etmeyi düşünen arkadaşlara hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

  bundan çok değil 3-4 yıl öncesinde çok az üniversitede bulunan bir bölümdü ftr. mevcut sınav sisteminde (ygs-lys) mf-3 ve ygs-2 puanları ile yerleştirilmekteler öğrenciler bu bölüme. benim girdiğim sene devlet üniversitelerinde başarı sırası 16.000(ygs-2 ) ile 21.000 arasında değişiyordu. vakıf üniversitelerinde tam burslu okumak için ise 22.000 ile 28.000 arasında değişen bir sıralamada olmanız yetiyordu. ama tabi o zamanlar devlet üniversitelerinde dahi çok az yerde vardı. şimdi ise hemen hemen bütün vakıf üniversitelerinde bu bölüm açılmış durumda. bu nedenle başarı sıralaması da hayli düştü, kontenjanların artmasının da bunda payı çok büyük. yani ilerde fizyoterapistlerde bir yığılma söz konusu olacak gibi duruyor. bu nedenle sizi bu kalabalıkta farklı kılacak şey alacağınız eğitimin kalitesi olacaktır.

  vakıf üniversitelerinin pek çoğu üniversite değil de ticarethane gibi işlediği için tercih etmeniz durumunda hüsrana uğrayabilirsiniz. zira ftr eğitimi teoriden çok uygulamalı eğitim almanız gereken bir alandır ve yeni açılan vakıf üniversitelerinin çoğunda böyle bir eğitim alma imkanınız düşüktür. bu nedenle eğer bir vakıf üniversitesinde okuyacaksanız o bölümü iyice araştırarak tercih ediniz. uygulamalı eğitimlerinin ne düzeyde olduğunu öğrenmek için aynı üniversitede o bölümü okuyan kişilerle iletişime geçmenizi tavsiye ederim. aksi takdirde hiçbir şey bilmeden mezun olup sonrasında meslek kurslarına ciddi paralar harcamak zorunda kalabilirsiniz.

  bir de öyle bir gerçek var: bir anda bu bölüm 20 küsür üniversitede açılınca akademisyen açığı da oldu dolayısıyla. bu nedenle birçok üniversitede eğitim veren kişilerin yetkinliği de bana sorarsanız tartışılır.

  velhasıl gideceğiniz üniversiteye salt puanına bakarak karar vermeyin arkadaşlar. ftr gibi eğitimin çok fark yarattığı bölümde hele hiç yapmayın bunu, önce bir araştırın.
 • bu bölümü okumaya başladıysanız çetrefilli bir yol sizi bekliyor. meslek haklarınız için bile mücadele edeceğiniz zamanlarınız olacak maalesef.
  sizden önce bu yoldan geçmiş birinin tavsiyelerini dinlemek işe yarayabilir.
  birlikte dinleyelim